A nemzetközi környezet jelentõsen váltakozott szeptemberben. Hónap elején a szíriai konfliktus tartotta nyomás alatt a világ börzéit, downstream üzletága miatt természetesen a MOL árfolyamára is hatással volt. Aztán az amerikai monetáris politika várható szigorításával foglalkozott a piac. A MOL-INA közötti konfliktus politikai hullámokat vert, hiszen magyar és horvát kormánypolitikusok is nyilatkoztak az ügyben. Mint ismeretes, a MOL 2009-ben megszerezte az Ina feletti menedzsment jogokat. A horvátok vádja szerint az irányítási jogok megszerzése érdekében a Mol vezérigazgatója, Hernádi Zsolt megvesztegette az akkori horvát kormányfõt.
Technikai oldal
Mi történt? Szeptemberben folytatódott a magyar olajtársaság árfolyamának lejtmenete. Az elsõ két hétben még volt reménysugár a növekedésre, amikor a jegyzések érintették a május vége óta tartó csökkenõ trendcsatorna felsõ ellenállási vonalát. A kurzus 16700-ig emelkedett, majd a Stochastic indikátor helyesen jelezte, hogy az árfolyam túlvett szituációba került. Aztán többször próbálkozott felkapaszkodni az árfolyam, de még kitörési kísérletrõl sem beszélhettünk. A medvék dominanciájával lefordult a kurzus, az intenzív hanyatlásban elõször az 50 napos mozgóátlag szakadt le, majd a 16000-es szint vált támaszból ellenállássá. Az erõs süllyedés végül a 23,6%-os (15419,14) Fibonacci szint és a csökkenõ trendcsatorna alsó támaszvonala közvetlen környezetében állt meg. A jegyzések a csökkenõ trendcsatorna alatt helyezkedtek a vizsgált idõszak végén. Az RSI értékei semlegesek maradtak, a Stochastic vételt, az MACD eladást jelzett utolsó alkalommal. Így a technikai indikátorok nem erõsítették meg egymás jelzéseit.
Mi várható? Továbbra sem tûnik vonzónak a MOL árfolyam, mivel az 50 és 200 napos mozgóátlag vonala alatt tartózkodtak a jegyzések. Folytatódhat az olajóriás lemorzsolódása. Úgy tûnik, hogy a kurzus 16000 alatt stabilizálódott, amivel újabb fontos technikai szint esett el. A technikai indikátorok alapján sem lehetünk különösebben optimisták, hiszen a grafikonba integrált három indikátor közül csak egy jelzett vételt. Az utolsó kereskedési napok alapján sokak számára kétséges lehet, hogy a 23,6%-os (15419,14) Fibonacci szint megtarthatja a kurzust. A következõ fontos technikai szint a 0%-os (13818,77) Fibonacci támasz. Vételi hullám esetén a trendcsatorna felsõ vonala jelenthet ellenállást 16400 körül.
Fundamentális oldal
Összefoglalás:
A nemzetközi környezet jelentõsen váltakozott szeptemberben. Hónap elején a szíriai konfliktus tartotta nyomás alatt a világ börzéit, downstream üzletága miatt természetesen a MOL árfolyamára is hatással volt. Aztán az amerikai monetáris politika várható szigorításával foglalkozott a piac. A MOL emelkedni tudott a nemzetközi piacokkal együtt, majd a Fed pozitív döntése is szerepet játszott abban, hogy 16700 környékén is jegyezték a papírt. A nemzetközi hangulat romlásával az olajrészvény is visszaesett, egy hét alatt elolvadt az olajóriás emelkedése. Részben az amerikai költségvetési feszültségek álltak a háttérben, de a helyzet októberben is várja a megoldást, ezért komoly kockázati faktor maradt. Sajnos nem a nemzetközi környezet volt az egyetlen kockázat
A MOL-INA közötti konfliktus politikai hullámokat vert, hiszen magyar és horvát kormánypolitikusok is nyilatkoztak az ügyben. Mint ismeretes, a MOL 2009-ben megszerezte az Ina feletti menedzsment jogokat. A horvátok vádja szerint az irányítási jogok megszerzése érdekében a Mol vezérigazgatója, Hernádi Zsolt megvesztegette az akkori horvát kormányfõt. Ezért a horvátok nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Hernádi ellen, így már az Interpol is beszállt a buliba. A magyar állam viszont védi a Mol vezetõt és nem adja ki Horvátországnak. A magyar olajóriás árfolyama közben mélyrepülésbe kezdett és a hírek hatására 15000 alá is bebukott. Ugyanis van esélye annak, hogy a MOL INA részvényei eladására kényszerül, amely részesedés kamat- és adófizetés elõtti eredményének hozzávetõleg 30%-át adja. Az elmúlt évek horvát befektetései ezzel nem térülnének meg és a jelenlegi piaci környezetben akár ár alatt kell eladnia az INA részvényeket. Újabb kérdést vet fel, hogy az INA eladásból származó bevételi forrásokat mire költi a társaság.
