A PLOTINUS alapítóinak célja egy olyan, Magyarországon és talán Európában is egyedülálló tõzsdei társaság létrehozása volt, amely vagyonát a leghatékonyabbnak vélt piacok által kínált lehetõségeket optimalizálva fekteti be. Társaságunk tevékenységét nagy kockázatvállalás és relatíve magas hozamelvárás mellett, meghatározóan a pénz- és tõkepiacokon, kisebb részben a reálgazdaságban végzi. A reálgazdaságba közép- és hosszútávra fektet be, ha az elérhetõ hozam kiemelkedõ. A reálgazdasági befektetések között fontos mérföldkõ a DAVID Gerincklinika Zrt. megvásárlása, mely vállalkozás komoly növekedési lehetõségekkel rendelkezik az egészségügyi rehabilitáció területén.
A társaság célja, hogy 10 év átlagában éves 30%-os sajáttõke-arányos eredményt érjen el. Amennyiben ez sikerül, akkor a hosszútávra befektetõk ennek megfelelõ éves hozamot realizálhatnak részvényárfolyam-emelkedésen keresztül. A tõzsdei bevezetést követõ elsõ 26 hónap nettó hozama 62%. A cég 2011 februári bevezetése óta a Plotinus részvénye érte el a legmagasabb árfolyam emelkedést a Budapesti értéktõzsdén. Természetesen a magas kockázatvállalás miatt a részvénybefektetés potenciális kockázata nagy, de a társaság vezetõsége hisz abban, hogy ezt ellensúlyozzák az elért eredmények. A véleményalkotáshoz szükség van néhány dolog vizsgálatára. Elõször vegyük végig a standard mutatókat. Mivel kötvénykibocsátásról van szó, ezért lényeges, hogy a vállalat a megadott határidõre teljesíteni tudja a fizetési kötelezettségeit. Kezdjük a likviditással, hogy a vállalat képes-e eleget tenni fizetési kötelezettségeinek bármikor.
A kapott számok alapján meg lehet állapítani, hogy a likvid eszközök sokszorosát teszik ki a likvid forrásoknak, tehát a vállalkozás likviditása az elkövetkezõ években ennek alapján stabilnak mondható. Mivel a mérlegben nincsenek készletek, ezért likviditási gyorsrátát nem számolunk. Értékesítés nem volt, ezért a klasszikus értelemben nem beszélhetünk az értékesítés nettó árbevételérõl, ezért nem tudjuk viszonyítani a rövid lejáratú kötelezettségekhez.
A mutató értéke jelentõsen lecsökkent az utolsó két évben. Elméletileg ennek alapján a készpénzfizetési képessége problémába ütközhet, de összességében nem releváns. A következõ amit górcsõ alá veszünk, az a tõkeszerkezet, és az eladósodottság .
Megállapítható, hogy a vállalkozás eszközeinek jelentéktelen hányadát finanszírozza idegen tõke.
A hosszú lejáratú eszközökkel finanszírozott forgótõke nagysága kiváló, a befektetett eszközeinek rövid lejáratú hitelekkel történõ finanszírozása elenyészõ.
A vállalat erõforrásainak egyre nagyobb százalékát finanszírozta saját tõke.
Mivel a mutató 100 feletti értéket ért el, és nincs hosszú lejáratú kötelezettsége a vállalatnak, ezért a tartósan lekötött eszközöket teljes mértékben saját tõkébõl finanszírozta, és egyben a forgótõke relatív nagysága is kiemelkedõ.
A 2012-es évben a vállalat az összes kötelezettségét a képzõdõ szabad pénzeszközeibõl, ami az adózott eredménybõl (Bruttó Cash Flow) származik, nem tudta volna visszafizetni. /Az adózott eredményhez nem tudjuk hozzáadni az értékcsökkenési leírást, mert olyan nem létezik/. A többi év esetében pedig a legrosszabb esetben is 3 hónap alatti vissza tudta volna fizetni az összes adósságot.
A következõ amit megvizsgálunk, az a jövedelmezõ képesség.
A befektetésre (beruházásra) fordított saját vállalati vagyon hozama az utolsó évben nem hozta az elõzõ év remek számait. Ez esetleg köszönhetõ a tõkepiaci hektikusságnak is. Árbevétel arányos Cash Flow és nyereség számítása megfelelõ adatok hiányában nem végezhetõ.A vállalat a lekötött eszközeivel a 2012-es évet eltekintve kiváló eredményt produkált.
A bruttó Cash Flow megegyezik az adózott eredménnyel, mert értékcsökkenési leírást nem tudunk alkalmazni, mivel az értéke 0 az eredménykimutatásban. Tehát a saját tõke ugyanakkora hányadát teszi ki a Cash Flow-nak, mint amennyi a saját tõke arányos jövedelmezõség. Az eszköz arányos Cash Flow értékei a fenti okok miatt megegyezik az eszközarányos jövedelmezõségi mutatóval.
