Az euró zónából érkezõ rossz makro adatok, de legfõképpen Ciprus körül zajló események három héten keresztül, a szigetországi bankbetétek egyszeri illetékkel sújtása és az olasz politikai bizonytalanság komoly aggodalmat váltottak ki az európai börzéken. Az európai bankrendszerbe vetett bizalom ingott meg és a magánszektor tõkéjének válságkezelésbe való esetleges jövõbeli bevonása – akár más országban is – okozta az eladói hullámot, ezzel a dollárnak állt a zászló a svájci frankkal szemben is. Számos amerikai nemzetgazdasági adat támasztotta alá az amerikai gazdaság fellendülésével kapcsolatos várakozásokat, amelyek ugyancsak a dollárnak a kedveztek.

Technikai oldal

Mi történt? Márciusban a svájci frank az amerikai dollárral szemben februárhoz képest kisebb intenzitással folytatta gyengülõ trendjét, így a tavaly július óta tartó középtávú csökkenõ trend már a múlté. Az USDCHF árfolyam az enyhén emelkedõ vagy inkább már vízszintes 200 és a növekvõ 50 napos mozgóátlag fölött helyezkedett el a vizsgált idõszak végén. Az emelkedõ háromszög alakzat február óta formálódott. A háromszög vízszintes befogóját legalább 3, az emelkedõ átfogóját legalább 4 egyre növekvõ mélypont határozta meg. Az természetes, hogy az árfolyam kisebb-nagyobb mértékben eltávolodott az említett vonalaktól. A befogó felülrõl támasztotta és támasztja az árfolyamot, közvetlenül az 50%-os (0,95067) Fibonacci szint fölött.

usd/chf március

Mi várható? Az 50%-os (0,95067) Fibo szint komoly ellenállási vonalat képez, hiszen az árfolyam lefordult róla tavaly októberben, ráadásul a háromszög ellenállást jelentõ befogója is fölötte található. Az emelkedõ háromszög jellemzõje, hogy az árfolyam a háromszögbõl történõ kitörést követõen folytatja a trendet, de ez csak általában igaz. Érdemes lesz majd figyelni, hogy a háromszögbõl történõ kitörés utáni melyik irányba mozdul a jegyzés, mert ez a szituáció irányt mutathat. Az RSI eladási zónában tartózkodása elõre vetítheti az USDCHF csökkenését, amelyet a kicsivel késõbb jelzõ MACD indikátor is megerõsít. Az MACD vonala 0 fölötti tartományban felülrõl metszi a szignálvonalat, így klasszikus eladási pozíció jött létre, mert a két oszcillátor együttes jelzése ezt mutatta. Ugyanakkor a mozgóátlagok helyes februári vételi jelzése után a mozgóátlagok trendváltoztató összeszûkülését nem láthattuk, így azok nem támasztják alá az eladási pozíciók felvételét. Az USDCHF számára lefelé a 38,2%-os (0,93965), felfelé a 61,8%-os (0,96169) Fibonacci szint jelenthet megállót.

usd/chf 3szög

Szólj hozzá