Egyre több az aggasztó jel a kínai gazdasággal kapcsolatban, de bizonyos, hogy a világ legnépesebb országának gazdasága lassul. A Goldman Sachs és a Fitch hitelminõsítõ is lefelé, 7,5%-ra korrigálta a várható idei évi GDP emelkedést Kínában, de számos más elemzõház is lefelé módosított. Jövõre és azután még inkább lassulhat a gazdaság növekedésének üteme. Egyre többet cikkeznek szûk hitelkínálatról, a nem teljesítõ hitelek arányának növekedésérõl, és az árnyékbankrendszer burjánzásáról. A brit HSBC bank szerint recesszióban van a kínai feldolgozóipar. A nemzetközi hangulat sem kedvezett a  kínai részvénypiaci hangulatnak. Az eurózóna országai válsággal küzdenek, komolyan lefelé korrigálták az elsõ negyedéves amerikai GDP-t, és a befektetõk szabályosan rettegnek a Fed kötvényvásárlási programjának zsugorodásától.

Mi történt? Sajnos az ázsiai index teljesítménye már nem csak egy enyhe visszateszt. Júniusban komolyabb visszaesés zajlott Hong Kongban. Áprilisban már próbálkozott a kurzus a 200 napos mozgó tesztelésével, de annak vonala akkor még képes volt megtartani az árfolyamot és a vevõk vették át az irányítást. Májusban azonban nem sikerült a januári lokális maximumpont meghódítása és rendkívül erõs korrekció vette kezdetét. A Hang Seng Index már június elején letörte a 200 napos mozgóátlag vonalát 22000 pontnál, amely kulcsfontosságú momentum, hiszen az árfolyam tavaly szeptember óta az emelkedõ trendet prezentáló hosszú távú mozgóátlag vonala felett fejlõdött. Majd az áprilisi kitörés szintje, 21500 is elesett. A május végétõl június végéig tartó csökkenõ trendet mutatja a pirossal behúzott vonal. A zuhanás 19500-ról fordult, a pozitív korrekció következtében 21000-ig gyógyultak a jegyzések.

Mi várható? Mivel az index árfolyama a hosszú távú mozgóátlag alatt helyezkedett el, ezért a növekvõ trend megfordult. Úgy tûnt, hogy az árfolyam stabilizálódni tudott a hosszú távú mozgóátlag alatt, ezért valószínû, hogy további esés jöhet. Az ázsiai index zsugorodása esetén a tavalyi minimumpontok számíthatnak a legszilárdabb támaszszinteknek: 19000, 18700 és 18000. Ellenkezõ esetben a letört támaszszintek most ellenállást képeznek, a hosszú távú trend folytatódásához a kurzusnak a 200 napos mozgóátlag vonala fölé kellene kerülni.

HSI 2013 25-26


Részletek: (06.03.) A kínai hivatal június elsõ hétvégéjén tette közzé a májusi feldolgozóipari beszerzési menedzser indexet, amely felülmúlta a várakozásokat. A brit HSBC bank ugyanezen mutatója viszont visszaesett. A szolgáltató szektor májusi teljesítménye kicsit alacsonyabb lett, mint az elõzõ hónapban mért érték. (06.05.) Az adminisztratív terhek leépítésével igyekszik tovább lendíteni a gazdasági növekedést a japán kormány. (06.10.) A végleges japán GDP adat 1%-al haladta meg az elõzõ negyedéves teljesítményt, valamint a várható éves bruttó hazai össztermék növekedését 4,1%-ra felfelé módosították. Az áprilisi japán külkereskedelmi többlet és a fogyasztói bizalmi index értéke is jócskán meghaladta az elemzõi várakozásokat. A régióban nem a japán adatokkal foglalkoztak, hanem a hétvégén megjelent, harmatosan gyenge májusi kínai export számok bizonytalanították el a kínai befektetõket. (06.11.) A japán jegybank változatlanul hagyta a monetáris kondíciókat, pedig a piac a bankok számára kedvezõ hitelprogram felállítását várta. (06.14.) A japán miniszterelnök azzal nyugtatta a befektetõket, hogy a japán gazdaság az agresszív monetáris ösztönzés mellett költségvetési oldalról is jelentõs támogatást kaphat. (06.19.) A Fed Nyíltpiaci Bizottsága határozott a kötvényvásárlások összegének csökkentésérõl az idei második félévben, a program jövõre fejezõdhet be, de a kamatszint várhatóan 2015-ig a jelenlegi alacsony szinten maradhat. (06.20.) A brit HSBC bank által mért feldolgozóipari index az elemzõi konszenzust sem érte el, az 50 pontérték alatti mutató recessziót jelent az említett kínai szektorban, ezért a szakemberek jelentõs része a kínai nemzetgazdaság további lassulásával számol. (06.28.) A legtöbb japán nemzetgazdasági mutató szépen alakult. A japán kiskereskedelem, ipari termelés, házépítések száma, építõipari megrendelések állománya is felülmúlta az elemzõi várakozásokat. A munkanélküliségi ráta maradt 4,1%.

Szólj hozzá