Az EKB kamatdöntés és az NFP óta nem bõvelkedhettünk makro adatokban, Európában a német konjunktúraindex, a ZEW index hanyatlása kapott fõszerepet, amely másfél éves mélypontjára hullott vissza, ezzel már sorozatban hat hónapja esik – a kilátások folyamatosan romlanak. Amerikában ezzel szemben a látszólagosság ellenére már a két hetes idõszak elején is kedvezõ adatok érkeztek, a dollár is erõsödött az euróval szemben. Beigazolódni látszanak a korábbi jelentések amelyek szerint lassú, de tartós javulás pályájára lépett az amerikai gazdaság. Habár az elsõ héten a várakozásokat alul is múlták a gazdasági mutatók, azok alapvetõen igen pozitívak, a második héten pedig már az elõrejelzéseket is túlszárnyalták.
A FED szerdai ülését követõen ismét megerõsítésre került a laza monetáris politika folytatása a gazdaság fellendítésének érdekében, amelyet a részvénypiacok fellendüléssel és új csúcsokkal reagáltak le. Az elõzõ idõszakhoz képest jelentõsen lenyugodtak az árazások, nem voltak sorsdöntõ várakozások a jegybankok felé és ráadásként VB lázban ég a fél világ is. A két hét alatt az EUR USD keresztárfolyam összességében valamivel több mint 40 pippel került lejjebb.
Technikai oldal
Mi történt? Ismét megtesztelte a feketével berajzolt emelkedõ trendvonalat az euró dollár keresztárfolyam, de alákerülni ezúttal sem tudott. A hosszú távú esõ trendbõl való fals kitörésbõl már korábban visszatért az árfolyam, így most a két vonal közé szorult, amely azonban sokáig már nem állhat fent. Az utóbbi hetekben az 50-es exponenciális mozgóátlagot próbálta törni, de a trendvonalról való visszapattanást követõen már nem tudott alázárni.
Mi várható? Vegyes jelzést közölnek az ármozgást elõrevetítõ indikátorok, mivel az RSI lefelé tart és az 50-es középvonalát is nemrégiben tudta letörni, így az MACD-vel egyetemben lefelé mutatják a várható irányt, ezzel szemben a Stochastic szerint már kieste magát az árfolyam és jöhet a forduló, mivel a görbéi extrém szinten keresztezték egymás útját, majd visszatértek normál tartományba. Az emelkedõ trendvonal alulhaladása egyébként még nem járna feltétlen komolyabb fordulással, az 1.35-ös szinten húzódó 38.2%-os Fibonacci és a heti 100-as és 200-as exponenciális mozgóátlag összefonódása jó eséllyel visszafordítaná a zuhanó EUR/USD keresztárfolyamot. Az EURUSD technikai elemzés alapján nem tartom kizártnak egy kioldalazás lehetõségét a két trendbõl, mivel kiegyenlítettek az erõviszonyok, 1.35-ön igen kemény támaszok húzódnak, 1.40 fölé pedig az EKB nem hagyja emelkedni a jegyzést, így könnyen elképzelhetõ hogy szintek közötti sávozást fog mutatni az euró dollár árfolyam egy ideig.