Október közepén nagy rally indult az amerikai dollár japán yen keresztárfolyamán, melynek egyik fõ oka, hogy a Japán Nemzeti Bank, avagy a Bank of Japan továbbra is kitart a pénznyomtatást jelentõ monetáris élénkítés mellett. A stimulus hatásra továbbra is végtelen mennyiségû pénz fog Japánra ömleni, amibõl saját magát finanszírozza és a dollárhoz képest leértékeli nemzeti valutáját.

Mi történt?

2012 óta már 50%-ot vesztett értékébõl! Az érem másik oldala az USA jegybankjának szerepét betöltõ FED, ahol decemberben már kamatemelést vizionálnak. Eddig rendre elhalasztották a munkaerõpiac sérülékenységére hivatkozva, azonban a friss beszámolók alapján már elég erõsnek érzik az Egyesült Államok gazdaságát egy minimális kamatemeléshez. Ez további dollárkeresletet generál, amivel a dollár a legtöbb devizához képest erõsödni fog várhatóan.

Mi várható?

A technikai kép a fundamentumokat befolyásoló híreknek megfelelõen alakul és minden abba az irányba mutat, hogy a japán yen további gyengülésre van ítélve. A FED kamatemelése dollár vásárlási kedvet eredményez, a Japán pénznyomda pedig hígítja a yent, amit eleve rohamtempóban konvertálnak dollárrá a megtakarítók. Mindezeknek megfelel az árbocszalag, avagy szimmetrikus háromszög technikai alakzat, mely az ellenállást jelentõ negatív meredekségû (piros) szár és a támaszként funkcionáló pozitív dõlésû (zöld) szár között látható. Várakozásom szerint az ellenállást áttörve fog elindulni 140-150 pont magasságába. A technikai formációban még van hely oldalazni, azonban 4-6 hónapon belül el kell dõlnie a további iránynak. Augusztus és november között kialakult a világoskékkel jelölt dupla alj, melynek 161,8%-os Fibonacci-célárát november elsõ felében elérte, majd azóta is a környékén mozog. Az indikátorok összképe alapján az árfolyamesés valószínûbb, azonban a sztochasztikus oszcillátor vételi jelzés kiadása felé közelít, ami legkésõbb a kamatemelés hírére zöldbe vált.

Összefoglalva:

Nem nagyon látszik, hogy mitõl tudna erõsödni a yen a dollárral szemben, így hosszabb távon a mai tudásunk alapján érdemesebb lehet a kereszt emelkedésére, azaz a yen gyengülésére fogadni.

Bónuszként a távlati kép:

A 2007-es évtõl a gazdasági válság éveiben komoly árfolyam-erõsödésen ment keresztül a japán yen az amerikai dollárral szemben, ami szabályosan és szépen látszik a fenti, hetes felbontású logaritmikus charton. 2011-2012 óta azonban hasonló lendülettel zajlik a pénznyomtatással történõ leértékelés, illetve a dollár alapvetõ erõsödése, ami az aktuális hírek ismeretében még akár évekig folytatódhat. A 2007-es árfolyamcsúcsot idén júniusban sikerült túlszárnyalni, így ezt az erõs ellenállásszintet nem lesz lehetetlen leküzdeni. Megbízhatóan mûködött az emelkedõ szakaszban az 50 hetes exponenciális mozgóátlag, hiszen rendre erõs támasz szerepet töltött be a kisebb korrekciók során. A 120 és 200 hetes átlagokról nem tudok nyilatkozni, mivel utoljára három éve járt a közelükben, de egyébként támaszként kell számolni velük. Jelen pillanatban a legkomolyabb ellenállás a 124 pontnál húzódó 2007-es csúcs. Az indikátorok közül a sztochasztikus oszcillátor reagált elsõként a hírekre és kiadta a vételi jelzést, avagy minden yent váltsunk át dollárra, hiszen további gyengülés várható. Az RSI 40-45 körül fordult, ezért nem egyértelmû, hogy vételi jelzésnek vehetõ-e, de az irány ismét pozitív, így a jelen helyzet fényében ezt a nagyvonalúságot megengedhetjük magunknak. Az MACD határhelyzethez érkezett, csak hetek kérdése és kiadhatja a vételi szignált. A hetes felbontású chart is megerõsíti azokat a gondolatokat, amiket a napos felbontásúnál összeszedtem. Egész egyszerûen minden jel a további yen gyengülésre mutat.

Szólj hozzá