Európai és hazai kamatdöntõ ülés is zajlott az utóbbi két hét során, de mindkét esetben változatlan maradt az irányadó kamatráta. Az MNB a döntés után kiadott közlemény szerint nem fenyeget deflációs veszély és tartósan fent kívánják tartani a 2.1%-os jelenlegi kamatszintet. Nem kizárt azonban, hogy ez jövõre változni fog, a londoni elemzõk már márciustól várják a kamatcsökkentési ciklus újraindítását elsõsorban az olajár esése okozta árszínvonal csökkenése miatt. Az EKB háza táján is inkább a közlemény kapott nagyobb hangsúlyt, az alapkamat továbbra is 0.05% maradt.  A várakozások szerint bejelentésre kerülhetett volna a sajtótájékoztatón a mennyiségi lazítási program kibõvítése – mint ahogy arra korábban is utaltak az EKB jegybankárai.

Ebbõl azonban egyelõre nem valósult meg semmi, kivár az EKB. Mario Draghi úgy fogalmazott, hogy felülvizsgálják 2015 elején az eddigi intézkedések hatásait és ennek fényében döntenek a módosításokról. A bejelentésekre a következõ ülésen, január 22-én kerülhet sor, amelyet a mostaninál is jobban fognak várni a piaci szereplõk, mivel egyre inkább indokolttá válik a gazdaság felfûtése. Erre az is rájátszik most már, hogy  az EKB is mérsékeltebben növekvõ GDP-vel számol az eurózónában 2015-ben és  2016-ban is, így mindenképpen indokolt lenne a növekedésorientált piaci környezet támogatása. A 48. és 49. héten a fizetõeszközünk az euróhoz képest fél forintot erõsödött, a dollárhoz viszonyítva viszont  két és felet, az angol fonttal szemben pedig három és fél forintot gyengült.

Technikai oldal

 

Mi történt? Megtorpant a forint gyengülése az euróval szemben, miután a 2012 nyarán induló, sötétkékkel berajzolt trendvonal alá tudott zárni a devizapár árfolyama. Ezúttal már ellenállásként funkcionál az emelkedõ trendvonal, amelynek relevanciáját a jelenlegi szinteken az 50-es exponenciális mozgóátlag és a 23.6%-os Fibonacci szint is növeli.

 

Mi várható? Az eddig emelkedõ trendben mozgó EUR/HUF devizakereszt árfolyama kezd átfordulni oldalazó mozgásba a trendvonal alulhaladását követõen. Az oldalazás sávját felülrõl a 313-317-es ellenállási zóna határolja, amelynek törésével idén már többször is sikertelenül próbálkozott az EUR/HUF árfolyam. Támaszként a korábbi ellenállásból átalakult kereken 300 forint körül húzódó szint funkcionál, ahol a 38.2%-os Fibo szint és a 100-as mozgóátlag is húzódik. Az indikátorok többségben semleges tartományokban tartózkodnak, egyedül a Stochastic próbálkozik ismét fordulással az alsó extrém tartományából, amely vételi szignált nyújtana, de más ilyen jellegû jelzést nem mutat az EUR HUF chart. Mindaddig, amíg kitartanak a jelentõs szintek a forint euróval szembeni ármozgásában, addig  az oldalazás mérvadó, idén már nem látok nagy valószínûséget a sávból való kitörésnek.

Szólj hozzá