Egyre nagyobb gondban az oroszok, hatalmas gyengülést szenvedett el az orosz tõzsde és a rubel árfolyama decemberben. Elérte, sõt alul is haladta az RTS árfolyam az elõzõ havi elõrejelzésben említett szintet, azonban arra nem sokan számítottak, hogy ez ennyire gyors lefolyású lesz. A rubel árfolyama pedig soha nem látott gyengülést szenvedett el, volt hogy napon belül 30%(!!!) elmozdulást is láthattunk. Miután némileg stabilizálódott az orosz deviza, végül 74.42%-os értéktelenedéssel zárta a 2014-es évet, ami bár elképesztõ mértékûnek tûnik, azért ne felejtsük el, hogy 80 dollár környékén is járt az árfolyam, ami még drasztikusabb az év eleji 32 dolláros USD RUB árfolyamhoz képest.
Mindez annak ellenére történt, hogy az orosz jegybank sem nézte tétlenül a rubel gyengülését: két hónap leforgása alatt több mint a kétszeresére emelte a jegybanki alapkamatot, 8%-ról 17%-ra. Emellett folyamatos vásárlásokkal próbálták stabilizálni az orosz deviza árfolyamát, így ennek következtében 2014-ben 400 milliárd dollár alá apadt az ország devizatartaléka, ami több mint 20%-kal alacsonyabb a januári értékekhez képest. Már a nagy állami cégek, többek között a Gazprom is megkapta Putyintól a devizatartalékaik felszámolására vonatkozó utasítást, hogy ezzel is csökkenjen a nyomás az orosz fizetõeszközön. A kényszer hatására kezd békülékenyebb hangnemet megütni az orosz vezetés, a külügyminiszter szerint már 2015-ben pont kerülhet az orosz-ukrán konfliktus végére.
Technikai oldal
Mi történt? Hiába tûnt olyan távolinak, mégis elérésre került a korábbi elemzésben említett 760-as támasz szint, sõt egy rövid idõre 555-ig is leszúrt az orosz részvényindex árfolyama. Továbbra is a 2011-ben kialakított világos kékkel jelölt esõ trendcsatornában mozog az index árazása, így 2014 egésze is az esés jegyében telt az RTS indexet illetõen, 44.41%-ot zuhant az orosz tõzsdeindex árfolyama. Az zuhanás õsszel kezdett begyorsulni igazán, ekkor négy hónap alatt 34%-ot szakadt az RTS index árfolyama.
Mi várható? A nagymértékû esés ellenére sem mutatja technikailag a fordulás jeleit az RTS chart. Miután kétszer is a 760-as szintnél zárt az árfolyam, egy enyhe korrekció indult, ami a trendcsatorna középvonalának visszateszteléséhez volt elegendõ, amellyel gyakorlatilag még inkább megerõsítésre került a további shortos irány. Belépett már a túladott zónába az RSI indikátor, de továbbra is lefelé tart. A Stocahastic jelezte ugyan a korrekciót, de annak lendülete kevésnek bizonyult a középvonal átütéséhez, így továbbra is extra kockázatos vételi pozíciókkal próbálkozni az orosz részvényindexen.