Tovább folytatódott a réz árfolyamának erodálódása, amit a világgazdaság növekedési kilátásaival kapcsolatos aggodalmak fûtöttek. A decemberi határidõs árfolyamok fontonként 2,951$-ról indultak ismét emelkedésnek, miután a Kínai Központi Bank 200 milliárd jüanos gazdaságélénkítõ rövid hitel kibocsátásának tervét lebegtette meg. Kínai a világ réz kínálatának 40%-át vásárolja fel évente, így a kínai infláció csökkenésének növekvõ üteme joggal aggaszthatja a spekulánsokat. 1,7%-os várt helyett 1,6%-os értéket számoltak ki. Folyamatosak a félelmek Németország és az EU gazdaságát illetõen is. Ezek a hatások terelték a réz árfolyamot a barnával kiemelt, csökkenõ irányba mutatató ék alakzatba.

 

Mi várható?

Továbbra is a világ vezetõ gazdaságainak makro számai fogják az árfolyammozgás irányát meghatározni, érdemes tehát a globális trendeket figyelni. Egyelõre nem látszik pozitív fordulat a réz esetében, számíthatunk a márciusi mélypont ismételt elérésére. Ez a júniusi rallyra rajzolható Fibonacci-szintekbõl számolható ki, ahol a 161,8%-os elsõdleges célár még ezt is túlszárnyalja negatív irányban. Technikailag reális esély mutatkozhat egy dupla aljra, ami a barna ék miatt feltételezhetõ. Amíg ebbõl nem tör ki pozitív irányban, addig csak halvány eshetõség.

Az indikátorok sem festenek túl pozitívan. A sztochasztik friss eladási jelzést adott 60-as szintrõl lefordulva, az RSI pedig július óta eladáson áll és a semleges 50-es szint körül mocorog. Az MACD-n még látható egy vételi jelzés, illetve az is, hogy hajszálra áll a friss eladási szignáltól. Túlságosan volatilis most a réz árfolyamgörbéje, nagyok a kockázatok és a szûk stoppokat mindkét irányban könnyen ki tudja ütni. Csak szerencsejátékosoknak ajánlott izgalmakat tartogathat még.

Szólj hozzá