Tovább gyengült a forint a dollárral szemben szeptemberben is, immár ötödik hónapja. A devizakereszt emelkedéséhez az amerikai dollár és forint is egyaránt hozzájárult: a dollár a kifejezetten pozitív makroadatok hatására nagy mértékû erõsödésen van túl, 16 évvel ezelõtt fordult elõ utoljára ilyen mértékû erõsödés egyetlen negyedév alatt a tengerentúli devizában. Ezzel szemben a forint az alacsony kamatkörnyezet miatt igen sérülékennyé vált, annak ellenére, hogy már augusztusban vége szakadt a két éves vágási ciklusnak. A forintunknak a szeptember 19-ei  Standard & Poors felülvizsgálat sem használt, mivel nem változtatott az amerikai hitelminõsítõ Magyarország adósbesorolásán és a kilátásokon, így maradtunk a bóvli kategóriában.

A legnagyobb problémát az államadósság 80%-os mértékében látják és a várakozásaik szerint ez nem is fog zsugorodni a következõ négy évben sem, az adósság csökkentését célzó lépések hiányában. Negatívumként értékelik még ezen kívül az állami befolyás növekedését, az alacsony tõkebeáramlást, a kiszámíthatatlan gazdaságpolitikát, a bonyolult adórendszert és a bankszektor gyenge helyzetét is. A közlemény szerint akkor javíthatna a besoroláson az S&P, ha befektetés ösztönzõ gazdaságpolitikát folytatna a hazai kormány. Szeptemberben további  2.61 százalék gyengülést szenvedett el a forint a dollárral szemben, amely során a 247-es szinteket is megérintette.

Technikai oldal

 

Mi történt? Ránézésre is elmond mindent az USD/HUF árfolyam grafikon: masszív emelkedõ tendencia folyamatosan magasabban elhelyezkedõ csúcsokkal és völgyekkel. A várt hó eleji korrekció bekövetkezett ugyan, de igencsak gyors lefolyású volt és intenzívnek sem mondanám. A rövid forinterõsödést követõen átszakította az USD/HUF devizakereszt a 161.8%-os Fibonacci szintet, majd visszatesztelt rá és a hónapot egy újabb lokális maximummal zárta.

 

Mi várható? Kezd hagyománnyá válni a dollár forint kereszten, hogy korrekciós jelzésekkel zárja a hónapokat. Az RSI-n egy negatív divergencia is kialakult miután visszatért a túlvett zónából. A Stochastic beadta a short jelzést napos idõsíkon, miután megtörtént a görbék keresztezõdése az extrém tartományban és visszatért semlegesbe. Bizakodásra ad okot a forinterõsödésre számítóknak az MACD hisztogramján kialakult folytatólagos divergencia is, amely az augusztusi lokális maximum pontból indul. A forint erõsödése a 240-es szintig nem is ütközne komolyabb akadályba, itt azonban tornyosulnak a támaszok. Egyaránt megtarthatja itt az árfolyamot a világoskékkel berajzolt trendvonal, az 50 napos exponenciális mozgóátlag, az S1-es Pivot támasz szint, illetve a korábbi alj is a támaszok sorozatát erõsíti. Ha a hónap további részében felfelé venné az irányt az USD/HUF árfolyam, a 249-252-es korábbi csúcsok által kialakított ellenállási zóna foghatná vissza a forintgyengülést. 

Szólj hozzá