A kakaó elemzés fogja váltani az ezüstöt a Portfolife árupiaci instrumentumai között, remélem, örömüket fogják benne lelni és sikeresen tudnak vele kereskedni. Bízom benne, hogy ehhez az elemzéseim is mankót tudnak adni. Az ezüst mögül sajnos kifogyott a globális piaci érdeklõdés és unalmassá vált minden szempontból. A kakaó chartot elsõ körben hetes felbontásban mutatom be 2010 év végétõl láthatóan. Sikeresen elérte a kékkel kiemelt dupla alj alakzat a 161,8%-os Fibonacci-célárat, melyet a nyakvonal áttörése után a Nyugat-Afrikában kitört Ebola-járvány számlájára írhatunk. A Világbank becslése szerint a térségnek 33 milliárd dolláros vesztesége fakad ebbõl. Július óta azonban ismét esésnek indult a kakaó árfolyama, melyet a sikeres betakarítás és a bõséges termés támogattak fundamentális oldalon.

 

Mi várható?

Az Ebola visszaszorulásával ismét visszatérhet a térségbe a bizalom, így a kakaótermesztés és szállítás is gördülékenyebben fog haladni, vagyis a kínálati oldal felépülése után az árak esésére lehet számítani. A jelenlegi trendek alapján a 2011. márciusi csúcshoz mutató, dupla aljra húzott Fibonacci-szintekbõl kalkulált másodlagos célárát már nem fogja egy hamar elérni, inkább erõsebb támasz szintek keresésére érdemes összpontosítani. Az 50 napos exponenciális mozgóátlag letörése után a 120 napos, majd a dupla alj 2000$-nál található nyakvonalánál húzódó 200 napos átlag jelenthet megállót és esetleg egy korrekció kiindulópontját. A 2000$ egyben lélektani támasz is, ha az elesik, még akár a 2013. márciusi aljpont is elérhetõ lehet jövõ nyárig.

Mindhárom indikátor masszív eladáson áll, az MACD még viszonylag friss, október elején jelent meg rajta a short szignál. Az RSI 40 körül már kezdeti túladottságról tanúskodik. A sztochasztikus oszcillátor (STS) 60 körül ismételt eladási jelzést adott és már a szokatlanul mély, 10-es értéken mocorog. Érdemes figyelni a támaszok körüli fordulós jelzéseket!

Szólj hozzá