Az 51. héten az egész világ kiemelt figyelemmel várta a Fed bejelentését a monetáris politika lehetséges változásai miatt. Az elemzõk döntõ többsége nem számított rá, mégis lépett az amerikai jegybank szerepét betöltõ Fed. A havi kötvényvásárlások keretösszegének csökkentése 85-rõl 75 milliárd dollárra rövidtávon nem járt jelentõs korrekcióval, sõt tovább repültek a nemzetközi részvénypiacok. A német gazdaság sem szégyenkezhetett, az Ifo és Zew gazdasági-üzleti bizalmat mérõ mutatók várakozások felett növekedtek. Ennek megfelelõen a Eurostoxx 50 index is csúcsokat döntött az 52. héten.
Technikai oldal
Mi történt? Végre megérkeztek a vevõk 3100 pont fölött, a száguldás során sokéves csúcs született. Az év utolsó hónapjának elsõ két hetében történt enyhe korrekciót szépen maga mögött hagyta a legnagyobb európai vállalatokat tömörítõ Eurostoxx 50 index. A szolid visszateszt nem érintett komolyabb támasz, a lokális mélypont hozzávetõleg 100 pontra húzódott a 200 napos mozgóátlag vonalától. Irtózatos erõvel ugrott az index, a vevõk gyõzelme 2910 euró fölött kezdõdött, amelyet a Slow Stochastic indikátor vételi szignálja támasztott alá. A rally 3100 pont fölé repítette az indexet, amely a legmagasabb értéket jelentette nemcsak 2013-ban, hiszen hasonló magasságokban utoljára 2008-ban, a subprime válság kirobbanásakor kereskedtek az indexxel.
Mi várható? A Eurostoxx 50 index a 200 napos mozgóátlag vonala fölött fejlõdött, ezért az emelkedés valószínûbb. Kecsegtetõnek tûnik, hogy a kurzus szeptemberben felfelé tört ki a fordított fej-váll formációból és stabilizálódni tudott egész november hónapban 3000 pont fölött, decemberben pedig ismét újabb csúcsra futott az index. Optimisták lehetünk, a befektetõk 3200 eurós célárfolyamot tûzhetnek ki. Ugyanakkor a grafikonba integrált három indikátorból kettõ (MACD, RSI) túlvett állapotot jelzett, ezért újabb korrekció is benne lehet a pakliban. Ebben az esetben a legközelebbi erõs támaszvonal 3000-nél található, majd a 2875-nél elhelyezkedõ támasszal kell megküzdenie a kurzusnak. A 200 napos mozgó után pedig 2700-ig tesztelhetnek vissza a jegyzések.
Fundamentális oldal
Összefoglalás:
Az 51. héten az egész világ kiemelt figyelemmel várta a Fed bejelentését a monetáris politika lehetséges változásai miatt. Az elemzõk döntõ többsége nem számított rá, mégis lépett az amerikai jegybank szerepét betöltõ Fed. A havi kötvényvásárlások keretösszegének csökkentése 85-rõl 75 milliárd dollárra rövidtávon nem járt jelentõs korrekcióval, sõt tovább repültek a nemzetközi részvénypiacok. Egyrészt a szigorítás az amerikai gazdaság javulására való tekintettel történt, amely nyilván kedvezõ hír, hiszen a jegybankárok szerint az Egyesült Államok gazdaságának már nincsen szüksége a korábbi óriási mértékû ösztönzésre. Másrészt a Fed kommunikációja alapján a gazdasági szereplõk számára rendkívül fontos alacsony kamatkörnyezet akár évekig fennmaradhat, így nem kell számítani gyors és radikális monetáris lépésekre. Semmi kétség, javulnak az USA mutatói. Említésre méltó, hogy az új házépítések és beadott építési engedélyek száma egy millió fölé ugrott, a végleges harmadik negyedéves GDP számait felfelé módosították, a heti új munkanélküli kérelmek száma csökkent és szépen teljesítettek az egyes bizalmi indexek. A német gazdaság sem szégyenkezhetett, az Ifo és Zew gazdasági-üzleti bizalmat mérõ mutatók várakozások felett növekedtek. Ennek megfelelõen a Eurostoxx 50 index is csúcsokat döntött az 52. héten.
Részletek: (12.16.) A feldolgozóipari BMI nõtt, míg a szolgáltatószektor beszerzési menedzser indexe csökkent az eurózónában az elõzetes decemberi számok szerint. Mindkét mutató értéke a konjunktúrát jelentõ 50 pont fölött helyezkedett el. Novemberben az amerikai ipari termelés az elemzõi várakozásokat felülmúlva, 1,1%-al emelkedett. A decemberi Empire Manufacturing index jóval a várakozások alatt nõtt. (12.17.) A német Zew üzleti bizalmi index értéke decemberben több mint hét éves csúcsra emelkedett. A részletes inflációs adatok szerint is 0,9% volt a pénzromlás üteme az eurózónában. (12.18.) A német Ifo üzleti bizalmi index értéke várakozások fölött nõtt. A kedvezõ amerikai növekedési kilátások és javuló munkaerõ piaci környezet miatt a Fed csökkentette 85rõl 75 milliárd dollárra a havi kötvényvásárlások volumenét, a kamatszint változatlanul maradt. Az új házépítések és a beadott építési engedélyek száma is 1 millió fölé ugrott az Egyesült Államokban. (12.19.) A heti új munkanélküli kérelmek száma jelentõsen megugrott. A novemberi használt lakások forgalma és decemberi Philadelphia régió feldolgozóipari indexe várakozások alatti számokat hozott. A gazdasági kilátások miatt fontos Leading index értéke viszont szépen emelkedett. (12.20.)Az Egyesült Államok végleges adatai alapján felfelé korrigálták a harmadik negyedéves GDP számait, 3,6%-ról 4,1%-ra. (12.23.) Az októberi 75,1 pontról decemberben 82,5 pontra emelkedett a Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe. Novemberben a személyes kiadások 0,5%-al, a személyes jövedelmek 0,2%-al emelkedtek. (12.24.) Az amerikai tartós cikkek rendelésállománya novemberben 1,2%-al nõtt, az elemzõk csak 0,6%-os bõvülésre számítottak. Az USA-ban 464 ezer lakást értékesítettek au év utolsó elõtti hónapjában, amely így felülmúlta a 445 ezer darabos elemzõi prognózist. (12.26.) A heti új munkanélküli kérelmek száma 338 ezer lett, amely enyhén alulteljesítette a 345 ezres elemzõi konszenzust. (12.30.) A folyamatban lévõ lakáseladások száma gyengén szerepelt novemberben és az elõzõ havi adatot is lefelé módosították.