Tavaly október óta emelkedik az USDJPY devizapár árfolyama, a rally kezdete óta hozzávetõleg 20%-ot gyengült a japán jen az amerikai dollárral szemben. Az új kormánnyal kapcsolatos pozitív várakozások, illetve a jövõben várható fiskális és monetáris élénkítõ intézkedések folyamatosan beépültek az árfolyamba és ki tudja, hol a vége?
December eleje óta egy emelkedõ trendcsatornát figyelhettünk meg, amely januárban is folytatódott. Elõzõ elemzésemben kitértem arra, hogy a 161,8%-os (89) Fibonacci szint megtámadása reális lehet. Az utóbb említett szint körül oldalazott az árfolyam, majd hó végén eldõlt, hogy a 161,8%-os Fibonacci vonal a vevõk gyõzelmével ellenállásból támasszá vált. A 261,8%-os Fibonacci technikai szint még messze van, de ismét megnyílt egy jelentõs tér felfelé. Hó közepén egy trendletörési kísérletre volt érdemes odafigyelni, de erre még kitérek a késõbbiekben.
A vizsgált idõszakban számos kedvezõ kínai hír támogatta a pozitív hangulatot az ázsiai tõzsdéken. Január elején nyilvánosságra hozták, hogy a kínai export felülmúlta a piaci várakozásokat, ennek köszönhetõen 30 milliárdos külkereskedelmi többlet keletkezett. A vártnál magasabb kínai inflációs adat nyomán mérséklõdhetnek a gazdaságélénkítéssel kapcsolatos várakozások. Igen pozitív hírként hatott a kínai értékpapír felügyelet vezetõjének nyilatkozata, hogy akár tízszeresére is növelhetik a külföldi befektetõk által megvásárolható részvények kvótáját. Egy erõteljes jenerõsödés komoly korrekciót indított el a tokiói tõzsdén, a gyengülést nem tudta ellensúlyozni a gépipari rendelésállomány, mert a várt 0,3% helyett 3,9%-kal nõttek a rendelések. Az USD/JPY jegyzése az emelkedõ trendcsatorna alsó támaszvonalához tesztelt kicsivel 88 alatt, de ismét a vevõk léptek aktvitásba. A Bank of Japan piaci várakozásokkal megegyezõen 1%-ról 2%-ra emeli az inflációs célját, valamint a kamatszint maradt 0,0-0,1% közötti célsávban. A BoJ (Bank of Japan) 2014. januártól nyílt végû eszközvásárlási programot indít, melynek keretében 10 ezer Mrd yen értékben vásárol havonta kincstárjegyeket, illetve 1,8 Mrd jen értékben kötvényeket, míg a BoJ hitelezési programja marad 25 ezer Mrd jen. A pozitív fejlemények ellenére csökkent az USD/JPY árfolyama, mert a befektetõknek nem volt elegendõ mértékû a mostani intézkedéscsomagja. Az említett karikával jelzett kitörés a trendcsatornából ekkor következett be, ismét leszúrt 88 alá az árfolyam, de a kurzus néhány kereskedési nap múlva ismét visszatért a trendcsatornába. A pozitív hangulatot számos vállalati hír és szektorszintû pozitív fejlemény tudta tovább fokozni, mert egyes elemzõk kedvezõen ítélték meg a japán bankszektor nyereségkilátásait, míg a Samsung ismét kecsegtetõ negyedéves számokat produkált. A Hang Seng alulteljesítésének hátterében az állt, hogy a Goldman Sachs 1 milliárd dollár értékben adhat el az Industrial & Commercial Bank of China papírjaiból.
A 200 és 50 napos mozgóátlag fölött történõ konszolidáció miatt a továbbiakban is folytatódhat az emelkedõ trend kiteljesedése, a cél már a 261,8%-os Fibonacci technikai szint. A januárban történt trendcsatornából való kilépés nem nevezhetõ komoly korrekciónak, hiszen az árfolyam bõven a mozgóátlagok fölött tartózkodott. Az RSI eladási jelzése figyelmeztetõ jel, hiszen túlságosan meredeken emelkedett az USD/JPY árfolyam, ezért egy természetes korrekció bármikor benne lehet. Ebben az esetben a 161,8%-os (89) Fibonacci szint bizonyulhat a legkomolyabb támasznak, hiszen ez a szint található legközelebb az árfolyamhoz ebben a zónában.