Az S&P500 index árfolyama áprilisban ismét újabb csúcsot állított fel, az emelkedés során a kurzus továbbra is a 200 napos mozgóátlag fölött fejlõdött, az említett mozgóátlag megint érintetlen maradt. A vezetõ amerikai index 2012 novembere óta egy emelkedõ trendcsatornában fejlõdött, a grafikon számos pontja illeszkedett a támasztó egyenesre, valamint a párhuzamos felsõ ellenállási vonalra is. A jegyzés április 12-én az alsó támaszvonal alatt zárt, majd a következõ napokban a csatornából történõ fals kitörés szemtanúi lehettünk, amikor a kurzus érintette a középtávú növekvõ trendet jelképezõ 50 napos mozgóátlagot és egyben középsõ Bollinger szalagot. Az MACD és Stochastic indikátorok is eladással jelezték a szolid visszatesztet, míg az RSI értékei csak súrolták az eladási zónához tartozó határegyenest. Az enyhe korrekció után az S&P500 árfolyama április 23-án visszatért a növekvõ trendcsatornába és a vevõk gyõzelmével, az általa határolt folyosóban folytatta útját. Az áprilisi árfolyammozgásban jelentõs szerep jutott a 100%-os (1570,57) Fibonacci szintnek, hiszen az árfolyam oldalazó tendenciával folyamatosan 1570 körül ingadozott, így ellenállásból támasszá változott, hó végén pedig a bikák gyõzedelmeskedtek, a kurzus felfelé sikeresen eltávolodott a fontos technikai szinttõl. A vizsgált idõszak végén az MACD és Stochatstic indikátorok már eladási jelzést adtak, az RSI oszcillátor a semleges zónában helyezkedett el.
Mi várható? Érvényes maradt ugyanaz, amit márciusban megfogalmaztunk, hiszen a mozgóátlagok alapján a hosszú távú trend folytatása valószínûsíthetõ. A 100%-os (1570,57) Fibo átszakításával és szint fölötti, tartósnak bizonyuló konszolidációjával megnyílhat a tér felfelé, akár 1700 sem elképzelhetetlen. Ugyanakkor az árfolyam szinte korrekció nélkül menetelt felfelé, ezért korrekcióra számítani lehet, amelyet megerõsíthetnek a technikai indikátorok eladási jelzései. A tavaly novembere óta tartó emelkedõ trendcsatornából történõsikeres kitörés megalapozhat egy nagyobb korrekciót a 61,8%-os (1483,77) Fibo és egyben 200 napos mozgóátlag irányába.
Fundamentális oldal
Összefoglalás: Az amerikai gazdasági növekedés ahogyan azt a FED gazdasági körképe írta – továbbra is szinte minden szektorban enyhe és lassú. Nem szabad elfelejteni, hogy a kormányzati megszorítások értéke 85 milliárd dollár az idei évre, amely visszavetheti a gazdaság teljesítményét, és ennek hatása késõbb jelentkezik majd. A munkaerõ piaci, beruházási adatok továbbra is vegyesek, rövid- és középtávon is jelentõsek a kockázatok a jövõbeni növekedés tekintetében, és a feldolgozóiparban is törékenyek a kilátások. Április hónapban további jegybanki lazítással nem lehetett számolni, viszont a jelenlegi kondíciók (kamatszint és kötvényvásárlási összeg) idei fennállására számítanak az elemzõk. A nulla körüli kamatszint és a korlátlan likviditás vállalati oldalról könnyen megoldható és olcsó finanszírozást jelent, nyilván ez is hozzájárult ahhoz, hogy a vállalati gyorsjelentések jelentõs része profit tekintetében túlteljesítette az elemzõi várakozásokat.