Óriási, megállíthatatlan és szinte folyamatos esés jellemezte a Görög Nemzeti Bank árfolyamát az elmúlt 6 évben. Most szinte hihetetlennek tûnik, hogy egy bankpapír 2007-ben még 670 dollár fölött is gazdát cserélt. Ennyit ért ugyanis akkor, aztán beütött a krach. A subprime válság rendesen elkaszálta a legnagyobb görög pénzintézmény árfolyamát. Mivel 2009 márciusában éppen 100 dollár fölött kóstált a BNG tickerrel ellátott részvény. Mégis újra hinni kezdtek a spekulánsok és a bikák óriási erõvel nyomták felfelé az árfolyamot. A bankrészvény hét hónap alatt négyszerezett (!!!)
Technikai oldal
Mi történt? A 2009-es lokális mélyponthoz képest, így nagyot kaszálhatott, aki egy kicsit beszállt a forró görög napsütésbe. De rendesen megégethette magát, aki hosszú távú felfutásra számított. A kitörési kísérlet a 200 napos mozgóátlag közvetlen környezetében kudarcba fulladt és kevés reményt érezhetnek azok, akik nem adták el részvényeiket és beragadtak. A jelenlegi 4,7 dolláros kurzus alatt is jártak a jegyzések tavaly, ráadásul 3 dollár alatti mélységben.
Mi várható? Egy hosszú távú csökkenõ trendrõl van szó, hiszen az árfolyam már évek óta a 200 napos mozgóátlag vonala alatt fejlõdött. Az 50 napos mozgóátlag viszont ellaposodni látszik, így lehet esély a további rövid- vagy középtávú gyógyulásra. A hosszú távú trend fordulásához 50 dollár fölé kellene emelkednie az árfolyamnak, így csodát ne várjunk. Érdekesnek tartjuk ezt a részvényt a spekulációra hajlamos befektetõk számára, hiszen egy hanyatló trend sem tart örökké. Egy felpattanásban komoly hozamokra lehet szert tenni, ha eljönnek bikák. Ha pedig visszatér a bizalom a görög bank iránt, akkor könnyen lehet 10, 20 vagy akár 30 dollár a kurzus. Nehéz értelmes támaszvonalakat megfogalmazni, a komolyabb ellenállási szintek pedig csak jóval följebb helyezkednek el. A technikai indikátorokra sem támaszkodhatunk igazán, ezért érdemes óvatosnak maradni és stop megbízást alkalmazni.
Fundamentális oldal
A 2008-as válság kirobbanása óta tart a súlyos krízis Görögországban. Ennek ellenére több jel arra mutat, hogy 2013 a recesszió utolsó éve lehetett. Mivel számos szakértõ szerint a görög gazdaság 2014-ben 0,6 százalékkal növekedhet. Ez nem vigasztalja sokakat, hiszen a szigetország bruttó hazai terméke 25 százalékkal esett a válság kitörése óta. Ugyanakkor Antonis Samaras kormányfõ biztos abban, hogy képesek kordában tartani a kötlségvetési hiányt és Görögország újra egy „normális” ország lehet, amely magát saját erõbõl képes finanszírozni.
A bank nyer
Tény: a gazdasági kilátások újra kedvezõek. Ebbõl nyilván az ország bankjai profitálhatnak. A legnagyobb bank pedig a Görög Nemzeti Bank („National Bank of Greece) 23 százalékos piaci részesedéssel és egyben a legrégebbi intézmény is, amely korábban a jegybank szerepét töltötte be. Idei évre 100 millió euróval, legalább 200 millió euróra tervezi növelni a ingatlan hitelállományát.
Már nyereséges
A Görög Nemzeti Bank esetében 2013 nevezhetó pálfordulónak. Miután 2011-ben 12,3 milliárd euró, majd 2012-ben 2,1 milliárd euró veszteséget könyveltek el, 2013-ban hozzávetõleg 100 millió euró nyereséget termelt a konszern. A folyó évre 230 millió euró profitot várnak az elemzõk, amely 2015-re akár 500 millió euró is lehet. A pozitív eredményfejlõdés fõ oka a nemteljesítõ hitelek miatt tröténõ céltartalékolás jelentõs visszaesése. Ez 2008-ban még 500 milliárd eurót tett ki, 2011-ben már csak 3,4 milliárd eurót. Ez természetesen egy nehéz feladat egy olyan bank számára, amely körülbelül 4 milliárd euró bevétellel gazdálkodik éves szinten. A kockázati tartalékolás 2011 óta folyamatosan csökkent. Közben az elemzõk bevételi oldalon is örömteli fejleményket várnak. A bankóriásnál az is benne van a pakliban, hogy a konszern külföldön is erõteljesen képviselteti magát. A hazai görög pálya után mindenek elõtt Törökországot említhetjük, de a Görög Nemzeti Bank jelen van más feltörekvõ dél- és kelet- európai országokban is.
Bátor kezek hozzáférnek
A Görög Nemzeti Bank kétségtelenül óriási javulási potenciállal bír. De természetesen óriási kockázatok övezik a társaságot. A részvény olyan bátor, kockázatkedvelõ befektetõknek való, akik a papírt relatíve alacsony részben vásárolják portfóliójukba és szigorúan stop megbízást használnak.