A nemzetközi pénz – és tõkepiaci események az erõsödés irányába tolták a japán jent, aztán hónap vége felé fordult a kocka. Október elsõ felében az amerikai adósságplafon és költségvetési feszültségek hatására a dollár nemcsak a jennel szemben gyengült, hanem más vezetõ devizákkal szemben is. Az amerikai államháztartás finanszírozásának átmeneti megoldása után is dollárgyengülés jellemezte a piacot. Fontos nemzetközi esemény volt a Fed ülése, amely változatlanul hagyta az óriási kötvényvásárlási programot és annak korlátozása csak jövõ évben, tavasszal várható.

Technikai oldal

Mi történt? Októberben oldalazó tendencia jellemezte az USD/JPY árfolyamot.  Úgy tûnt, hogy a vételi erõ elfogyott, de a medvék sem tudtak felülkerekedni. Az árfolyam továbbra is az 50 és 200 napos mozgóátlag felett fejlõdött, azoktól felfelé irányban jelentõsen elszakadtak a jegyzések. Ezzel az emelkedõ trendet semmi sem veszélyeztette. Komolyabb támaszvonalat érintõ korrekció sem volt még idén. Május vége óta nem láttunk új csúcsot és június óta többszöri próbálkozás ellenére sem volt képes a kurzus 100 fölé kerülni. Orsószerû szimmetrikus háromszög formáció kialakulását láthattuk, amelybõl a közeljövõben várhatóan kitör az árfolyam. Ha az irányt szeretnénk megjósolni, akkor 75%-os esélye van az emelkedõ trend folytatásának, ebbõl adódóan 25% a csökkenés esélye. A grafikonba épített technikai indikátorok most sem adtak egymást erõsítõ jelzéseket. Az RSI oszcillátor értékei semlegesek voltak, a Slow Stochastic hónap közepén eladási, hónap végén vételi jelzést adott. Az MACD vonala közvetlenül nulla alatt alulról metszette szignálvonalat, ezért enyhe vételi jelzésrõl beszélhettünk.

Mi várható? Az USD/JPY kurzus az 50 és 200 napos mozgóátlag fölött helyezkedett el a vizsgált idõszak végén, vagyis ez alapján emelkedést prognosztizálhatunk. A grafikonba integrált két technikai indikátor jelzése szerint inkább a vétel irányába mozdulhatunk el. A szimmetrikus háromszög alakzatból történõ kitörés esetén is inkább a felfelé irány valószínûbb tankönyv szerint. Legfontosabb támaszvonalak: A júniusi lokális mélypont 94-nél, majd a 61,8%-os (90,89) Fibonacci szint következhet. A bikák dominanciájában bizakodók optimista célárfolyama a 161,8%-os (114,98) Fibonacci szint környékén lehet, de ehhez a bûvös 100-as érték fölött kell konszolidálódni.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

A nemzetközi pénz – és tõkepiaci események az erõsödés irányába tolták a japán jent, aztán hónap vége felé fordult a kocka. Október elsõ felében az amerikai adósságplafon és költségvetési feszültségek hatására a dollár nemcsak a jennel szemben gyengült, hanem más vezetõ devizákkal szemben is. Az amerikai államháztartás finanszírozásának átmeneti megoldása után is dollárgyengülés jellemezte a piacot. Fontos nemzetközi esemény volt a Fed ülése, amely változatlanul hagyta az óriási kötvényvásárlási programot és annak korlátozása csak jövõ évben, tavasszal várható.

Október végén a japán jegybank nem változtatott a monetáris feltételeken, de kilátásba helyezett jövõ évben esedékes újabb mennyiségi lazítást, ha a gazdaság nem növekszik érdemben. A japán nemzetgazdasági adatok jellemzõen kedvezõek, bár egyes adatok árnyalták a képet. Javította a kilátásokat a gépipari megrendelések kiugró teljesítménye, a fogyasztói bizalmi index szárnyalása, a kiskereskedelem felülteljesítése, a háztartások költekezésének várakozáson felüli számai, a sok megkezdett házépítés és a feldolgozóipar beszerzési menedzser indexének fellendülõ értéke. Japán évtizedek óta válsággal küzd,  de a számok érezhetõen javultak. A japán pénz- és tõkepiaci sztori nagy valószínûséggel folytatódhat. Kecsegtetõ, hogy a jegybank elszánt és további lépésekre hajlandó a gazdaság ösztönzése érdekében.


Részletek: (10.07.) A japán gazdasági kilátásokat elemzõ Leading index 106,5 pontra visszaesett az elõzõ havi 107,8 ponthoz képest. (10.08.) A 2000 fõs dolgozói (pl. taxisok, borbélyok, pincérek) mintát tartalmazó japán hangulati index (Economy Watchers Current Index) 52,8 pontra ugrott, felülmúlva a várakozásokat. (10.09.) A japán gépipari rendelések 5,4%-al növekedtek az elõzõ hónaphoz képest, az elemzõk csak 2%-os bõvülésre számítottak. A szolgáltató szektor aktivitási indexe 0,7%-al emelkedett a várt 0,5%-al szemben. (10.10.)A japán fogyasztói bizalmi index 45,4 pontra ugrott, amivel felülmúlta a 43,8 pontos várakozásokat. Az inflációs adatok a várakozásoknak megfelelõen alakultak. (10.15.) A japán ipari termelés havi alapon 0,9%-al csökkent, az elemzõk várakozása -0,7% volt. (10.21.) A 20-án vagyis vasárnap este megjelent számok alapján a japán export (+11,5%) kisebb ütemben növekedett, mint várták (+15,6%). Ezzel ellentétben az import (+16,5%) jelentõsen emelkedett, ezért nem kell csodálkozni az igen magas japán külkereskedelmi mérleghiányon. A 21-én közzétett átfogó ipari aktivitási index a vártnak megfelelõ 0,3%-os növekedést hozta. (10.25.) Elõzõ nap közzétett adatok alapján 1,1%-os inflációt mértek Japánban, amely meghaladta a 0,9%-os elemzõi konszenzust. (10.29.) A 28-án este publikált japán kiskereskedelmi forgalom 3,1%-al bõvült szeptemberben, amely majdnem duplája a várt 1,9%-os emelkedésnek. A háztartások 3,7%-al költöttek többet, az elemzõi várakozások csak 0,5%-ról szóltak. (10.30.) Elõzõ este publikálták az ipari termelés számait Japánban. Az elõzõ havi 0,9%-os visszaesés után 1,5%-os növekedést mértek, az elemzõk 1,8%-os bõvülésre számítottak. A japán munkanélküliségi ráta 4,1%-ról 4%-ra csökkent. (10.31.) A Bank of Japan helyben hagyta a monetáris feltételeket, vagyis maradt a 0,1%-os alapkamat. Elégtelen gazdasági teljesítmény esetén jövõre újabb lazító ösztönzés várható. A megkezdett japán lakásépítések 19,4%-al emelkedtek jócskán meghaladva a várakozásokat. A japán feldolgozóipari beszerzési menedzser index komolyan megugrott a konjunktúrát jelzõ 54,2 pontra. 

Szólj hozzá