Az euró körüli „hisztériát” fokozta, hogy a globális gazdasági kilátásokat ugyancsak pesszimizmus jellemezte.Júliusban az euró tovább gyengült a dollárral szemben fontos szinteket áttörve. Az Európai Központi Bank 25 bázispontos kamatcsökkentése nem hatotta meg a befektetõket

EUR/USD július

Júliusban az euró tovább gyengült a dollárral szemben fontos szinteket áttörve. Az Európai Központi Bank 25 bázispontos kamatcsökkentése nem hatotta meg a befektetõket, akik jelentõsebb kamatvágásra számítottak. Az euró körüli „hisztériát” fokozta, hogy a globális gazdasági kilátásokat ugyancsak pesszimizmus jellemezte. Az euró folyamatos gyengülése alapján a piac úgy vélekedett, hogy a Bank of England kamatcsökkentési programjának kiterjesztése és a kínai kamatcsökkentés nem elegendõ a gazdasági lassulás fékezésére, amely tovább fokozhatja az eurózóna országok recesszióját.

Az EUR/USD kurzus májustól júliusig egy „bearish measured move” alakzatot formált meg, mely egy csökkenõ, majd emelkedõ és újra csökkenõ trendcsatornákból állt. A formáció elsõ szakasza 1,32 EUR/USD árfolyam környékérõl csökkenõ trenddel indult május elején, a csökkenés kezdetét és egyben az eladók uralmának eljövetelét megerõsítette az RSI indikátor magas értéke. Az eladók irányítása során a dollár mintegy 7,2%-ot erõsödött az euróval szemben, áttörve számos Fibonacci szintet a 23,6%-os támaszvonalig. A Relative Strength Index 1,23 árfolyamnál szépen jelezte a trendfordulót is, mert június elsejétõl ismét a vevõk léptek aktivitásba. A „bearish measured move” második szakaszában az elsõ szakasz kicsit több mint 1/3-nak megfelelõ emelkedõ korrekció következett be, a dollár körülbelül 3%-ot gyengült az euróval szemben. A 38,2% és 50%-os Fibo korrekciós szintek visszatesztelése után a 61,8%-os ellenállási vonal ostromlása elmaradt, 1,27-es árfolyamnál a vevõk „kifulladtak”. Ezt követõen június második felében az árfolyam ismét folytatta a csökkenõ trendet, amely megközelítõleg megegyezik az elsõ szakasz emelkedésének mértékével. Érdekes jelenségnek bizonyult, hogy az euró július 13-án a kedvezõtlen hírek és piaci hangulat ellenére erõsödni tudott, hirtelen nem kevesebb, mint 80 pontos felpattanás történt, amely az elemzõi kommentárok alapján egy jelentõsebb short állomány zárásának volt köszönhetõ. A harmadik szakaszban az euró megközelítõleg 5,5%-ot gyengült az amerikai dollárral szemben, két éves lokális mélypont alakult ki, mert legutóbb 2010 májusában tartózkodott 1,20 mélységben az árfolyam.  

Az euró július 26-án jelentõsen erõsödni kezdett, mert a piac „készpénznek” vette az Európai Központi Bank elnöke, Mario Draghi szavait, hogy az Európai Központi Bank mindent megtesz majd az euro fennmaradása érdekében. Az eladók rövid távú profitrealizálása, az 50 napos mozgóátlag és a 23,6%-os Fibo szint visszatesztelése természetesnek mondható.

Érdekességnek számított, hogy az RSI indikátor esetében számos alkalommal divergenciát fedeztünk fel. Az RSI divergencia azt jelentette, hogy az RSI értéke 1,26 körül hasonló értéket mutatott, mint az 1,23 lokális mélypontnál, ráadásul az indikátor a semleges zónához közeli értéket mutatott 1,20 EUR/USD jegyzésnél. Ha az árfolyam újabb mélypontot ér el és az index nem követi a mozgást, akkor a csökkenõ trend megfordulása valószínûsíthetõ. Következésképpen az RSI divergencia jelensége alapján az euró erõsödését és a csökkenõ trend végét kellene várni a dollárral szemben. Ugyanakkor a 200 napos mozgóátlag alapján továbbra is erõs dollárra számíthatunk hosszabb távon. Számos elemzõ érvel a dollár további szárnyalása mellett az eurózóna középtávon megoldatlan problémái miatt, az árfolyamra ható lefelé mutató kockázatok továbbra is többségben vannak, így a 1,00 paritás sem elképzelhetetlen. Érdemes résen lenni a korrekciós és támasz szintek környékén, mert az Európai Központi Bank, a Federal Reserved és más jegybankok akár összehangolt likviditásnövelõ „pénznyomtatása” alapvetõen más megvilágításba helyezhetik az EUR/USD árfolyamot is.

Szólj hozzá