Barbarával szombaton a keszthelyi Tulipán Kávéházban találkoztam. Egy ügyfelem, Sándor ajánlására keresett meg pénzügyi befektetés céljából. Barbara a telefonban elmesélte, hogy egy jól menő vállalkozása van, fordítóirodát és ingatlanügynökséget is üzemeltet a városban és országszerte. Úgy gondolta, hogy vállalkozóként a nyereséget szeretné befektetni Ausztriában.
Elmondta, hogy az utolsó két évben 40 millió forint feletti profitja volt a cégeinek és ennek a 2/3 részét nemzetközi részvényekbe és vállalati kötvényekbe fektetné be. Kedden még érdeklődést tanúsított a Lockheed Martin részvénye felé is, mivel ajánlója (Sándor) szerint az amerikai hadiipari eszközök gyártásában potenciál lehet. Tájékoztattam, hogy a Lockheed Martin gyártja az F-35 repülőgépet az amerikai hadsereg számára. Az F-35 programban 170 000 fő részére teremt munkahelyet az USA-ban a vállalat. A cég vezetése viszont szkeptikusan áll a büntetővámok miatt a gyártáshoz és kereskedéshez, ugyanis Kanadában és Mexikóban is van olyan részlegük, amelyek érintettek az extra vám kivetésében. A nemzetközi értékesítés a Lockheed Martin üzletének 30%-át teszi ki. De a vállalat ettől függetlenül fejlődik.
A tárgyalásra érkezve a legbelső asztalhoz ültünk le, mindketten bécsi melange kávét rendeltünk. Barbara elmondta, hogy már a 90-es évek eleje óta vállalkozó és szinte egész életét a két cégének szentelte. Elmesélte, hogy van egy 24 éves fia, aki a főiskola elvégzése után szintén az ingatlanszakmában dolgozik majd, míg a párja edzőtermeket tart fenn.
Ügyfelem kérte, hogy a befektetése, ha lehet, adómentes legyen, ezért Tartós Befektetési Számlában gondolkodik. A konstruktív konzultáció után átbeszéltük a gazdasági helyzetet.
Tájékoztattam, hogy Amerikában emelkedtek a héten a részvénypiacok. Az euró-dollár párharcot ugyan nem nyerte meg a „zöldhasú”, de a hét elején még emelkedett és végül 1,23 ponton zárta a hetet. Mivel javult a globális kockázati étvágy a befektetők körében emelkedésnek indultak a technológiai részvények. Nagyot ment előre a Netflix (10,03%), a Facebook, az Alpabet és az Nvidia részvénye is. Viszont nagyot esett a Mattel, a Hasbro és a Target részvénye, de az AMD igaz kismértékben, mégis lefelé fordult. Kedden Gary Cohn, Donald Trump elnök legfőbb gazdasági tanácsadója az importvámok tervezett bevezetése miatti viták után bejelentette a lemondását. Donald Trump elnök pénteken aláírta a védővámokról szóló rendeletet, így kivételes helyzet alakult ki Amerika szomszédjaival, Kanadával és Mexikóval. Ugyanis az összes többi szövetséges országnak 25, illetve 10 százalékos büntetővámot kell fizetnie az acél és az alumínium behozatala után. A nyersolajpiacon a WTI 61,7 dollárig emelkedett, míg a befektetési arany 13123,13 dollárra esett vissza. A héten megjelent, hogy az amerikai ipari rendelések januárban meglepetésre 1,4%-kal csökkentek. Februárban további 235000 dolgozóval nőt az Amerikai munkavállalók száma.
Európában a héten az EKB tartott kamatdöntő gyűlést. Az EKB 2,3%-ról 2,4%-ra módosította a 2018-as év GDP bővülés előrejelzéseit. Az Európai Központi Bank továbbra is optimista ez euró övezeti gazdaság kilátásaival kapcsolatban. Mario Draghi sajtótájékoztatón közölte, hogy változatlanul 0 százalékon hagyja az alapkamatot és erőteljes jelzést adott arra vonatkozóan, hogy szeptemberben a havi kötvényvásárlások nullára csökkentéséről dönthet az EKB. A héten a Daimler 3,93 százalékos részesedést szerzett az elektromos autózással foglalkozó Beijing Electric Vehicle Co.-tól, amely a BAIC Group leányvállalata. A Daimler ugyanis a kínai Geely vállalat miatt fél, hogy Ázsiában összpontosul az elektromos autózás a jövőben. A héten hatalmasat emelkedett az SAP, a L’oreal, és az Unilever részvénye.
A héten az Ausztrál Jegybank a várakozásoknak megfelelően 1,5%-on tartotta az alapkamatot. Míg Ázsiában a Toshiba döntött, hogy legkésőbb június végéig a 18 milliárd dolláros memóriakártyával foglalkozó üzletágát értékesíti. Miután kiderült, hogy a Japán Jegybank tovább folytatja laza monetáris politikáját, gyengült a jen a dollárral szemben, így a dollár 0,43%-ot erősödött.
Barbarával még beszéltünk egy kicsit a javuló forintról és a magyar gazdaságról, majd egy újabb melange kávé elfogyasztása után elköszöntünk.
Keszthelyt viszont nem hagytam ott, hiszen a kíváncsiságomat hajtva megnéztem a méltán híres Festetics kastélyt és a marcipánmúzeumot.