Hírlevelek

11. heti gyorsjelentés

By 2014.03.15. No Comments

A pénzügyi következmények fájhatnak. Egyrészt a kínai gazdaság lassulása okozott fejfájást a befektetõknek, ugyanis pocsék számok láttak napvilágot. Másrészt közeleg a XXI. századi hidegháború? A félelem odasuhintott egy nagyot az egész világ börzéinek és nem utolsósorban a csökevényes magyar tõzsdének. Lehet, hogy egy folyamat elején vagyunk. A pénteki orosz-amerikai tárgyalások nem vezettek sehova, ráadásul fegyveres összezörrenés zajlott egy ukrán városban, Harkovban. Ha háború lesz, akkor ártatlan gyerekek és nõk fognak meghalni… Ez a XXI. század?

Nálunk is itt vannak a ruszkik, csak nem tankokkal. Agresszív féldiktatúrával építünk erõmûvet? Miközben a ruszki elvtársak beköltöztek a Krím félszigetre, ütötték rendesen az aprócska magyar fizetõeszközt. Az EUR/HUF árfolyam felmászott 315 fölé, majd 312 közelében csukták be a devizakereskedést. A BUX index 16157 pontra nyekkent. A Mol árfolyama brutális esés után 12380 forinton zárt. Csányi Úr nyáron kitárazott, számára érdektelen a 3623 forintos OTP kurzus. A Ricsi is zuhant, már csak 3436 forintba került egy darab gyógyszerpapír.

Vérét vették az amerikai indexeknek is. A múlt heti csúcs után csökkent az S&P 500 (1841) és a Dow Jones index (16066) is lejtmenetbe került. A dollár tovább gyengült az euróval szemben, így már 1,3914-on láthattuk a devizapár árfolyamát. Adatszegény héten vagyunk túl. A heti új munkanélküli kérelmek száma jobban csökkent, a kiskereskedelem pedig erõsebben nõtt februárban, de a januári számokat lefelé korrigálták. A Michigan fogyasztó bizalmi index süllyedt a várt növekedés helyett.

Leütötték a bikák szarvát az öreg kontinensen is, de a részvénykosarak végül fontos szintekre kapaszkodtak vissza.  A DAX index 9000, a Eurostoxx 50 index 3000 fölött stabilizálódott. Az eurózóna ipari termelés 2,1%-al nõtt a várt 1,9%-al szemben, más fontos információ nem akadt.

Aggasztó, hogy a kínai export közel 20%-al esett, az import 10%-al megugrott és ez által 80%-al zuhant a külkereskedelmi mérleg egyenlege. Ezen kívül az ipari termelés bõvülési üteme, a kiskereskedelmi forgalom és a beruházási adatok is alulmúlták az elemzõi konszenzust Kínában. Japánban a kedvezõtlenebb GDP adatok és ipari termelési számok riogatták a piaci szereplõket. A Hang Seng index (21539), a Shanghai Composite (2004) és a Nikkei (14328) is veszítettek értékükbõl.  Az utóbbit a csökkenõ USDJPY (101,36) árfolyam is magával rántotta a mélybe.

A félelem felhajtotta arany unciáját 1385 dollárra. A 21 dollár körüli ezüst uncia hozzávetõleg annyit ér, mint múlt héten. A Brent ára hordónként 108,5 dollár, a WTI Crude 98,89 dollár. 

Szólj hozzá