A japán jegybank extrém laza monetáris politikája látszik a számokon, a munkanélküliségi rátán kívül szinte az összes makró mutató felülteljesítette az elemzõi várakozásokat. A befektetõk a pozitív számok ellenére negatívan ítélték meg, hogy a jegybank változatlanul hagyja monetáris kondícióit, a bankok számára kidolgozott hitelprogramra még várni kell. Viszont pozitív hír, hogy a japán miniszterelnök fiskális oldalról is megtámogathatja a gazdaság élénkítését. Ennek ellenére a nemzetközi hangulat fontos tényezõ, hiszen a globális pénz- és tõkepiacok korrelációja mára rendkívül nagy. A rossz kínai adatok elhomályosíthatják a kedvezõ japán számokat. Másrészt a jen szárnyalásához nagymértékben hozzájárult, hogy június közepétõl a dollár más devizákkal szemben is jelentõs erõsödésnek indult.

Technikai oldal

Mi történt? Az USDJPY kurzus júniusban a 100-as szint alá bukott. Az elmúlt idõszak óriási szárnyalása után, a technikai indikátorok folyamatos eladási jelzése mellett már várható volt a korrekció, amely egyelõre nem bizonyult komolynak és tartósnak. A fõbb támaszok, mint a 200 napos mozgóátlag vonala és a 61,8%-os (90,74) Fibonacci szintje érintetlenek maradtak és egyben sziklaszilárdan álltak. Hónap közepén a jegyzések 93 környékén megfordultak és szinte folyamatos emelkedés vette kezdetét a mágikus 100-at megcélozva, amelyet az árfolyam nagy valószínûséggel érinteni fog a közeljövõben. A fordulatot az RSI oszcillátor jelezte legpontosabban, de a Stochastic is viszonylag idõben mutatta a vevõk eljövetelét. Az MACD tankönyvszerûen késve adott vételi jelzést.

Mi várható? Érvényes, amit májusi elemzésemben írtam, hiszen a támaszok állnak és az árfolyam felfelé vette az irányt. Az USDJPY kurzus az 50 és 200 napos mozgóátlag felett helyezkedett el, ezért egyelõre semmi sem veszélyezteti a középtávú és hosszú távú emelkedõ trend érvényességét. A helyzet nem ennyire egyszerû. Fontos megemlíteni, hogy kritikus szinthez ért az árfolyam a vizsgált idõszak végén, hiszen az 50 napos mozgóátlagról és a 100-as szintrõl való lepattanás egy komolyabb korrekciót indíthat be. Ebben az esetben megnyílik a tér a 61,8%-os (90,74) Fibonacci vonal és 200 napos mozgóátlag irányába. A 100-as szint feletti stabilizálódás igen komoly megnyugvást jelentene a következõ rallyban bizakodók számára, mert akkor a 161,8%-os (115,34) Fibonacci szint meghódítására is sor kerülhet. A Bollinger szalagok összeszûkülése jelentõsebb mozgást vetít elõre, ezek szerint mozgalmas július elõtt állunk…

usd/jpy 2013 juni 


Részletek: (06.03.) A kínai hivatal június elsõ hétvégéjén tette közzé a májusi feldolgozóipari beszerzési menedzser indexet, amely felülmúlta a várakozásokat. A brit HSBC bank ugyanezen mutatója viszont visszaesett. A szolgáltató szektor májusi teljesítménye kicsit alacsonyabb lett, mint az elõzõ hónapban mért érték. (06.05.) Az adminisztratív terhek leépítésével igyekszik tovább lendíteni a gazdasági növekedést a japán kormány. (06.10.) A végleges japán GDP adat 1%-al haladta meg az elõzõ negyedéves teljesítményt, valamint a várható éves bruttó hazai össztermék növekedését 4,1%-ra felfelé módosították. Az áprilisi japán külkereskedelmi többlet és a fogyasztói bizalmi index értéke is jócskán meghaladta az elemzõi várakozásokat. A régióban nem a japán adatokkal foglalkoztak, hanem a hétvégén megjelent, harmatosan gyenge májusi kínai export számok bizonytalanították el a kínai befektetõket. (06.11.) A japán jegybank változatlanul hagyta a monetáris kondíciókat, pedig a piac a bankok számára kedvezõ hitelprogram felállítását várta. (06.14.) A japán miniszterelnök azzal nyugtatta a befektetõket, hogy a japán gazdaság az agresszív monetáris ösztönzés mellett költségvetési oldalról is jelentõs támogatást kaphat. (06.20.) A brit HSBC bank által mért feldolgozóipari index az elemzõi konszenzust sem érte el, az 50 pontérték alatti mutató recessziót jelent az említett kínai szektorban, ezért a szakemberek jelentõs része a kínai nemzetgazdaság további lassulásával számol. (06.28.) A legtöbb japán nemzetgazdasági mutató szépen alakult. A japán kiskereskedelem, ipari termelés, házépítések száma, építõipari megrendelések állománya is felülmúlta az elemzõi várakozásokat. A munkanélküliségi ráta maradt 4,1%.

Szólj hozzá