Egyre súlyosabb következményekkel és egyre több áldozattal jár az elhúzódó orosz-ukrán konfliktus. Június közepén egy ukrán csapatszállító gépet lõttek le a luhanszki reptér közelében, amely 49 halálos áldozattal járt. Ezt követõen egy kilenc áldozattal járó helikopter tragédiáról szóltak a hírek,  amely ráadásul tûzszünet idején történt. Július közepén egy ukrán An-26-os szállítógép esett áldozatául a konfliktusnak, majd rá három napra bekövetkezett az eddigi legsúlyosabb merénylet: Donyeck mellett lelõtték a szakadárok által ellenõrzött területen az Amszterdamból induló Malaysia Airlines Boeing 777-es gépét. Az áldozatok száma 298 fõ, kétharmaduk holland állampolgárságú, így a konfliktus már nemzetközi méretûvé nõtt.

Az EU nagykövetei maratoni ülésbe kezdtek, hogy milyen szankciókat vezessenek be Oroszország ellen a történtek hatására. A szankciócsomag pénzügyi része Oroszország finanszírozását nehezíti meg, mivel tiltja hogy európai magánszemély, vagy cég orosz pénzintézetek által kibocsátott és kilencven napon túl lejáró adósságot és részvényeket vásároljanak. Nem csak az EU, hanem az Egyesült Államok is szorgalmazza az Oroszország elleni határozott fellépést, de errõl az oldalról konkrét lépések még nem érkeztek. Tükrözte a negatív fejleményeket a Russian Trading System árfolyama is, vagyis az RTS index, amely 7.23%-kal zárt be alacsonyabb árfolyamon a hó eleji nyitáshoz képest.

Technikai oldal

 

Mi történt? Bekövetkezett a fordulat a júniusi RTS index elõrejelzés alapján, jól funkcionáltak az indikátorok és az ellenállási szintek. Hónap elején még ki tudott menni az árfolyam a 200-as exponenciális mozgóátlag, valamint az ereszkedõ trendvonal fölé lokális csúcsra, de ez nem bizonyult hosszú életûnek. Innen lefordulva folyamatos esésnek indult a moszkvai index árfolyama, amely során törte a hosszú távú süllyedõ tendenciában kialakult másodlagos emelkedõ trendvonalat is.

 

Mi várható? A sötétkékkel rajzolt emelkedõ trendvonal törése további esést vetít elõre és az indikátorokon sem mutatkoznak még az esés megszakadásának jelei. Egyedül az indikátor trió leggyorsabban jelzõ tagja, a Stochastic kezdi elérni az extrém szintjét, ahol korrekciós jeleket adhat, de ennek kialakulása még húzódhat egy darabig. Támasz szintek tekintetében az 1200  jelentõs szint ahol elsõ körben megtorpant az esés, a következõ körben a 61.8%-os Fibonacci szintig, 1080-ig is zuhanhat az RTS index jegyzése, amely további 10%-os esést jelentene.

Szólj hozzá