Elõzõ havi technikai elemzésemben bemutattam egy érdekességet, hogy az RSI indikátor esetében számos alkalommal divergenciát fedeztünk fel. Az RSI divergencia azt jelentette, hogy az RSI értéke 1,26 körül hasonló értéket mutatott, mint az 1,23 lokális mélypontnál. Ha az árfolyam újabb mélypontot ér el és az index nem követi a mozgást, akkor a csökkenõ trend megfordulása valószínûsíthetõ, amely a július végi 1,20 lokális mélypont után legalábbis rövid távon bekövetkezett. Ezt a jelenséget megerõsítette az RSI vételi jelzése, amely ugyancsak elõrevetítette a csökkenés kifulladását.

EUR/USD augusztus

A FED és az EKB továbbra sem határoztak a monetáris lazításról, de a média felé közvetített üzenetekben mindent megtettek azért, hogy a piac „készpénznek” vegye, hogy szükség esetén lépni fognak. A sikeres jegybanki kommunikáció elegendõnek bizonyult ahhoz, hogy augusztusban az euró hozzávetõleg 4%-ot erõsödjön a dollárral szemben.

Augusztus 2-án az ECB változatlan szinten hagyta tegnap az irányadó rátát, amelyet a piacok csalódással fogadtak, csökkent az euró, a spanyol és olasz kötvényhozamok pedig 30-40 bázisponttal ugrottak meg. A vizsgált idõszakban egy szolidan emelkedõ szabályos trendcsatornát láttunk. A grafikon hét pontja ráilleszthetõ a támasztó egyenesre, míg a vele párhuzamos felsõ vonalon is megtalálhattunk legalább hat csúcsot. Az augusztusi lokális mélypontot jelentõ EURUSD jegyzés 1,2133-nál a növekvõ árfolyamcsatorna támasz szintjén helyezkedett el, majd kifulladtak a medvék és a vevõk vették át az uralmat.

Augusztus 3-án, pénteken összességében kedvezõ amerikai munkaerõ piaci adatokat publikáltak, valamint enyhén javultak a szolgáltató szektor kilátásai, a kedvezõ hangulatban a dollár egyetlen nap alatt hozzávetõleg 2%-ot gyengült az euróval szemben. Az EURUSD jegyzés könnyedén elérte a 23,6%-os Fibonacci szintet, mely körül az árfolyam 1,227 és 1,237 között oldalazó mozgást végzett egészen augusztus 20-ig. Sorra jöttek a világgazdaságot fenyegetõ hírek, mert Kínában gyengébb kiskereskedelmi és ipari adatok láttak napvilágot. Gyengén teljesített a német ipar, borzasztóan csökkent a kínai export és import, nõtt a brit külkereskedelmi hiány, csökkent a japán GDP, az euró zónában hetedik hónapja mínuszos volt az ipar és mélypontján volt a német ZEW index is. A számos negatív makrogazdasági fejlemény ellenére az EURUSD árfolyam szépen tartotta magát, a 23,6%-os Fibo szint erõs támasznak bizonyult és közben az RSI indikátor értékei a semleges zónában tartózkodtak. Augusztus 20 után javított a piaci hangulaton a Fed ülés jegyzõkönyvének közzététele, hogy rövid távon bevezetésre kerülhet az újabb mennyiségi ösztönzés. A „risk on” ralli felívelésben az euró 1,26 fölé szúrt, áttörve a 38,2%-os Fibonacci szintet.

A 20 és 50 napos mozgóátlag átszakításával elképzelhetõ további dollárgyengülés, akár a hosszú távú 200 napos mozgó, továbbá 50 és 61,8%-os Fibo szintek visszatesztelése is. Viszont a 200 napos mozgóátlag alatt helyezkedik el az EURUSD árfolyam, trendfordulóról egyelõre nem beszélhetünk, ezért hosszabb távon inkább a csökkenés irányába mozdulhat a piac. Az RSI indikátor hónap végén már közel tartózkodott az eladási jelzéshez, de semleges zónában tartózkodása óvatosságra inthet.

Szólj hozzá