Az euró zónából érkezõ rossz makro adatok, de legfõképpen Ciprus körül zajló események három héten keresztül, a szigetországi bankbetétek egyszeri illetékkel sújtása és az olasz politikai bizonytalanság komoly aggodalmat váltottak ki az európai börzéken. Az európai bankrendszerbe vetett bizalom ingott meg és elsõsorban a magánszektor tõkéjének válságkezelésbe való esetleges jövõbeli bevonása – akár más országban is –  okozta az eladói hullámot, ezzel a dollárnak állt a zászló az euróval szemben is.

Technikai oldal

Mi történt? Februári elemzésemben jó megérzésnek bizonyult, hogy a csökkenés iránya valószínûbb. Az intenzív EURUSD csökkenés közel 3%-os volatilitással zajlott a vizsgált idõszakban és napon belül is komoly mozgásoknak lehettünk szemtanúi. A 76,4%-os Fibonacci szint (1,30) átszakításával visszatesztelésre került a 200 napos mozgóátlag, de az árfolyam szûken a 61,8%-os (1,28182) Fibo szint alatt zárt, így egyelõre nem lehet tudni, hogy a csökkenõ trend folytatásáról beszélhetünk vagy innen fordítani képes a jegyzés. Érdemes figyelni az RSI és MACD indikátort, amelyek egymást erõsítõ jelzése adhatna egyértelmû választ pozíció felvételére. Ugyanakkor az RSI oszcillátor márciusban a semleges zónában tartózkodott, néhány esetben súrolta a vételi zónát, az MACD indikátor pedig alulról metszette a szignálvonalat mínusz tartományban, így legfeljebb short pozíciók zárására kaphattunk megerõsítést.

Mi várható? Ha az euró tovább gyengül a dollárral szemben, akkor az 50%-os (1,26705) Fibonacci szint komoly támaszt nyújthat, hiszen onnan tavaly szeptemberben szép emelkedés bontakozott ki, majd az EURUSD árfolyam 2012 novemberében visszatesztelte ezt a kitörési szintet. Az euró erõsödése esetén felülrõl a 76,4%-os (1,30) Fibonacci szint jelenthet próbatételt, de mivel az árfolyam a 200 és 50 napos mozgóátlag alatt helyezkedett el hó végén, ezért a csökkenés iránya valószínûbb. Ezt támasztja alá, hogy az európai válságkezelés még évekig elhúzódhat, és akár rövid távon újabb csontvázak hullhatnak ki a szekrénybõl Európában, mint például Szlovénia…

eur/usd március

Szólj hozzá