Ha mindez még nem elég, akkor október 4-én érkezett a következõ hír: A MOL bezárja olasz finomítóját és logisztikai központot hoz létre Mantovában. A pár milliárdos veszteséggel járó mûvelet lényegében nem befolyásolja a vállalat eredményességét.
Jövõ év elején újabb nagybefektetõ adhat el? Idén januárban komoly eladói nyomást helyezett a Dana Gas a Mol papírjára, amikor megvált a részvényektõl. Hasonló szituáció adódhat jövõ januárban, mikor lejár a CEZ közmûcég vételi opciója és lehetséges, hogy a cseh társaság megválik a pakettõl.
A társaság elõzõ negyedéves jelentése sem kápráztatta el a befektetõket, kérdéses lehet az olajóriás hosszú távú profittermelõ képessége. A magyar gazdaságpolitika ugyancsak negatívan befolyásolhatják a MOL árfolyamot.
Részletek: (09.02.) Csányi Sándor nyilatkozott egy esti tévémûsorban. Szerinte a kormány egy radikális devizamentésre készül, ami akár 300 milliárd forintos veszteséget okozhat az OTP bank számára. (09.04.) A Központi Statisztikai Hivatal megerõsítette a magyar GDP számait, amelyek nem változtak az elõzetesen közölt adatokhoz képest. Havi alapon 0,1%-ot, éves szinten 0,5%-ot nõtt a GDP a második negyedévben. A hazai kiskereskedelem bõvülése 1,2% lett, amely felülmúlta az elemzõi konszenzust. (09.06.) A kormány felszólította bankokat, hogy november 1-ig forintosítsák a devizahiteleket. Amennyiben ez nem következik be, a kormányzat fogja azt megtenni. Ezen kívül újabb rezsicsökkentést hajt végre a kormány. Júliusban a magyar export 4,4%-al, az import 4%-al emelkedett az elõzõ évhez képest. A külkereskedelmi többlet is nõtt. Az elõzetes ipari termelés 2,5%-al nõtt júliusban. (09.10.) Az idei évre tervezett költségvetési hiány augusztusban átlépte a tervezett érték 109%-át. (09.11.) A Magyar Nemzeti Bank újabb 2000 milliárd forinttal, azonos kondíciók mellett megemelte a Növekedési Hitelprogram keretösszegét. A jegybanki alapkamat tovább süllyedhet, a devizahiteles mentõcsomag ügyében pedig a kibõvített árfolyamgátat támogatja az MNB. A belföldi pénzromlás üteme 1,3%-ot tett ki, amely több évtizedes mélypontnak számít. (09.17.) A Népszabadság információi szerint a magyar állam szeptember végéig aláírja a szerzõdést a Mol gáztároló üzletágának megvételérõl. (09.24.) Varga Mihály megerõsítette a kormány bankoknak nyújtott határidejét. A bankoknak november 1-ig kell megoldást találni devizahiteles témakörben, ellenkezõ esetben a kormányzat egyoldalúan fog beavatkozni. Az MNB 3,6%-ra süllyesztette a jegybanki alapkamatot. (09.27.) A magyar munkanélküliségi ráta 10% alá került szeptemberben. A folyó fizetési mérleg többlete meghaladta az elemzõi várakozásokat. (10.02.) A júliusi külkereskedelmi többlet értékét felfelé módosította a Központi Statisztikai Hivatal. A Mol és az Ina közötti konfliktus kormányzati szintre emelkedett, a vita hevességét jelzi, hogy Martonyi János horvátországi útját lemondták. (10.03.) A kiskereskedelmi forgalom júliusban 1,5%-al bõvült Magyarországon. (10.04.) A MOL bezárja olasz finomítóját és logisztikai központot hoz létre Mantovában. A pár milliárdos veszteséggel járó mûvelet lényegében nem befolyásolja a vállalat eredményességét.