A palládium árfolyam meglehetõsen hosszú ideje beszorult egy oldalazó mozgásba, melyen belül a világ autóipari teljesítménye, a bányászati eredmények és az egyes kitermelõ országok politikai helyzete mozgatta. Az orosz-ukrán válság során a legrosszabb félelmek alapján kezdték el nagy erõvel venni a palládiumot, hiszen attól tartottak a nyersanyagpiaci kereskedõk, hogy egy fegyveres konfliktus esetén az orosz bányákból nem tudnak elegendõ ipari fémet vásárolni többek között az autók katalizátorához. Ennek köszönhetõ a február óta tartó rally, ami talán még most sem ért véget, annak ellenére hogy a konfliktus békés úton rendezhetõnek látszik.
Mi várható? A technikai elemzés eszköztárából két jól kivehetõ alakzatot vázoltam a palládium charton. A napos felbontású grafikonon szembetûnõ a szürkés kékkel közrezárt oldalazó mozgás, valamint a zölddel kiemelt dupla alj formáció. Az oldalazás során komoly bázist épített, ami a késõbbiekben erõs támasz zónát jelenhet egy magasabbról történõ árfolyamesés során. A dupla alj bika alakzat, a nyakvonal áttörésével a 161,8%-os elsõdleges Fibonacci-célár érintése elvárható. Esetünkben ez sikerrel be is következett. Rövid korrekció történt a bázisig, ahonnan ismét felpattant. Érdekesség még, hogy a narancssárgával jelölt támasz vonal ráadásul a teljes februári rally ideális 38,2%-os korrekciós szintjénél húzódik.
Az indikátorok alapján az emelkedés megszakadt, legalábbis ha az MACD és az RSI ajánlásait nézzük. A sztochasztikus oszcillátor kiadta a vételi jelzést a támaszról történt újabb elrugaszkodás hatására. Emelkedés során ellenállás a márciusi csúcsnál várható, felette a dupla alj 261,8%-os másodlagos Fibonacci-célára kerülhet célkeresztbe. Esésnél a narancssárga támasz, majd a mozgóátlagok, a dupla alj nyakvonala és a bázis alja jelenthetnek megállót.