Nagy mozgást tudhat maga mögött az USD HUF devizapár nem csak decemberben, hanem a teljes évben is. Az amerikai dollár rallyja decemberben sem hagyott alább, kitartott az év végéig a dollárerõsödés lendülete. A forintot ezzel szemben egész évben gyengülés jellemezte, így nem volt kérdéses az USD HUF keresztárfolyam iránya. Az év utolsó hónapján sem volt alaptalan a dollárerõsödés, már a hónap elején egy kiváló NFP adat került publikálásra, jóval várakozásokon felüli mértékben növekedett a munkahelyek száma. A hó közepi kamatdöntés után újabb piacbarát információk láttak napvilágot.  Kiderült hogy nem fogják elsietni a kamatemelés megkezdését Janet Yellenék, a következõ néhány kamatdöntõ ülésen még nem szándékoznak növelni a jelenlegi 0.25%-os irányadó kamatrátán. Pozitívnak látja a gazdaság teljesítményét a FED elnöke, elsõsorban a jó munkaerõ-piaci mutatókra hivatkozva.

A pozitív hírdömping az év végén sem szakadt meg, december 23-án szintén a várakozásokat túlszárnyaló GDP adat került publikálásra, amely újabb löketet adott a dollárerõsödésnek. Idehaza többek között a kamatvágási ciklus kezdi éreztetni a hatását a fizetõeszközünk árfolyamában is. Az MNB jegybankárai egyelõre nem aggódnak az évtizedes mélypontokra gyengülõ forint árfolyam miatt, továbbra is fent kívánják tartani a 2.1%-os alapkamatot, amellyel hosszabb távon terveznek.

Technikai oldal

Mi történt?  Igen sokat gyengült a forint amerikai dollárral szembeni árfolyama és ez egyre inkább fokozódik, amióta átszakította a 248-252 között húzódó ellenállászónát az ármozgás. Az USD HUF keresztárfolyam decemberben újabb 6.59%-ot emelkedett, így ezzel együtt év végére 21.15%-kal, azaz 46 forinttal kell többet adnunk egy dollárért év elejéhez képest.   

 

Mi várható? Ahogy átszakította az ellenállási sávot a forint dollárral szembeni árfolyama, úgy az indikátorok is visszatértek az extrém/túlvett szintekre. Fordulás jelei még nem mutatkoztak ezt követõen az RSI – Stochastic – MACD indikátor trión. Az már több mint valószínû, hogy hosszabb távon kell berendezkedni egy gyengébb forint árfolyamra, új sáv nyílik meg a hazai deviza ármozgása elõtt, amelynek a teteje még kérdéses. Az viszont már egészen bizonyos, hogy a 252 forintos dollár már nem idõszakosan gyenge, hanem kifejezetten erõs forintárfolyamnak fog számítani a közeljövõben.

Szólj hozzá