Európai fronton nem állt be nagy változás az elmúlt két hétben, továbbra is folyik az elindult kötvényvásárlási program, de egyelõre erõtlennek bizonyult a több mint 800 millió eurónyi ráfordítás. Legnagyobb figyelemmel a múlt csütörtöki kamatdöntést követték a piaci szereplõk, amely során változatlan maradt a 0.05%-os alapkamat, a sajtótájékoztatón azonban sok információt közölt Mario Draghi EKB elnök a lazítási programmal kapcsolatosan. Kiderült többek között, hogy az eszközvásárlásokat még legalább két évig kívánja folytatni az Európai Központi Bank. Draghi megbízta a szakmai stábot újabb lazító intézkedések kidolgozásával is, amelyek bevezetését két feltételhez köti.
Az elsõ szerint akkor léphetnének életbe az új intézkedések, ha bebizonyosodna, hogy a jelenlegiek nem elegendõek – ami igencsak valószínûnek tûnik. A második feltételt az infláció alakulásához köti Draghi, így amennyiben kritikusan alacsony szintet fog megütni az árnövekedés és felerõsödnek a deflációs félelmek, nem fognak sokat várni a kidolgozás alatt lévõ programok bevetésével.
Technikai oldal
Mi történt? Nem volt véletlen az indikátorokon tapasztalható bizonytalanság a Eurostoxx 50 index mozgására vonatkozóan: maga az árfolyam sem tudott határozott irányt felvenni az utóbbi két hét során sem. Ismételten megtesztelésre kerültek az 50, a 100 és a 200 napos exponenciális mozgóátlagok, de föléjük ezúttal sem tudott zárni a Eurostoxx 50 árfolyam, így továbbra is az 50 és a 61.8%-os Fibonacci szint közé szorult az európai index ármozgása.
Mi várható? A jövõre nézve az ármozgás irányát a két Fibonacci szint közül való kitörés határozhatja meg. Felfelé törés esetén ellenállás a 3200 eurós szintnél húzódik, amely elérésekor a 76.4%-os Fibo, illetve a csökkenõ trendvonal foghatja vissza az emelkedõ árfolyamot. Lefelé számos támasznál pihenhet meg az árfolyam, kb 100 eurónként húzódnak releváns támaszok, de egyelõre a korábbi aljak záróértékénél található S1-es Pivot képezte szint viselkedhet meghatározóan a jövõben. Az indikátorokat illetõen a Stochasticot érdemes kiemelni, amely lefelé fordulva az esõ ármozgást valószínûsíti és ezt egy divergenciával is megerõsíti. Fontos azonban szem elõtt tartani, hogy nem ez a legalkalmasabb indikátor a divergenciák észlelésére, de mindenképpen jelzésértékû, fõleg hogy minimális divergencia az RSI-n is kialakult, bár itt a középértéknél, amely szintén nem a legerõsebb jelzés.