Tavaly októbertõl eltelt idõszakban a japán jen közel 25%-ot gyengült az amerikai dollárral szemben, a Nikkei index is brutálisan emelkedett, majdnem 40%-ot tavaly õsz óta. Egyrészt idõszerû a korrekció és egyre többen vélik úgy, hogy a japán monetáris élénkítéssel kapcsolatos várakozások már beépültek az árfolyamba és akár túlvetté vált a japán pénz- és tõkepiac. Másrészt pedig Ázsia gazdasági motorja, Kína is számos problémával küzd, jól prezentálják ezt romló nemzetgazdasági számai, amelyek nyilván rontják a jövõbeli gazdasági kilátásokat és az ázsiai tõzsdék eredményeit. Harmadrészrõl pedig a március végén felmerült és azóta egyre élénkebb észak-koreai fenyegetés komoly biztonságpolitikai kockázatokat rejt, amelyet nem szeretnek a tõzsdei szereplõk.
Technikai oldal
Mi történt? Az USD/JPY kurzus agresszív menetelése márciusban is pihenõt tartott, de a jegyzés továbbra is a 200 és 50 napos mozgóátlag fölött tartózkodott, így a középtávú emelkedõ trend fordulásáról nem, csak egy korrekcióról beszélhettünk. Március közepén az RSI indikátor eladási zónában tartózkodott, ez továbbra is figyelmeztetõ jel. Ráadásul az RSI jelzését alátámasztja az MACD oszcillátor is, hiszen az MACD vonala pozitív tartományban szinte az RSI-vel egy idõben metszette felülrõl a szignálvonalat, amely tipikus lehetõséget nyújtott a csökkenésben bízó befektetõk számára, hiszen az árfolyam valóban hanyatlásnak indult. Az árfolyam hó végére megközelítette az 50 napos mozgóátlagot, ezzel az idén február eleji szintekre érkezett a jegyzés.
Mi várható? Az elmúlt hónapok kiemelkedõ USD/JPY növekedése óta egyre jobban nõ az esélye egy korrekciónak, mert egyelõre úgy tûnik, hogy a magas szintek már nem vonzók a vevõk számára. Az eladási pozíciót alátámasztják a technikai indikátorok (RSI és MACD) is. Ebben az esetben jól látható, hogy az 50 napos mozgóátlag visszatesztelése után még bõven van tér lefelé, hiszen a 161,8%-os (89,297) Fibonacci szint is körülbelül 5%-ra található a hó végi záró értéktõl. A további USD/JPY rallyban bizakodó befektetõk számára kecsegtetõ, hogy bár az árfolyam lendülete megtört, a fontos támaszszintek érintetlenek maradtak, a technikai indikátorok pedig már hónapok óta jelezték az eladást, de az mégsem következett be. Ha folytatódik az emelkedõ trend kiteljesedése, a cél már a 261,8%-os (97,478) Fibonacci technikai szint, amennyiben továbbra is kitart a kedvezõ hangulat és a jegybanki intervencióhoz fûzött várakozásokat tovább fokozzák.
Fundamentális oldal
Részletek: (03.05.) A HSBC kínai beszerzési menedzser indexe februárban elmaradt a várakozásoktól, a kínai hatóságok ugyanezen hivatalos mutatója is csökkenést mutatott, amely hatott pozitívan az ázsiai börzéken. Az elköszönõ kínai vezetés által megfogalmazott gazdasági növekedés üteme 7,5%, míg az inflációs cél várhatóan 3,5% lesz. (03.07.) Az ázsiai befektetõk továbbra is tartanak az esetleges további kínai ingatlanpiacot érintõ adóemelésektõl. (03.08.) A kedvezõ hangulatot egyrészt a tavalyi negyedik negyedéves pozitív japán GDP adat, másrészt a jelentõs kínai februári külkereskedelmi többlet eredményezte. Az USD/JPY árfolyama a kedvezõ hírekre 96,5-ig száguldott. (03.11.) Hétvégén nyilvánosságra hozott kínai adatok mint a kiskereskedelmi forgalom, ipari termelés, infláció – alulmúlták az elemzõi várakozásokat, egyedül a beruházási számok adtak okot optimizmusra. A japán parlament elfogadta az új jegybankelnökök és alelnökök személyét, így a várakozások alapján komoly monetáris ösztönzést valósít meg a japán jegybank a defláció megakadályozása érdekében. (03.21.) A HSBC bank által mért kínai feldolgozóipari mutató emelkedett, amely kecsegtetõ a jövõre nézve.