A helyzet változatlan. Az európai gazdaságok válsággal küzdenek, hiába kedvezõbbek a feldolgozóipari kilátások, az index értéke még mindig a recessziót jelzõ 50 pont alatt tartózkodott. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az európai dekonjunktúra elhúzódására hivatkozva 0,3%-ra csökkentette a német gazdaság idei évi gazdasági növekedési elõrejelzését. Az euró zóna építõipara és kiskereskedelme is alulmúlta a várakozásokat. Komoly nyomást helyezett a piacra a német alkotmánybíróság vizsgálódása az EKB kötvényvásárlási programja kapcsán, ugyanis az említett EKB program egyes vélemények szerint a német alkotmányba ütközik, de döntés csak õsszel születhet az ügyben. 

Technikai oldal

Mi történt? Június elsõ két hetében a dollár 1,33 fölé gyengült az euróval szemben, a kurzus növekedését szépen szemlélteti a sárgával behúzott, emelkedõ meredekségû egyenes. A február óta tartó oldalazó tendencia szakadt meg, az EUR/USD árfolyama ugyanis 3 hónapon át 1,30 körül ingadozva kereste az irányt. Az említett technikai szintet a 61,8%-os Fibonacci és a 200 napos mozgóátlag vonala egyaránt erõsítette, a bûvös 1,30 az elmúlt hónapokban folyamatosan ellenállásból támasszá változott. Már a vizsgált idõszak elsõ kereskedési napjaiban sikerült átvinni a szinte vízszintessé vált, középtávú (50 napos) és hosszú távú (200 napos) mozgóátlagok vonalát, majd a jegyzések viszonylag heves intenzitással elszakadtak azoktól, amelyre kevés jel mutatott. Az emelkedés során az RSI oszcillátor és MACD értékei semlegesek maradtak, miközben a Stochastic már átcsúszott a túlvett állapotot jelzõ eladási zónába.

EUR/USD 2013.23-24.hét

Mi várható? A 61,%-os (1,30) Fibonacci vonal és a 200 napos mozgóátlag felett történõ stabilizációval megnyílt a tér felfelé a 100%-os Fibo irányába, így nem elképzelhetetlen 1,37 meghódítása sem. Ehhez a stabilizáció kiteljesedése szükséges, az árfolyamnak mindenképpen 1,30 fölött kell maradnia. Ellenkezõ esetben 1,28 és 1,29 közötti zóna jelentheti a legjelentõsebb támaszt az árfolyam számára, ahogyan azt az elmúlt hónapok folyamatai mutatták.

Fundamentális oldal

Összefoglalás: A helyzet változatlan. Az európai gazdaságok válsággal küzdenek, hiába kedvezõbbek a feldolgozóipari kilátások, az index értéke még mindig a recessziót jelzõ 50 pont alatt tartózkodott. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az európai dekonjunktúra elhúzódására hivatkozva 0,3%-ra csökkentette a német gazdaság idei évi gazdasági növekedési elõrejelzését. Az euró zóna építõipara és kiskereskedelme is alulmúlta a várakozásokat. Komoly nyomást helyezett a piacra a német alkotmánybíróság vizsgálódása az EKB kötvényvásárlási programja kapcsán, ugyanis az említett EKB program egyes vélemények szerint a német alkotmányba ütközik, de döntés csak õsszel születhet az ügyben. Az amerikai gazdaság gyógyul, továbbra is erre utalnak a júniusban megjelent munkaerõ piaci adatok. A heti új munkanélküli kérelmek száma a várakozásokat felülmúlva csökkent és nõtt a foglalkoztatottak száma is. Még akkor is kedvezõek a folyamatok, ha a munkanélküliségi ráta egy tizeddel nõt. Utóbbi ráta azért fontos, mert a Fed zsinórmértékként használja monetáris politikája alakítása során. Apropó, Fed! Miután május 22-én Ben Bernanke szavait úgy értelmezték a befektetõk, hogy a Fed szûkíti monetáris programját, elromlott a hangulat a piacokon. A kötvényvásárlási program körüli bizonytalanság eladói hullámot és ezzel korrekciót szült, hiszen a befektetõk nem tudják, hogy a kötvényvásárlási programot milyen sebességgel és milyen mértékben korlátozza a Fed. Az amerikai jegybank szerepét betöltõ Fed következõ üléséig csak találgathatunk, ezért az egyes amerikai régiós Fed elnökök nyilatkozatai és a fontos makroadatok határozhatják meg a piaci hangulatot, a nagyobb kilengések maradhatnak.

Szólj hozzá