„Komolyan valószínû, hogy az évek óta tartó csökkenõ trend megfordul…” – írtuk elõzõ elemzésünkben és most már komolyan közel állunk a fordulathoz. Számtalanszor megfogalmaztuk, hogy az árfolyam tavaly õsszel felfelé tört ki a több mint egy éve formálódó háromszög formációból, amely megalapozta a rallyt. Az ADP szerint kevesebb állás jött létre az amerikai privát szektorban. És bár a nem mezõgazdasági foglalkoztatottak száma kedvezõbb lett, a heti munkanélküli kérelmek komolyan csökkentek, a munkanélküliségi ráta mégis 6,7%-ra emelkedett.

Technikai oldal

Mi történt? Az árfolyam útja természetesen nem lehet korrekcióktól mentes. A tavaly karácsonyi ünnepek alatt 1,38 fölé futott a kurzus, amellyel az árfolyam túlvett állapotba került és visszatértek a medvék. A 38,2%-os (1,35) Fibonacci szint január-februárban megtartotta a jegyzéseket, február utolsó két hetében az 1,367-es szint vált ellenállásból támasszá. Majd újabb vételi hullám érkezett, amely 1,38 fölé tolta a jegyzéseket. Március elsõ két hetében már 1,39 fölött jártunk. És még fontosabb, hogy az árfolyam kitörést kísérelt meg az ellenállást kifejtõ csökkenõ trendvonal (felsõ zöld színû trendvonal) fölött. A jelenség frissnek tekinthetõ, ezért nem tudhatjuk, hogy a stabilizáció a hosszú távú csökkenõ trendvonal fölötti magasságban sikerrel zárul.

Mi várható? A technikai indikátorok eltérõ jelzése miatt az érvényben lévõ trendre támaszkodhatunk. A hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag vonala és a zölddel jelölt emelkedõ trendvonal fölött az emelkedés valószínûbb, így történt a vizsgált idõszakban is. Akkor aggódhatnának a vételekben érdekelt befektetõk, ha a 200 napos mozgóátlag (1,33 környékén) leszakad, mert akkor újra 1,30-as vagy 1,29-es árfolyamot láthatunk. De erre rövidtávon alacsony esély mutatkozhat, hiszen a vevõk irányítása valószínûbb. Ezt jósoltuk elõzõ elemzésünkben is. Hiszen pontosan leírtuk, hogy a bikák dominanciája esetén az árfolyam képes lehet 1,37 fölött konszolidálódni, amely akár rövidtávon bekövetkezhet. Egyelõre konszolidációról nem beszélhetünk, de a kurzus hajszállal 1,38 fölé került. Mivel az árfolyam járt 1,38 fölött tavaly decemberben, újabb csúcs támadása lehetséges. Jelentõsebb vételi hullám során 1,40 következhet, amelynek áttörése következtében beszélhetnénk kitörési kísérletrõl, majd hosszú távú trendfordulóról.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

A tízedik héten a kedvezõtlenebb munkaerõ piaci adatoknak örültek a befektetõk. Mivel a Fed nemcsak romló GDP adatok, hanem a gyengülõ munkaerõ piaci folyamatok esetén is elnyújthatja kötvényvásárlási programjának kivezetését. Az ADP szerint kevesebb állás jött létre az amerikai privát szektorban. És bár a nem mezõgazdasági foglalkoztatottak száma kedvezõbb lett, a heti munkanélküli kérelmek komolyan csökkentek, a munkanélküliségi ráta mégis 6,7%-ra emelkedett.

A tizenegyedik héten az egész világ a kínai gazdaság lassulásától tartott, mivel most már a sokadik rossz adatot publikálták a világ legnagyobb népességgel rendelkezõ országában. A piaci szereplõk aggasztónak ítélték meg, hogy januárban a kínai export közel 20%-al esett, az import 10%-al megugrott és ez által 80%-al zuhant a külkereskedelmi mérleg egyenlege. Ezen kívül az ipari termelés bõvülési üteme, a kiskereskedelmi forgalom és a beruházási adatok is alulmúlták az elemzõi konszenzust Kínában. Japánban a kedvezõtlenebb GDP adatok és ipari termelési számok is kiábrándítottak.

