Továbbra is fokozódik a feszültség Oroszország és az Európai Unió között, egyik fél sem hajlandó engedni a hatalmas költségek ellenére sem. Elképesztõ összegeket költenek az oroszok a folyamatosan gyengülõ rubel védelmére: csak október elsõ felében 13 milliárd dollárral igyekeztek mérsékelni devizájuk értéktelenedését. A rubel dollárral szembeni árfolyama azonban megállíthatatlan, októberben 8 százalékos értékvesztésen van túl a hatalmas ráfordítások ellenére is, július óta pedig már 25 százalékkal gyengült az orosz fizetõeszköz. A folyamatosan zuhanó olajár is hátrányosan hat Oroszország exportbevételeire, amelyet azonban pont a gyengülõ rubel kompenzál jelenleg, ezért csak hosszabb távon fogja éreztetni a hatását az egyre olcsóbban értékesíthetõ olaj.
Október utolsó napján a várakozásokat jóval felülmúló, 150 bázispontos kamatemelést hajtott végre az orosz jegybank, így 9.5 százalékra emelkedett a jegybanki alapkamat az eddigi 8-ról. Az emelésre elsõsorban a magas inflációs ráta megfékezése érdekében volt szükség, amely már 8.4 százalékos értéket mutat éves szinten. Az emelés miatt azonban még nehézkesebbé válik a vállalkozások forrásgyûjtése, amely szintén visszaveti a gazdaságot hosszabb távon. Az RTS orosz tõzsdeindex a negatív hatások következtében 3 százalékos eséssel zárta a hónapot, amely az utolsó napok felpattanása nélkül akár 10 százalék is lehetett volna.
Technikai oldal
Mi történt? Továbbra is az esõ tendencia van érvényben az orosz tõzsdeindex árfolyamában. A trend erõsségét alátámasztja, hogy az 50-es és a 200-as exponenciális mozgóátlagok márciusi keresztezõdése óta folyamatosan növekszik a mozgóátlagok közötti különbség. Jelenleg megtorpant a zuhanás a zölddel berajzolt támaszzónában, amelyet a korábbi lokális mélypont képez.
Mi várható? Több irányba mutatnak jelenleg az RSI – Stochastic – MACD indikátor trió tagjai. A leggyorsabban mozgó Stochastic korrekciót jelez elõre a normál tartományba való visszaindulásával. Ennek bekövetkezésekor egészen az 1200-1220-as zónáig is visszajöhetne az RTS árfolyam, azonban ennek megvalósulásához az orosz helyzet konszolidálódására is szükséges lenne. Az RSI lefelé tart hosszú távon az index árfolyamával összhangban, jelenleg azonban már közel került a túladott zónájához. A lassabban mozgó MACD is a korrekciót erõsíti: divergencia alakult ki az indikátor hisztogramján. Összességében tehát a technikai jelek a korrekció esélyét valószínûsítik, azonban a kockázat még mindig jelentõs.