A forint erõsödését a kormányzati kommunikáció szépen támogatta, mivel már május elejétõl tudtuk, hogy a kormány kész az újabb adóemelésekre, hogy megfeleljen Brüsszel elvárásainak. A vizsgált idõszakban igen fontos fejezet zárult le a hazánkkal szembeni túlzott deficit eljárás megszüntetése miatt. Ezáltal egy fontos kockázati tényezõ, az EU támogatások esetleges elvonása megszûnt, amellyel végre lekerültünk az Európai Unió szégyenpadjáról. Úgy tûnik, hogy az EU pozitív döntését elõre árazta a piac, így a kedvezõ határozat után már nem maradt tér a további USD/HUF csökkenéshez.

Technikai oldal

Mi történt? Az USD/HUF hó végi jegyzése megközelítõleg az elõzõ havi záró értékkel egyezett meg, így különösebb elmozdulás nem történt áprilishoz képest. Májusban a forint az amerikai dollárral szemben oldalazó tendenciával mozgott, az árfolyam hozzávetõleg a 38,2 (221,11) és 61,8%-os (227,78) Fibonacci szintek között ingadozott. Az egyes leszúrásoktól eltekintve a piaci szereplõk tiszteletben tartották a hosszú távú mozgót és az alsó Fibot is. Pontosabban jól megfigyelhetõ, hogy az ellaposodó, már-már vízszintes egyenessé váló 200 napos mozgóátlag közvetlenül a 38,2%-os (221,11) Fibo vonal fölött tartózkodott, a két egymáshoz közel elhelyezkedõ, egymást erõsítõ szint tartotta a kurzust. A grafikonon jelölt Bollinger szalagok összeszûkülése egy heves mozgást vetített elõre. Az utolsó három májusi nap során viszonylag komoly amplitúdójú emelkedést láthattunk, mivel jelentõsen gyengült a forint, 221-tõl 228-ig menetelt a kurzus. A vizsgált idõszak utolsó kereskedési napján az USDHUF a 61,8%-os (227,78) Fibonacci ellenállás felett zárt, amellyel akár magasabb zónák is meghódításra kerülhetnek.

usd/huf majus

Mi várható? Az USD/HUF árfolyama továbbra is a 200 napos mozgóátlag fölött mozgott, így a jövõben érvényben maradhat a hosszú távú trend. A grafikonba integrált technikai indikátorok jelzései alapján nehéz megjelölni az irányt. Az RSI oszcillátor értékei semleges zónában tartózkodtak, a Stochastic már hó közepén eladási jelzést adott, az MACD vonala pedig vételi szignált mutatott. Ha a medvék irányítanak, akkor a 200 napos mozgóátlag és/vagy 38,2%-os (221,11) Fibonacci támasz megtarthatják a kurzust. Ha az árfolyam a 61,8%-os (227,78) Fibonacci fölött stabilizálódik, akkor a 100%-os (238,59) Fibot tekinthetjük komoly ellenállásnak.

Fundamentális oldal

Összefoglalás: A makro számok sajnos nem teljesen kedvezõek, hiszen a kiskereskedelem és ipari termelés hanyatlása még mindig folytatódott. Másrészrõl viszont kedvezõ nemzetgazdasági adatok is nyilvánosságra kerültek, hiszen például jókora külkereskedelmi többletet termelt a magyar gazdaság az év elsõ három hónapjában.  Sokadik recesszióban eltöltött negyedév után végre növekedett a magyar GDP az idei elsõ negyedévben és a munkanélküliségi ráta hirtelen csökkenése is biztató lehet.

Szólj hozzá