A 2013 I. félévi eredmény kiértékelése
A 2013-as elsõ félévben 362 242 000 forint adózás elõtt eredményt ért el, ezzel a saját tõke a 2012 elsõ félévi eredményéhez mérten (871 171 000 HUF) az idei évben 1 087 086 000 forintra növekedett. A rekord méretû növekedés nagyobb részben a derivatív pozíciókon elért nyereségnek, kisebb részben pedig a hosszabb távú tõkepiaci befektetéseknek volt köszönhetõ. A hosszabb távú befektetések nem realizált eredménye hozzávetõlegesen 83,6 millió forint volt. A vállalat teljes likvid pénzállománya 568,2 millió forint.
A társaság következõ idõszakra vonatkozó befektetési stratégiája további kitettség növelés a kisebb magyar részvényekbõl.
A befektetések az I. félév végére úgy alakultak, hogy a Görög államkötvény pozíciók leépítése folyamatban van a 150%-os hozam elérése után, az Opus kötvények, és a Telekom Slovenije részvények eladásra kerültek.
Néhány szó a Plotinus kötvényrõl, és a vállalatról.
A kibocsátás során 500 millió forint tõkére van szükség. Jelenleg a vállalat teljes likvid pénzállománya 568,2 millió forint. A 30 éves futamidõ alatt nem tudni, hogy a kötvény milyen arányban lesz átváltva részvénnyé. A részvényesi érték növekedése jelenleg a saját tõke növekedésében testesül meg, amit a részvényárfolyam továbbra is követhet. A vállalat osztalékot nem tervez kifizetni. Rendszeres hozamot a David Gerincklinika hozhat, ahol 96,7% tulajdont birtokol. A klinika részére 21 m forint hitelt nyújtott évi 12%-os kamatozással. A klinika könyv szerinti nyilvántartási értéke /beszerzési értéke/ 50 626 634 forint.
A társaság jellegébõl, és stratégiájából adódóan kockázatosabb ügyleteket hajtott végre, a jövõre vonatkozólag is ez lehet jellemzõ. Így a saját tõke alakulása nagyban függ a befektetésekben, és egyéb ügyletekben tartott árfolyamok alakulásától. A rendszeres hozamot biztosító instrumentumokba történõ befektetés, és a opciós stratégiákkal történõ pozíció védés nem illeszkedik a vállalat befektetési stratégiájába, hanem fõként a volatilis, és a tõkeáttétellel rendelkezõ instrumentumok preferáltak iránykereskedésen belül. A vállalat vezetése következetes, de a piaci változások negatív szele, mint látható volt a 2012-es eredményekben, azért õket is megérintette. Ez nagyban köszönhetõ akár a tõkeáttételnek, és a fedezetlen pozícióknak. A kötvény jellegének pozitívuma, hogy nem alárendelt, negatívuma viszont az, hogy nem fedezett semmilyen garanciával. Ebbõl kifolyólag a kötvény vásárlásakor körültekintõen kell eljárni. A biztonság mellett érdemes a kamat mellett is néhány szót szólni. A kötvény változó kamatozású.
A kamat mértéke a kamatbázis és a kamatprémium összege. A kamatbázis megegyezik a kamat megállapítás évének januárja és az azt megelõzõ év januárja közötti idõszakra vonatkozóan a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett fogyasztói árindexváltozás százalékos mértékével. A kamatprémium mértéke évi 4,5% – https://plotinus.hu/wpcontent/uploads/2013/09/Plotinus_HIRDETMENY.pdf
2012-ben a fogyasztói árak átlagosan 5,7%-kal emelkedtek az elõzõ évhez viszonyítva – https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/stattukor/fogyar/fogyar12.pdf
A hozam tehát jelenleg 10,2%, ami változhat. A kamatbázis nagyjából harmonizál a piacon elérhetõ kockázatmentes hozammal. Ezért az elvárt hozam benchmarkjának tekinthetjük a 10 éves lejáratú Magyar Állampapírt, amelynek jelenlegi hozama 5,99%, tehát a kötvénynek, illetve a részvény árfolyamba beépült hozamnak e fölött kell teljesítenie. A kamatprémium szorosan összefügg a társaság eredményeivel, így ha a következõ évek eredményei a 2013-as bázisévét alulmúlják, akkor egy részrõl emelkedhet a kamatprémium összege, más részrõl pedig csökkenhet a részvényárfolyam. Jelenleg a cég tõkeellátottsága kiválló, de a jövõbeni befektések hozama kérdéses. A magyar kispapírokban lehetséges emelkedési potenciál, illetve a gerincklinika hozama is emelheti a cég értékét, vagy szinten tarthatja, amennyiben a derivatív piacon történõ ügyletek nem az elképzelés szerint alakulnak.