Egyrészt a nemzetközi hangulat május 22-ig pozitívan hatott az orosz tõzsdei folyamatokra. Az EKB kamatcsökkentése, majd a kedvezõ amerikai konjunktúra adatok felfelé hajtották az orosz tõzsdeindexet is. Másrészt a Brent olaj viszonylag magas árfolyama komoly lökést adott az orosz olajipari óriásoknak, amelyek súlyuk folytán elõretolták az orosz RTS index teljesítményét is. Ben Bernanke május végi beszéde hatására elromlott a nemzetközi hangulat, a Fed szigorítása várható, amelynek következtében komoly korrekcióba kezdett a vezetõ orosz tõzsdeindex is. Egy-két kedvezõtlen Kínából érkezõ hír sem segítette az orosz pénz- és tõkepiacot.
RTS Elemzés – Május
Technikai oldal
Mi történt? Az áprilisi enyhe stabilizálódással megnyílt a tér felfelé, de az RTS árfolyama csak néhány ponttal tudta meghaladni áprilisban mért csúcsértékét. A jegyzések éppen megközelítették az 1480-as ellenállási szintet, amikor az árfolyam lefordult a 200 napos mozgóátlagról, a kitörési kísérlet kudarcba fulladt, így egyelõre odaveszett az orosz siker sztori. Az április végétõl május végéig tartó rövidtávú emelkedõ trend változását érdekes módon nem jelezték elõre a technikai indikátorok. Az MACD vonala felülrõl metszette a szignálvonalat, de negatív tartományban, ezért eladási jelzésként nem értelmezhettük. Az RSI indikátor vizsgált idõszakban elért legmagasabb értéke is inkább a semleges zónában tartózkodott. A medvék gyõzelmével visszaforduló kurzus következtében ismét folytatódott a január végi csúcs óta tartó negatív tendencia.
Mi várható? Technikailag nem sok reményt adhat, hogy a kurzus ismét lefelé vette az irányt és folytatta konszolidációját a 200 napos mozgóátlag alatti zónában. A bikák gyõzelmérõl szigorúan akkor beszélhetünk majd, ha a jegyzés visszatér a 200 napos mozgóátlag, vagyis 1480 fölötti területre. Erre most hajszálvékony esélyt láthatunk, mert rövidtávon az esés valószínûbb. Következhet a lejtmenet, amelyben az elõzõ mélypont adhatja a legerõsebb támaszt 1320-nál.
Fundamentális oldal
Részletek: (05.02.) Az EKB kamatcsökkentés is nagyon kedvezõ hír volt, hatása egész héten kitartott. (05.03.) A pozitív pénteki amerikai munkaerõ piaci jelentés adott lökést a részvényindexek emelkedéséhez. A munkanélküliségi ráta hirtelen 7,5%-ra csökkent és a nem mezõgazdasági foglalkoztatottak száma áprilisban jobban nõtt a várakozásoknál, de márciushoz képest is szignifikáns javulás történt. Az orosz tõzsdén felülteljesítõk az olajcégek voltak, az ázsiai kereskedés pozitív lendülete kedvezõen hatott. (05.07.) Az orosz tõzsdeindex szépen teljesített, amelynek hátterében a német ipari megrendelések hirtelen megugrása állt. Az olajcégek extra teljesítménye húzta felfelé az orosz vezetõ indexet. A kedvezõ vállalati eredmények és a világszerte olcsó pénzbe vetett befektetõi bizalom miatt vásárolták a kockázatos eszközöket. (05.13.) Gyenge kínai makroadatok miatt már a piros zónában tartózkodott az orosz tõzsdeindex is. (05.14.) Számos részvénnyel (Lukoil, Gazprom, Tetneft és VTB) osztalék nélkül kereskedtek, ennek is betudható az RTS esése. (05.15.) Kedvezõtlen európai és amerikai konjunktúra adatok ellenére emelkedtek az orosz részvényárak, fõleg az olajárfolyam növekedés hatására, mivel a Brent árfolyama 103 dollár fölé ugrott. (05.20.) A magas olajárfolyam támogatta az RST index felfelé menetelését. (05.22.) Ben Bernanke Fed elnök az amerikai munkaerõ piac gyengeségét és a mérsékelt gazdasági növekedést emelte ki, valamint beszélt a Fed monetáris politikájának esetleges változásáról, így a Fed szigorítása várható. Ennek hatására elromlott a hangulat a nemzetközi pénz- és tõkepiacokon, az RTS még zöld zónában tartózkodott ezen a napon. (05.23.) A Fed várható monetáris szigorítása éreztette negatív hatását, valamint 7 hónapja a legrosszabb kínai beszerzési menedzser indexet publikálta a brit HSBC bank. Beindult a korrekció, fõ vesztesek az orosz fém feldolgozóipari vállalatok voltak, a délutáni kedvezõ amerikai konjunktúra adatok nem számítottak. (05.28.) A pozitív orosz hangulatról az amerikai számok gondoskodtak. A Conference Board fogyasztói bizalma indexe 5 éve nem látott csúcsot ért el. Az amerikai lakásárak márciusban majdnem 11%-al emelkedtek az elõzõ év azonos idõszakához képest.