Márciusban korrekciót figyelhettünk meg a Hang Seng indexben, de a kurzus felfelé fordult és vannak biztató jelek a növekedésre. Februárban 23000 pont közelébe sikerült felkapaszkodnia a kurzusnak, amely jó elõjel lehetett volna egy újabb csúcstámadáshoz. A vágyott célárfolyam a 2013. december 1-én meghódított három éves csúcsérték, hozzávetõleg 24100 lett volna. Már megint a kínai gazdaság lassulásával foglakozott a piac, miután a kínai feldolgozóipar és külkereskedelem számai halványabbra sikerültek. Aggasztó, hogy a kínai export közel 20%-al esett, az import 10%-al megugrott és ez által 80%-al zuhant a külkereskedelmi mérleg egyenlege. Ezen kívül az ipari termelés bõvülési üteme, a kiskereskedelmi forgalom és a beruházási adatok is alulmúlták az elemzõi konszenzust Kínában. Pozitívum, hogy a kínai jegybank kiszélesítette a jüan kereskedési sávját 1%-ról 2%-ra, amely elmozdulást jelentett az árfolyamrendszer liberalizálása felé.
Technikai oldal
Mi történt? De nem így történt, mert a medvék közbeszóltak. A jegyzések egészen 21200 alá csúsztak, amellyel a 200 napos mozgóátlag átszakadt ugyan, de a kurzusnak sikerült visszakúsznia, ezért a hosszú távú mozgóátlag támaszvonala mégis erõsnek bizonyult. Majd végül 21400 pont fölé javult a részvénykosár árfolyama a vizsgált idõszak végén.
Mi várható? A kurzus a hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag felett helyezkedett el a vizsgált idõszak végén, amely alapján optimisták lehetünk. A vevõk tombolása során a tavaly decemberi lokális csúcs jelenthet szilárd ellenállást 24000 pontnál. Ehhez nyilván a 23000 pontos ellenállást is át kell szelnie a kurzusnak. Kedvezõ forgatókönyv esetén 24500 elérése után 25000 is reális lehet. Ebben az esetben a kurzus átszakíthatja a pirossal jelölt, évek óta tartó csökkenõ trendvonalat. Annak ellenére, hogy az index árfolyama 2009. március óta emelkedõ trendben tartózkodik, a 2010-ben mért 24500 pontos értéket nem sikerült meghódítani. Ha ez bekövetkezne, megnyílna a tér fölfelé. 2007-ben 32000 pont közel is kerekedtek a HSI indexszel, de ez a magasság még nagyon messze van. Mindig érdemes óvatosnak maradni. A grafikonba integrált technikai indikátorok egyelõre nem adtak egymást erõsítõ és egyértelmû jelzéseket. De talán inkább vételi szituációt fogalmaztak meg. Az RSI oszcillátor semlegesnek mondható, miközben az MACD indikátor vételi szignált jelezhet a közeljövõben, a Slow Stochastic indikátor pedig már korábban vételi jelzést adott. Fontosabb támaszvonalak sorrendben: 22000, 21500, 21000, 19500. A 21500-as támaszvonal a 2013. áprilisi kitörés kiindulópontja, amelyet a 200 napos mozgóátlag vonala tovább erõsíthet. A feketével jelölt, 2011 óta formálódó felfelé ívelõ trendvonal nyújthat még támaszt az árfolyam számára. Bízzunk benne, hogy errõl a szintrõl visszafordulnak a jegyzések, mert ha nem, akkor akár intenzívebb zuhanás is kibontakozhat.
Fundamentális oldal
Összefoglalás:
Már megint a kínai gazdaság lassulásával foglakozott a piac, miután a kínai feldolgozóipar és külkereskedelem számai halványabbra sikerültek. Aggasztó, hogy a kínai export közel 20%-al esett, az import 10%-al megugrott és ez által 80%-al zuhant a külkereskedelmi mérleg egyenlege. Ezen kívül az ipari termelés bõvülési üteme, a kiskereskedelmi forgalom és a beruházási adatok is alulmúlták az elemzõi konszenzust Kínában. Pozitívum, hogy a kínai jegybank kiszélesítette a jüan kereskedési sávját 1%-ról 2%-ra, amely elmozdulást jelentett az árfolyamrendszer liberalizálása felé. Ugyanakkor több városban megállt az ingatlanárak növekedése, amely negatív hírként hatott, mert táplálta a pesszimizmust a kínai ingatlanszektor esetleges visszaesése miatt. A kínai feldolgozóipari beszerzési menedzser index 48,5 pontról 48,1 pontra süllyedt. Az adat kiábrándította a befektetõket, mert az elemzõk emelkedést vártak. Mint tudjuk, az 50 pont alatti érték recessziót jelez. Az aggodalmakat hûen visszatükrözték a részvénypiaci folyamatok.
Részletek:
(03.03.) A kínai hivatal által mért nem feldolgozóipari beszerzési menedzser index értéke a várt 53,4 ponttal szemben 55-re ugrott, amellyel felülmúlta a várakozásokat. A brit HSBC Bank által mért feldolgozóipari beszerzési menedzser index 48,5 pont lett, amely így az elemzõi konszenzust hozta. Az 50 pont alatti érték recessziót jelzett a kínai feldolgozóiparban. Az állami feldolgozóipari BMI 50,2 pont lett. A kiskereskedelmi eladások a várt 7,8%-al szemben 14,5%-al ugrottak meg. (03.04.) A brit HSBC Bank kínai szolgáltató szektorban mért beszerzési menedzser indexe 50,7 pontról 51 pontra nõtt. (03.10.) A hétvégén publikált kínai külkereskedelmi adatok jelentõsen alulmúlták a várakozásokat. Az export januárban 18,1%-al csökkent, miközben 6,8%-os növekedést vártak az elemzõk. Ráadásul az import 10,1%-al nõtt, amely így jelentõsen felülteljesítette az elemzõi konszenzust. A kereskedelmi mérleg pozitív egyenlege közel 80%-al zuhant a gyenge export és erõs import adatoknak megfelelõen. Az éves alapon mért inflációs adatok megegyeztek a várakozásokkal, mivel 2%-al nõtt a pénzromlás üteme. A termelõi árak 2%-al estek a várt -1,9% helyett. (03.13.) Ismét gyengébb kínai adatok érkeztek, mert az ipari termelés bõvülési üteme (9,5% helyett 8,6%), kiskereskedelmi forgalom (13,5% helyett 11,8%) és beruházási adatok is alulmúlták az elemzõi konszenzust. (03.14.) A munkanélküliségi ráta maradt 3,1%-os Hong Kongban. (03.17.) A hétvégén a jegybank kiszélesítette a jüan kereskedési sávját 1%-ról 2%-ra, amely elmozdulást jelent az árfolyamrendszer liberalizálása felé. (03.18.) A kínai ingatlanárak növekedtek, de több városban csökkentek az árak, amely fokozta az aggodalmakat a kínai gazdasággal kapcsolatban. Kínában a külföldi mûködõ tõkebefektetések volumene 10,8%-al ugrott meg az elõzõ 16,1%-ról. (03.20.) Az infláció éves szinten 4,6%-ról 3,9%-ra süllyedt Hong Kongban. (03.24.) A kínai feldolgozóipari beszerzési menedzser index 48,5 pontról 48,1 pontra süllyedt. Az adat kiábrándította a befektetõket, mert az elemzõk emelkedést vártak. (03.31.) A kiskereskedelmi eladások jelentõsen visszaestek Hong Kongban.