Erõteljes gyengülést szenvedett el a forint árfolyam a legfrissebb kéthetes periódusban, amelynek oka több belsõ és külsõ tényezõben keresendõ. A hónap utolsó napjaiban egy átrendezõdés volt megfigyelhetõ a pénzpiacokon, amely során a kevésbé kockázatos eszközbe kezdett áramlani a tõke, ez mindig kedvezõtlen hatással bír az egzotikus devizák, mint például a forint számára. Hazai fizetõeszközünk különösen ki van téve ezen veszélyforrásoknak az alacsony kamattartalom miatt, amelyet a legutóbbi kamatdöntõ ülés során 2.1%-ra mérsékeltek egy meglepetésszerû 20 bázispontos vágással, azonban bejelentésre került az is, hogy ez volt az utolsó csökkentés, jövõ év végéig a 2.1%-os alapkamat megtartása a cél.
A júliusi forintgyengülés következtében az euróért négy forinttal, a dollárért nyolccal, a svájci frankért hárommal, az angol fontért pedig kilenc forinttal kell többet fizetnünk.
Technikai oldal
Mi történt? Az év eleji forintgyengülést követõen most ismét a 313-as ellenállási szintjét tesztelgeti a forint. Akkor hosszú hetek után fordult le az ellenállásról a hazai deviza, majd egészen a sötétkékkel berajzolt emelkedõ trendvonal és a 200-as exponenciális mozgóátlag alkotta szintig zuhant az euró forint árfolyam. Egy hasonló lefordulás már csak 305 forintig tudná lehozni a devizapár árazását, itt komoly támaszokba ütközne, ahol az elõbbieket a 61.8%-os Fibonacci szint is kiegészítené.
Mi várható? Egyre nagyobb a nyomás a 313-as szinten és egyre kevésbé tud visszapattanni innen az EUR HUF árfolyam. Elõbb-utóbb át fogja szakítani a szintet a devizapár jegyzése, ha nem áll be nagy fordulat a piacokon. A szinttörésnek fundamentális oldalról sem lenne akadálya. Az indikátorok jelzései közel járnak a túlvett értékhez, a Stochastic múltkori short jelzése falsnak bizonyult, így ezekbõl egyelõre messzemenõ következtetéseket nem lehet levonni. Kitörés esetén 320-324 forintos euró könnyen elképzelhetõ, ahogyan az is, hogy ezeken a szinteken már beavatkozásra is sor kerül.