Az euró zónából érkezõ jellemzõen rossz adatok valamint az olasz választások, az amerikai gazdaság javulásáról tanúskodó makro számok játszottak szerepet az EU/RUSD árfolyam fejlõdésében. Hó közepétõl pedig az amerikai költségvetési szakadék problematikája foglalkoztatta a piacot. A napi EUR/USD grafikonon könnyen felismerhetõ a gömbök által prezentált fej váll alakzat, amely elõrevetítette a dollár várható erõsödését.

Februárban komoly mozgásnak lehettünk szemtanúi az EUR/USD jegyzés tekintetében. Tavalyi év november óta szinte korrekció nélkül emelkedett a kurzus, mely során az 50 napos mozgóátlag folyamatos támaszt nyújtott az árfolyam számára. A korrekció várható volt, hiszen a januári emelkedés meredeksége is emelte a vissza teszt valószínûségét. A fej lokális maximumpontja megközelítette az 1,37-es árfolyamszintet, de túl erõs ellenállásnak bizonyult. A pirossal jelölt nyakvonal és a 100%-os Fibonacci szint letörése után meredeken csökkenõ árfolyamot láttunk, egészen a 76,4%-os Fibonacci szintig.

eur/usd február

Nyolc havi csúcsra került az amerikai fogyasztói bizalmat mérõ Michigani index, valamint az ISM index is, amellyel jelentõsen javultak a feldolgozóipari kilátások. Pozitív üzenetet hordozott a piacok számára, hogy az euró zónában is emelkedni tudott a feldolgozóipari BMI. Az Európából érkezõ negatív hírek elrontották a tõzsdei hangulatot. A spanyol miniszterelnök korrupcióba keveredett, Olaszországban pedig Berlusconi hihetetlen választási ígéretei miatt elbizonytalanodtak a vevõk. Az elõzõ napi 1,37-rõl 1,35-ig zuhant az EUR/USD jegyzése. Vártnál jobb lett a szolgáltató szektor ISM bizalmi indexe az Egyesült Államokban és ugyanezen mutató Európában is remekelt, míg az európai kiskereskedelmi adatok alulmúlták a várakozásokat és a német rendelésállomány vegyes teljesítményt mutatott.

Az EUR/USD árfolyama 1,358-ról 1,34-ig esett órák alatt, miután Draghi kijelentette, hogy az EKB folytathatja a monetáris politika lazítását. A tavalyi év utolsó negyedévérõl nyilvánosságra került GDP adatok csökkenést mutattak a német és francia nemzetgazdaságokban is, így az euró zóna vezetõ gazdasági hatalmainak még nem sikerült újra növekedési pályára állni. A rossz francia és német GDP adatok komolyan elbizonytalanították a befektetõket, a DAX index több mint 1%-ot esett a gyenge német teljesítmény miatt, az euró 1,35 alá gyengült a dollárral szemben.

Az Egyesült Államokban januárban is folytatódott a kiskereskedelem szerény bõvülése, és az aznap nyilvánosságra került euró zóna ipari teljesítmény számai is hozták az elemzõi várakozásokat. A Michigan egyetem fogyasztói bizalmi indexe tovább javult az USA-ban, ugyanakkor az ipari termelés volumene visszaesést mutatott a pozitívumra számító várakozásokkal szemben. Hónap közepétõl egyre inkább elõtérbe került az amerikai költségvetési szakadék problémája, mert a világ befektetõi tartanak egy esetleges amerikai recessziótól a megállapodás hiányában. A FED ülésének jegyzõkönyve további mennyiségi ösztönzést vetített elõre, amely az amerikai gazdaság gyenge állapotát tükrözte, ezért megijedtek a befektetõk, az EUR/USD árfolyam átszakította a 100%-os Fibonacci szintet 1,33-nál, mellyel a medvék komoly teret nyertek a további csökkenés irányába. Az új lakásépítések alulmúlták az elemzõi várakozásokat az USA-ban, de az önálló családi házak száma és a kiadott építési engedélyek száma is jelentõsen növekedett.

A hangulatot tovább rontották az eurózóna beszerzési menedzser indexei, továbbá az amerikai munkaerõpiaci számok, de rosszul szerepelt a philadelphiai régió bizalmi indexe is. A használt lakások forgalma enyhén felülmúlta a várakozásokat az USA-ban, míg Németországban az üzleti bizalmi index az elemzõi konszenzusnál jobban emelkedett. Az Európai Bizottság szerint 2013-ban is recesszió várható az euró zónában. Majd zárultak az olaszországi választások, szoros eredmények alakultak ki, mert a balközép koalíció Berlusconi nélkül nem tud kormányt alakítani. A befektetõk azért aggódtak az olasz választások miatt, mert az egész euró zóna jövõje veszélybe kerülhet, az olasz tõzsdeindex közel 5%-os zuhanórepülést szenvedett el egyetlen nap alatt. Az olasz jobbközép politikusok az euró zónából történõ kilépés mellett az olasz megszorítások visszavonásával és a gazdaság élénkítésével kampányoltak. Az EUR/USD kurzusa 1,30-at is súrolta, mellyel egyetlen nap alatt 0,9%-os csökkenést szenvedett el az olasz választások kedvezõtlen részeredményei miatt.

eur/usd fej-váll február

 

Ben Bernanke méltatta a FED monetáris lazítását, annak kedvezõ makrogazdasági hatásairól beszélt, amely a jelenlegi program folytatására utalhat. Kedvezõ amerikai adatok kerültek nyilvánosságra, a Conference Board januári fogyasztói bizalmi indexe, az új lakásértékesítések és a lakásárak is szépen emelkedtek. Támogatták a pozitív hangulatot a frissen publikált nemzetközi számok, a folyamatban lévõ amerikai lakáseladások száma, az amerikai beruházások rendelésállománya és az euró zóna gazdasági bizalmi indexei is felülmúlták a várakozásokat. A német gazdaság javuló teljesítményérõl számoltak be a kedvezõ kiskereskedelmi adatok, míg a munkanélküliségi ráta kicsivel a várakozások felett alakult. Kevesebben fordultak munkanélküli segélyért az Egyesült Államokban. Hó végéig nem született megállapodás a republikánus és demokrata képviselõk között, így március 1-tõl automatikus megszorítások lépnek életbe, amelyek értéke 85 milliárd dollár 2013-ban, 1200 milliárd az elkövetkezõ 9 évben.

Januárban a 100%-os Fibo szint áttörésével és az árfolyam tartós konszolidációjával óriási tér nyílt felfelé a 161,8%-os Fibonacci ellenállás irányába. Februárban a helyzet alapvetõen megváltozott, mert a pár napos korrekcióból a középtávú emelkedõ trend megtört, így a csökkenés iránya valószínûbb. Érdemes figyelni az RSI indikátort, amely már vételi jelzést adott, az ellenállási szintek közelében rendkívül nehéz az árfolyamfejlõdés irányát meghatározni, ezért érdemes óvatosnak maradni. A 76,4%-os Fibonacci szint 1,30-nál rendkívül fontos szintnek mondható, annak átszakításával visszatesztelésre kerülhet a 200 napos mozgóátlag.

Szólj hozzá