Az euró zóna gazdaságai továbbra is recesszióval küzdenek. Ebbõl a szempontból nincsen új a nap alatt, májusban alig találkozhattunk kecsegtetõ európai számokkal. Pont emiatt hó elején erõs szelet adott a EUROSTOXX 50 indexnek, hogy az Európai Központi Bank kamatcsökkentést hajtott végre, ezzel ösztönözve a növekedés beindulását. Hó végén korrekció indult be a legnagyobb európai vállalatok indexében, amelynek megértéséhez át kell lépni a tengerentúlra.
EUROSTOXX50 Elemzés – Május
Technikai oldal
Mi történt? A EUROSTOXX50 index májusban közel kétéves csúcsot ért el, amikor az indexszel 2850 euró közelében is kereskedtek. Ezzel az árfolyam szépen felülteljesítette az idén januárban mért 2750 pont körüli csúcsértéket. A vizsgált idõszakban a vezetõ európai index a pirossal behúzott emelkedõ trendvonal mentén, az 50 és 200 napos mozgóátlagok vonala fölött fejlõdött. A kurzus május 22-ig szinte töretlenül haladt elõre, majd oldalazás, aztán korrekció kezdõdött. Hó végére az árfolyam letörte a 2750-es lélektanilag és technikailag is fontos szintet. A szinte folyamatos májusi index növekedésnek köszönhetõen a jegyzés túlvetté vált. Ezt visszaigazolták a grafikonba integrált indikátorok, mert az RSI oszcillátor értékei már május elejétõl az eladási zónában mozogtak, míg az MACD vonala a rally végén metszette felülrõl a szignálvonalat, ezzel klasszikus eladási pozíció alakult ki. Május végéig komolyabb korrekció nem jött létre, a jegyzések a közép- és hosszú távú mozgóátlagok felett tartózkodtak.
Mi várható? Mivel az árfolyam az 50 és 200 napos mozgóátlag felett tartózkodott a vizsgált idõszak végén, ezért továbbra is érvényben maradt a hosszú távú emelkedõ trend. A vezetõ európai index szárnyalása esetén akár a mágikus 3000 pont meghódítása is lehetséges. A hó végi folyamatok alapján, rövidtávon a csökkenés valószínûbbnek tûnhet. Egy kis korrekciónak köszönhetõ, hogy az árfolyam május végén 2800 alatt zárt, amely szint így most támaszból ellenállássá vált. Ha nagyobb esés jön, akkor az elsõ jelentõsebb támasznak a 2600-as szintet tekinthetjük, amelyet a 200 napos mozgóátlag vonala tovább erõsíthet. A 2500 eurós érték azért lehet fontos, mert áprilisban errõl a szintrõl fordítani volt képes a kurzus. De nem kell ennyire elõre rohanni, az alsó zónák szintjei még nagyon messze vannak.
Fundamentális oldal
Összefoglalás: A teljes nemzetközi piac figyelme egyre inkább az amerikai Fed nyilatkozatokra koncentrált, amelyek a kötvényvásárlási program várható csökkentéséhez kapcsolódtak. Az amerikai gazdaság javulásának köszönhetõen a Fed szûkítheti monetáris politikáját, amelynek esetleges bekövetkezése folyamatosan izgalomban tartotta a piacot. Egyes amerikai államok jegybankelnökei egymásnak ellentmondó megnyilvánulásai gyakran változtatták a hangulatot. A befektetõk kedvezõtlen amerikai konjunktúra adatok nyilvánosságra kerülése során bíztak a Fed további, töretlen monetáris élénkítésében, de valójában számos jel mutatott az amerikai ingatlanszektor élénkülésére és a munkaerõ piaci folyamatok javulására. Legalábbis ezt támasztották alá, természetesen a teljesség igénye nélkül: az új és használt lakások forgalmának rekordszintû bõvülése, az ugyancsak rekordokat döntögetõ fogyasztói bizalmi indexek, a lakásárak kétszámjegyû emelkedése és a heti új munkanélküli kérelmek számának szinte állandó javulása és sokéves mélypontja. A feldolgozóipar és szolgáltató szektor számai már árnyalják a képet. A jegybankelnök Ben Bernanke pontot tett a találgatások végére május 22-én, mert beszéde értelmezése alapján a piaci szereplõk a Fedtõl azt várják, hogy a kötvényvásárlás összege csökkenni fog. Ennek köszönhetõ, hogy a EUROSTOXX 50 index közel kétéves májusi csúcsdöntése után a befektetõk már a profitok realizálása mellett döntöttek és hó végén korrekció vette kezdetét.