Hivatalosan is vége a kamatcsökkentési ciklusnak, Matolcsyék két év után augusztusban nem vágtak elõször kamatot, pedig meglepõ lett volna, mivel a júliusi ülés után lényegében bejelentették a továbbiakban történõ tartást. „A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján a Monetáris Tanács megítélése szerint az alapkamat aktuális szintje összhangban van az inflációs cél középtávú elérésével és a reálgazdaság ennek megfelelõ mértékû ösztönzésével. Elõrejelzéseink feltételeinek teljesülése mellett a középtávú inflációs cél elérése a jelenlegi laza monetáris kondíciók tartós fenntartásának irányába mutat.” – áll a kamatdöntés után kiadott közleményben.

A kamat szinten tartásával a 2012 augusztusi ülés óta tartó folyamatnak vetettek véget a hazai jegybankárok, amelyen az alapkamat 7%-ról 6.75%-ra vágásával vette kezdetét a ciklus. Mivel a 2.1%-os jegybanki alapkamat egyáltalán nem okozott meglepetést, így a forint euróval szembeni árfolyam sem reagált rá érdemben, már korábban megtörtént az esemény beárazódása.

Technikai oldal

 

Mi történt? A 313-as szint felülzárását követõen nem gyengült be érdemben a forint az euróval szemben, hanem beszorult a 317-es ellenállása és a 313 forint támasz szintje közé. Ezúttal masszívabban tudott 313 fölé kerülni, mint legutóbb márciusban, amikor fölé zárni egyszer sem sikerült, de közel 10 héten keresztül rendre megérintette ezt a szintet, mielõtt visszafordult volna az euró forint árfolyam alakulása.

 

Mi várható? Az emelkedõ háromszögbõl való kitörés egyelõre nem megerõsített, de amennyiben bekövetkezik, megnövekszik a valószínûsége egy igen erõteljes forintgyengülésnek, amely bekövetkezésekor a 317-es euró forint keresztárfolyamnál már ‘erõs’ jelzõvel illetnék a forintot. Az RSI indikátor továbbra is felfelé tart, a bivalyerõs 40-es támaszszintet letörés továbbra sem fenyegeti, a Stochasticon már eladási jelzés is kialakult, de a szignál megjelenését követõen megtorpant az indikátor, így megerõsítést a sötétkékkel rajzolt vonal áthaladásakor nyerne a forinterõsödés az indikátoron. Az MACD hisztogramján továbbra is negatív divergencia van kialakulóban, amely elõrevetíti, hogy megérintésre kerül a közeljövõben az emelkedõ trendvonal, ami jelenleg 317 forintnál tartózkodik az 50-es exponenciális mozgóátlaggal összesimulva. 

Szólj hozzá