És persze az Ukrajnában zajló események rendkívül negatívan hatottak a nemzetközi pénz- és tõkepiacokra. Folyamatosan nõtt a Krímbe érkezõ orosz katonák száma, az orosz határ közelében hadgyakorlatot tartottak és a második legnagyobb ukrán városban már fegyveres konfliktusról cikkeztek. Amerika és Európa egyelõre tehetetlennek tûnik, sikertelenségbe torkolltak a tárgyalások az orosz és amerikai külügyminiszter pénteki londoni találkozóján. Az orosz hatalom sietett leszögezni, hogy a Nyugat szankciói esetén azokkal megegyezõ válaszlépéseket fog kilátásba helyezni. Putin jelenti most a legnagyobb veszélyt a világgazdaságra. Oroszország esetleges gazdasági, politikai elszigetelõdése és egy újabb hidegháborús idõszak félelme telepedett a spekulánsokra.


Részletek:

(03.03.) A német feldolgozóipari beszerzési menedzser index 54,7 pontról 54,8 pontra emelkedett februárban. Az eurózóna átfogó beszerzési menedzser indexe 53 pontról 53,2 pontra ugrott februárban. Az amerikai személyes jövedelmek (+0,3%) és kiadások (+0,1%) is a vártnál jobban emelkedtek januárban. A februári ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index 51,3 pontról 53,2 pontra ugrott, amely túlszárnyalta az 52 pontos elemzõi konszenzust. (03.05.) A német szolgáltató szektor beszerzési menedzser indexe 55,4 pontról 55,9 pontra emelkedett februárban, az eurózóna ugyanezen mutatója 51,7 pontról 52,6 pontra javult. Az eurózóna GDP éves szinten 0,5%-al, havi alapon 0,3%-al nõtt. A kiskereskedelmi eladások havi szinten 1,6%-al ugrottak meg januárban a várt 0,8%-al szemben. A februári amerikai nem feldolgozóipari ISM index 54 pontról 51,6 pontra süllyedt. Az ADP intézet szerint 139 ezer új állás jött létre februárban az amerikai privát szektorban, amely jóval alulmúlta a 155 ezres várakozást. A Fed gazdasági körképe enyhe gazdasági élénkülésrõl írt 12 körzetbõl 8 régióban. (03.06.) A német feldolgozóipari rendelések állománya decemberben 1,2%-al ugrott meg a várt 0,7%- helyett. Az EKB változatlanul hagyta a 0,25%-os kamatszintet és Mario Draghi sajtótájékoztatója szerint nem várható további gazdasági ösztönzés az EKB-tól. A heti új munkanélküli kérelmek száma 339 ezerrõl 323 ezerre csökkent. Az amerikai gyáripari rendelések 0,7%-al visszaestek januárban, az elemzõk 0,4%-ot prognosztizáltak. (03.07.) A német ipari termelés 0,8%-al nõtt. A nem mezõgazdasági foglalkoztatottak száma 175 ezerrel nõtt, amely jócskán túlszárnyalta a 149 ezres várakozást. A munkanélküliségi ráta stagnálás helyett 6,7%-ra ugrott az Egyesült Államokban. (03.12.) Az eurózóna ipari termelés 2,1%-al nõtt a várt 1,9%-al szemben. (03.13.) A heti új munkanélküli kérelmek száma 315 ezer lett a várt 330 ezerrel szemben. Az amerikai kiskereskedelem 0,3%-al bõvült a várt 0,2%-al szemben, viszont a januári adatokat -0,4%-ról -0,6%-ra módosították. (03.14.) Nem hozott áttörést az orosz (Szergej Lavrov) és amerikai külügyminiszter (John Kerry) londoni találkozó a krími népszavazás ügyében. A Michigan fogyasztói bizalmi index márciusban 81,6 pontról 79,9 pontra csökkent a várt növekedés helyett. 

Szólj hozzá