Erre régóta vártak a befektetõk: a szélturbinákat gyártó Nordex az elsõ negyedévben 31%-al magasabb profitot termelt, mint 2012-ben ugyanebben az idõszakban. Elsõsorban a dübörgõ hazai német piac és a kisteljesítményû szélberendezések sikerének köszönhetõek a kiemelkedõ számok. A menedzsment 1,5 milliárd eurós forgalmat és 5%-os kamat- és adófizetés elõtti marzsot tûzött ki célnak középtávú tervében.
Technikai oldal
Mi történt? A 2007-ben elért közel 40 eurós érték már régen volt, de az elmúlt fél év teljesítményére nem panaszkodhatnak a befektetõk. A 2,6 eurós mélypont körüli értéket tavaly kétszer is érintette az árfolyam, aztán 2012 decemberében begyújtották a rakétákat. Januárban az 50 napos mozgóátlag alulról metszette a 200 napos mozgóátlagot, amellyel klasszikus vételi szituáció alakult ki. A sárgával behúzott emelkedõ trendvonal szépen szemlélteti az elmúlt idõszak növekedését, amely során az árfolyam az 50 és 200 napos mozgóátlag szintje fölé került. A hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag idén év elejétõl kezdett emelkedõ meredekségûvé változni, amely trend érvényessége egyelõre nincsen veszélyben. Május közepén azonban az árfolyam szinte töretlen emelkedése megszakadt, az árfolyam hiába próbált építkezni 6 euró fölött, a korrekció a mozgóátlagoktól történõ jelentõs elszakadás miatt idõszerû volt. Néhány hét alatt közel 15%-ot csökkent a kurzus, amely a 76,4%-os (5,691) Fibonacci vonal és az 50 napos mozgóátlag visszatesztelését jelentette. Az RSI és MACD technikai indikátorok nagyon pontosan eladási jelzést adtak május közepén, a vizsgált idõszak végén az RSI értékei a semleges zónában tartózkodtak, az MACD vonala pedig eltávolodott a szignálvonaltól.
Mi várható? A rally folytatásához az szükséges, hogy a jelenlegi trendben haladjon az árfolyam, a sárgával jelölt emelkedõ trendvonal, de mindenképpen a 200 napos mozgóátlag szintje felett. A 200 napos mozgóátlag szintje alá kerülés egy újabb mélypontot és a negatív széria folytatását jelentheti.
Fundamentális oldal
Miért fújjon a szél a portfolióba?
A német szélipar idén várhatóan erõsebben fog növekedni, mint 2012-ben. A Német Szövetségi Szélenergia Egyesület (BWE) adatai szerint a szélenergia építkezések teljesítménye 3,5 gigawattal emelkedik ebben az évben, amely 44%-os (!) növekedést feltételez. A tavalyi esztendõ sem volt rossz, a német piac 2,4 gigawattal, azaz 20%-al lett nagyobb. Az elõzõ évben 45 gigawatt új teljesítmény jött létre, amelybõl Kína részesedése 13,2 GW, az Egyesült Államoké 13,1 GW. A jövõt tekintve az ágazatot ismerõ szakértõk csak Németországban 55 GW új teljesítményt jósolnak 2020-ig, de az említett dátumig várhatóan 334 GW-ra növekszik a világ összkapacitása a rendkívül erõs szélenergia iránti keresletnek köszönhetõen. Erre az idõpontra a világ szélenergia berendezéseinek forgalmát 82 milliárd euró fölötti értékre becsülik, amelynek 25%-át német cégek fogják elõállítani. Egyes régiókban már ma is szélenergia termeli az áramot 40% fölötti mértékben. A szakértõk Észak-Németország mellett az észak-spanyol régiót, Navarrát szokták kiemelni. A szélben gazdag napokon akár a széllel történõ teljes energiaellátás realitás lehet.
A 2015 és 2017 üzleti év számainak elérése erõsen függ az ágazati konjunktúrától- nyilatkozta az Aktionär címû magazinnak Bernard Schäferbarthold pénzügyi vezetõ. Ha úgy lesz, ahogy jósolják, akkor a legalább 75 millió eurós operatív eredmény mellett a jelenlegi 425 millió eurós piaci kapitalizáció alulértékeltnek számít, az elmúlt 12 hónapban történt árfolyamduplázás ellenére is. A legfrissebb negyedéves számok alapján a könyv szerintit érték 1,3 körül mozog, amely azt jelenti, hogy a papír árfolyama csak 30%-al magasabb, mint a könyvekben szereplõ vagyonelemek összessége. Ez alapján a Nordex olyan stratégiai befektetõk vagy versenytársak felvásárlási célpontja lehet, mint a Siemens vagy a General Electric. Ez a tény ismét felhajthatja a jegyzéseket