Az USA költségvetési szakadékának (fiscal cliff) tárgyalásai nagyban befolyásolták a nemesfémek, köztük az ezüst árfolyamát. A 2013-ban automatikusan életbe lépõ kiadáscsökkentõ lépésekkel valószínûleg recesszióba sodorták volna az Egyesült Államokat, így a befektetõk aranyba és ezüstbe menekültek volna. Ezt az utolsó pillanatban sikerült elkerülni.
Az USA költségvetési szakadékának (fiscal cliff) tárgyalásai nagyban befolyásolták a nemesfémek, köztük az ezüst árfolyamát. A 2013-ban automatikusan életbe lépõ kiadáscsökkentõ lépésekkel valószínûleg recesszióba sodorták volna az Egyesült Államokat, így a befektetõk aranyba és ezüstbe menekültek volna. Ezt az utolsó pillanatban sikerült elkerülni. December során fõleg a tárgyalásról érkezõ különbözõ hangvételû hírek, technikai jellegû short zárások, és pár európai makro hír befolyásolta az ezüst árfolyamának alakulását. Az EKB elnöke, Mario Draghi lehetségesnek tart egy további kamatcsökkentést, mellyel rövid idõre felértékelte az alternatív fizetõeszközként is számon tartott ezüstöt. Hónap közepén az ezüst árával szemben vállalt nettó vételi pozíciók száma többéves csúcsán járt, azonban jelentõs árfolyam emelkedést nem indukált. A FED közben 40-rõl 85 milliárd dollárra bõvítette a kötvényvásárlási programját, mindaddig, amíg a munkanélküliség 6,5% alá nem csökken, ezzel életbe lépett a QE4.
Novemberi elemzésemben a sötétkékkel felrajzolt dupla csúcs alakzat kifejlõdésérõl írtam. Arra számítottam, hogy decemberben újra eléri a nyakvonalat, ami a hónap közepén be is következett. Ezt viszonylag nagy forgalommal letörte, majd a fiscal cliff tárgyalások év végi eszkalálódása miatt újra felmászott a nyakvonalra. A frappáns megoldásra januárban már esni tudott, így várhatóan a következõ hónapokban elérheti a dupla csúcs célárát a kék nyíl végében. Érdemes egy pillantást vetni a narancssárga korrekciós görbére. A Fibonacci-szintek segítségével megfigyelhetjük, hogy az év végi visszarántás pontosan a 38,2%-os ideális magasságig történt meg. Technikailag semmi akadálya nincs a narancssárga kérdõjelnél a célár elérésének. Ezen a szinten található a nyár során létrejött emelkedõ háromszög vízszintes szára, amit erõs támasznak tekinthetünk. Mindegyik exponenciális mozgóátlag az árfolyam fölött található, így mindegyik ellenállásként tornyosul fölénk. Támasz a korábban említett citromsárga vonalnál várható, további értékekhez távolabbról kéne szemlélni a chartot. A forgalmi adatok összességében egész hónapban csökkenõ tendenciát mutattak, az utolsó heti, karácsony utáni bejgli kóma különösen feltûnõ. Az MACD indikátor ismét jókor adta be az eladási szignált, mely egész decemberben kitartott. Jelenleg nagyon megközelítették egymást a görbéi, de ez még nem jelent vételi ajánlatot!