Az ukrán-orosz válság továbbra is húzódik, már az EU is sürgeti a kialakult helyzet megoldását.  Angela Merkel a június eleji brüsszeli G7-es csúcstalálkozón vetette fel egy az orosz gazdaságot érintõ szankcionálás lehetõségét, amelyet abban az esetben vezetnének be, ha Oroszország nem tesz lépéseket a feszültség csökkentése érdekében.  A hónap során ezek még nem kerültek bevezetésre, pedig komolyabb lépések Oroszországtól sem érkeztek a stabilizálás irányába, sõt elzárták az Ukrajnát ellátó gázcsapokat a felhalmozódó adósság miatt és ezentúl csak elõre fizetés esetén fognak szolgáltatni.

Mindezek ellenére júniusban is tovább folytatódott a Russian Trading System, vagyis az RTS index emelkedése, 68 pontos pluszban zárta a hónapot, amely a jelenlegi szinteken 5.3%-os emelkedést jelent.

Technikai oldal

 

Mi történt? A májusi és júniusi felmenetelnek köszönhetõen elérte a csökkenõ trendcsatorna tetejét az RTS részvényindex árfolyam.  A szint relevanciáját tovább növeli az itt húzódó 200-as exponenciális mozgóátlag és a 38.2%-os Fibonacci is, illetve az esõ csatornát is pontosan tartja az árfolyam, már két és fél éve ebben mozog.

 

Mi várható? Az RSI, Stochastic és MACD indikátorok közül egyedül a Stochasticon figyelhetõ meg a lefordulás elõrejelzése: felsõ extrém tartományban keresztezték egymást a görbéi. Az esõ trendvonallal és a 200-as exponenciális mozgó által képezett ellenállással párosítva ez igen erõs jelzést ad a várható hanyatlásra. Kitörési jelzéseket a másik két indikátor sem mutat, az RSI már nincs messze a túlvett szintjétõl, az MACD pedig éppen a nullás középértékét vette fel. A technikai jelzéseken túl a fundamentumok sem indokolnák a kitörést, így a lefordulás fog nagyobb valószínûséggel bekövetkezni.

Szólj hozzá