A FED és az EKB „nemsokára beavatkozunk” szájkarate szeptemberben véget ért, és a várva várt monetáris lazítás kellemes piaci rallit eredményezett. 1,2555-tõl majdnem 1,32-ig, hozzávetõleg 5%-ot erõsödött a dollárral szemben. Szeptember elején számos pozitív makroadat támogatta az EUR/USD emelkedését.

EUR/USD 201209

 

A FED és az EKB „nemsokára beavatkozunk” szájkarate szeptemberben véget ért, és a várva várt monetáris lazítás kellemes piaci rallit eredményezett. Az elmúlt hónapok dollár erõsödése után bõven volt tér a növekedéshez, így az euró áttörve az 50, 61,8, és 76,4%-os Fibonacci szinteket, 1,2555-tõl majdnem 1,32-ig, hozzávetõleg 5%-ot erõsödött a dollárral szemben.

Szeptember elején számos pozitív makroadat támogatta az EUR/USD emelkedését. Szeptember 3-án az EKB elnök Mario Draghi úgy nyilatkozott, hogy a rövid lejáratú államkötvények vásárlása nem jelentené az államok közvetlen jegybanki finanszírozását. Erõsítette az EUR/USD emelkedését, hogy felfelé korrigált az eurózóna BMI, kicsivel várt felett alakult a német gyáripari rendelés, remek munkaerõ-piaci számok láttak napvilágot. Szeptember 6-án az EKB bejelentette kötvényvásárlási programját, amely a rövid oldalra koncentrál, korlátlan és szigorú feltételekhez kötött lesz. Továbbá a kötvényvásárlások révén piacra kerülõ pénzmennyiséget teljes mértékben sterilizálja majd az EKB, vagyis nem növeli a pénzmennyiséget és így nem generál inflációs nyomást. A várva várt bejelentés hatalmas lendületet adott a piacoknak és az EUR/USD árfolyamnak is. Szeptember 10-én az RSI oszcillátor eladási jelzést adott a 61,8%-os Fibonacci ellenállási szint megközelítése során, de a jelzés tévesnek bizonyult, továbbra is a vevõk egyeduralma érvényesült. A pozitív pénz- és tõkepiaci hangulatot fokozta, hogy a német alkotmánybíróság elfogadta az Európai Stabilitási Mechanizmus ratifikálását, így Németország 190 milliárd euróig vehet részt a mentõcsomagban. Szeptember 13-án a Fed Nyíltpiaci Bizottsága úgy döntött, elindítja harmadik mennyiségi ösztönzõ programját (QE3). Ennek keretében az amerikai jegybank havi 40 milliárd dollár értékben vásárol jelzálog-fedezetû értékpapírokat, elõre meg nem határozott ideig a Fed mindaddig folytatja a vásárlást, amíg a munkaerõ-piaci helyzet nem javul  érdemben,  és szükség esetén további eszközvásárlásokat és egyéb nem szokványos jegybanki eszközöket is bevethet.

  

Az EURUSD 1,32 alatt elérte 5 havi csúcspontját, a vevõk profitrealizálása természetesnek tekinthetõ, majd az eladók vették át a vezetõ szerepet. A bekarikázott „doji” gyertya jelezte a vevõk kimerülését, amelyet az RSI eladási jelzése támogatott. A doji az egyik legfontosabb japán gyertya, amelynek esetén a nyitó és záró ár nagyon közel esik egymáshoz, és a napi minimum és maximum sem esik messzire a gyertya testétõl. Az eladók 1,28-ig hajtották a kurzust, majd a 61,8%-os Fibonacci támaszvonal megfogta az árfolyamot, az említett szint továbbra is jelentõs támaszt adhat. A kockázati étvágycsökkenés és ezzel párhuzamosan a dollárerõsödés hátterében a bank- és fiskális unió körüli bizonytalanság áll, amely miatt csúszhat az Európai Stabilitási Mechanizmus életbe léptetése is.

Az Európai Központi Banké és a Federal Reserved likviditásnövelõ intézkedései alapvetõen más megvilágításba helyezték az EUR/USD árfolyamot, mert ebben a piaci környezetben a hosszú távú csökkenõ trend is megfordulhat. Továbbra is érdemes résen lenni a korrekciós és támasz szintek környékén, mert az EUR/USD árfolyam a 200 napos mozgóátlag közelében helyezkedik el. 

Szólj hozzá