A kínai gazdaság lassulásának félelme árnyékolta be a nemzetközi pénz- és tõkepiacokat, amikor február végén publikálták a HSBC Bank feldolgozóipari beszerzési menedzser indexének elõzetes számait, amely 50 pont alatti értékével recessziót jelzett. A HSBC Bank február elején közzétett ugyanezen index még 50 pont fölött alakult, és ez a romló tendencia elvette a befektetõk kedvét. Annak ellenére, hogy a hónap közepén nyilvánosságra került kínai export és import adatok rendesen felülmúlták a várakozásokat.

Technikai oldal

Mi történt? Januárban feltámadtak a vevõk Hong Kongban. Ismét felcsillant a remény, hogy az árfolyam a 2013. december 1-én meghódított három éves csúcsérték, hozzávetõleg 24100 felé veszi az irányt. A december-januárban történt korrekció 21500-ig nyomta a jegyzéseket, amely során a 200 napos mozgóátlag érintésre és átszakításra került.  A vevõk gyõzelmével hirtelen felfelé fordult az árfolyam, így a 21500 pontos támaszvonal mégis elég erõsnek bizonyult. Februárban 23000 pont közelébe sikerült felkapaszkodnia a kurzusnak, amely jó elõjel lehet egy újabb csúcstámadáshoz.

Mi várható? A kurzus a hosszú távú mozgóátlag felett helyezkedett el, amely alapján felfelé vezethet az út, mert a 200 napos mozgóátlag fölött komoly esély van a vevõk gyõzelmére. A vevõk tombolása során a tavaly decemberi lokális csúcs jelenthet szilárd ellenállást 24000 pontnál. Ehhez nyilván a 23000 pontos ellenállást is át kell szelnie a kurzusnak. Kedvezõ forgatókönyv esetén 24500 elérése után 25000 is reális lehet. Ebben az esetben a kurzus átszakíthatja a narancssárgával jelölt, évek óta tartó csökkenõ trendvonalat. Annak ellenére, hogy az index árfolyama 2009. március óta emelkedõ trendben tartózkodik, a 2010-ben mért 24500 pontos értéket nem sikerült meghódítani. Ezzel történelmi szituáció is bekövetkezhet, hiszen megnyílna a tér fölfelé. 2007-ben 32000 pont közel is kerekedtek a HSI indexszel, de ez a magasság még nagyon messze van. Mindig érdemes óvatosnak maradni. A grafikonba integrált technikai indikátorok egyelõre nem adtak egymást erõsítõ eladási jelzéseket. Az RSI oszcillátor semlegesnek mondható, miközben az MACD eladási, a Slow Stochastic indikátor vételi jelzést adott. Fontos támaszvonalak: 22000, majd 21500. Az utóbb említett támaszszint a tavaly áprilisi kitörés kiindulópontja, amelyet a 200 napos mozgóátlag vonala tovább erõsíthet. A feketével jelölt, 2011 óta formálódó felfelé ívelõ trendvonal nyújthat még támaszt az árfolyam számára. Bízzunk benne, hogy errõl a szintrõl visszafordulnak a jegyzések, mert ha nem, akkor akár intenzívebb zuhanás is kibontakozhat.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

A Hang Seng Index együtt tudott menetelni a vezetõ nemzetközi börzékkel. Nem mondhatunk újat azzal, hogy a befektetõk szerte a világon, így Hong Kongban is kiemelt figyelemmel kísérték a Fed vezetõk nyilatkozatait és a nemzetgazdasági számokra fókuszáltak, amelyek a vizsgált idõszakban számtalanszor alulmúlták a várakozásokat. Az amerikai gazdaságról alkotott kép nem annyira egyértelmû, mert egy szektoron belül is eltérõ indexértékek születtek. Talán a legfontosabb momentum, hogy a tavaly negyedik negyedéves GDP értékét jócskán lefelé korrigálták az Egyesült Államokban, amely komoly reményt adott a laza monetáris politika híveinek. A befektetõk rögtön bizakodni kezdtek a Fed kötvényvásárlási programjának elnyújtásában. Ezt megerõsítette Janet Yellen, a Fed elnöknõje, aki februárban két fórumon is megerõsítette, hogy romló gazdasági teljesítmény esetén elhalaszthatják a kötvényvásárlási program kivezetését. Ennek hatására az amerikai dollár 1,37-rõl 1,38 fölé gyengült az euróval szemben és szépen emelkedtek a nemzetközi tõzsdeindexek.

A kínai gazdaság lassulásának félelme árnyékolta be a nemzetközi pénz- és tõkepiacokat, amikor február végén publikálták a HSBC Bank feldolgozóipari beszerzési menedzser indexének elõzetes számait, amely 50 pont alatti értékével recessziót jelzett. A HSBC Bank február elején közzétett ugyanezen index még 50 pont fölött alakult, és ez a romló tendencia elvette a befektetõk kedvét. Annak ellenére, hogy a hónap közepén nyilvánosságra került kínai export és import adatok rendesen felülmúlták a várakozásokat.


Részletek:

(02.03.) Hétvégén a kínai hivatal által közzétett feldolgozóipari BMI  51 pontról 50,5 pontra süllyedt. A szolgáltató szektorban mért BMI 54,6-ról 53,4 pontra csökkent. Az adatok felerõsítették az aggodalmakat a kínai gazdaság lassulásával kapcsolatban. (02.04.) A kiskereskedelmi eladások 5,7%-al nõttek Hong Kongban, az elemzõk 7%-os növekedésre számítottak. (02.07.) A HSBC bank által mért kínai szolgáltatószektor beszerzési menedzser indexe 50,9 pontról 50,7 pontra süllyedt. (02.12.) A kínai export (10,6%) és import (10%) jelentõsen meghaladták a várakozásokat, amely pozitív meglepetés volt a befektetõk számára. (02.14.) A fogyasztói árindex havi alapon 1%-al, éves szinten 2,5%-al nõtt, így az inflációs adatok felülteljesítették a várakozásokat. A termelõi árindex kevésbé esett vissza, mint várták.  (02.18.) A kínai külföldi mûködõ tõke beruházások 16,1%-ak ugrottak meg.  Hong Kong munkanélküliségi rátája 3,2%-ról 3,1%-ra süllyedt. (02.20.) A HSBC bank elõzetes kínai feldolgozóipari BMI értéke 49,5-rõl 48,3 pontra esett, az 50 pont alatti érték pedig recessziót jelent. Ismét felerõsödtek a félelmek a kínai gazdaság lassulásával kapcsolatban. (02.21.) A fogyasztói árindex 4,6%-al nõtt Hong Kongban. (02.24.) A kínai ingatlanárak 9,6%-al bõvültek. (02.26.) Hong Kongban GDP adatokat publikáltak, miszerint negyedéves alapon 1,1%-os, éves szinten 3%-os volt a növekedés mértéke.

Szólj hozzá