A réz árfolyam 2015-ben mutatott teljesítménye kiválónak mondható, amennyiben long pozícióban szemléltük az eseményeket. Hiába a kínai növekedés lassulása és a kínálati oldal erõsödése, sikerült létrehozni egy tekintélyes korrekciót. Elsõ blikkre csupán technikai korrekciónak tûnik a réz árfolyam alakulása, azonban érkeztek érdekes, fundamentumokat érintõ hírek. Chilében a 2015-ös elõrejelzést 5,94 millió tonnára csökkentették 6 millió tonna környékérõl. A Dél-amerikai ország a világ harmadik legnagyobb kitermelõje és exportõre, így ez a minimálisnak látszó csökkenés is komoly támaszt adhat a további árfolyamcsökkenésnek.
Szintúgy bizalomra adhat okot, hogy a kínai PMI index ismét a vízválasztó 50 pont felé kúszott, vagyis növekedésbe fordult a gazdaság. Az elemzõi várakozásokkal szemben 49,7 pont helyett 50,1 pont lett a havi mérési eredmény. Az EU gazdaságának erõsödésével számol az elemzõk többsége, ezért innen is támasz, illetve növekvõ kereslet kerülhet ki.
Mi várható?
A tavaly július óta érvényben lévõ, pirossal kiemelt csökkenõ trendvonal borzasztó erõs ellenállást jelent a réz árfolyama számára. Márciusban ennek hatását láthattuk az 50%-os Fibonacci-korrekciós szint elérése után. A trend és a nevezetes szint együtt megállították az emelkedést. Azóta kétszer is érintette a trendvonalat napon belül, de fölé kerülni már nem tudott. További fontos információ az ellenállás megértéhez, hogy a 200 napos exponenciális mozgóátlag teljesen rásimult a trendvonalra. Jelenleg az 50 napos támasztja és a 120 napos taszítja az árfolyamot, vagyis beszorult egy szûk sávba.
Az indikátorok egyaránt eladási jelen állnak, az MACD viszonylag friss, az RSI sem tudott még 50 pont alá süllyedni. A STS szintúgy a közepes tartományban laposodik ki, amibõl könnyen létrejöhet a vételi szignál. Amennyiben a régóta fennálló csökkenõ trendvonalat át tudja törni a réz árfolyama, nagy tér nyílik meg az emelkedés elõtt. Ellenkezõ esetben visszacsoroghat a januári mélypontra, ahol támaszra számíthatunk.