Devizák

USD/JPY technikai elemzés – 2014. július

A romló gazdasági mutatók ellenére továbbra is optimista a japán jegybank a gazdaság teljesítményét illetõen. Az ÁFA emelés következtében hanyatlásnak indult a belsõ kereslet, amivel tisztában vannak a jegybankárok is, elismerik a negatív hatásokat, de az év hátralévõ részére már pozitív várakozásokkal tekintenek, növekvõ beruházásokat és keresletet várnak kellõen gyenge jen árfolyam mellett.  A dollár jen áralakulását egyelõre nem kívánják intervencióval bolygatni, amíg a mostani szinteken tartózkodik az árfolyam.

A legnagyobb japán exportõr cégek 100-as USD JPY árfolyammal kalkulálnak, így a jen a szint környékére történõ erõsödését már valószínûleg nem néznék tétlenül Kurodáék, egyelõre azonban dollár erõsödése is a japánok malmára hajtja a vizet. A  hónap utolsó sajtótájékoztatóján is nyomatékosították, hogy egyelõre nincsen tervben újabb eszközvásárlási program. A július hónapot végül 1.45%-os gyengüléssel zárta a hónapot a japán jen az amerikai dollárhoz képest.

Technikai oldal

Mi történt? Támasz szintrõl indította a nyár középsõ hónapját a dollár jen árfolyam, amelyet a csökkenõ trendvonalról való visszatérést követõen még kétszer is megtesztelt. A 101-es szint körüli zóna utolsó érintésekor egyben a 200 napos exponenciális mozgóátlagról pattant vissza az árfolyam, majd a sokadik próbálkozásnak már nem tudott ellenállni a pirossal rajzolt süllyedõ trendvonal. Ennek átszakításakor érkezett meg igazán a lendület az USD/JPY devizakereszt árazásába, nagy emelkedõ gyertyákkal folytatódott a jen gyengülése, de ezúttal már az árfolyamot január óta visszafogó trendvonal felett.

 

Mi várható? A kitörést követõen a hónap utolsó napján egy elbizonytalanodásra utaló doji gyertyával zárta a hónapot a japán jen a dollárral szemben a 23.6%-os Fibonacci szint környékén. Ez a szint többször is visszafogta korábban az árfolyamot: amikor nem az esõ trendvonalról fordult le az árfolyam, akkor ez a szint képzett ellenállást az ármozgás számára. Ennek szignifikáns felülhaladása csak erõsítené a trendvonal törését, azonban egyelõre az indikátorok nem ennek a szcenáriónak tulajdonítanak nagyobb valószínûséget. Az RSI már túlvettséget jelez és a Stochasticon is éppen shortos jelzést alakul a felsõ extrém szintjén történõ keresztezéssel, így a technikai kép alapján egy visszateszt bekövetkezése bír a legnagyobb eséllyel.

Szólj hozzá