Egyrészt az ukrán válság negatív hatása megkérdõjelezhetetlen, a krízis eszkalálódása Európa összes börzéjét befolyásolta és a jövõben sem elhanyagolható tényezõrõl van szó.  A polgárháborús helyzet és Ukrajna feldarabolása teljesen reális szcenáriónak tûnhet, amely nyilván kellemetlenül érinti az egész régiót és a forintot is. Belpolitikai szempontból az Európai Bíróság állásfoglalása várhatóan nem nyugtatta megy a Magyarországon mûködõ külföldi bankokat. A kétharmados többségû kormány az országgyûlésben bármikor hozhat egyoldalú és radikális devizahiteles mentõcsomagot, a magyar bíróságok vizsgálhatják és módosíthatják a szerzõdéseket.

Technikai oldal

Mi történt?  A forint erõsödni tudott az euróval szemben április utolsó két hetében. Már március végén elesett az 50 napos mozgóátlag vonala, és a Bollinger szalagok is összeszûkültek, amely elõre vetítette az EUR/HUF árfolyam korrekcióját. A Bollinger szalagok szûkülése folytatódott, ezért komolyabb mozgások várhatóak a közeljövõben. Szignifikáns visszateszt nem történt, hiszen még mindig jóval 300 fölötti EUR/HUF jegyzéseket láthattunk. Viszont eredménynek tekinthettük, hogy a február-márciusban formálódott vízszintes trendcsatorna megtörni látszott a 15. héten, majd a 16-18. héten a trendcsatorna alsó támaszvonalán fejlõdött az árfolyam. Végül május elején a vízszintes trendcsatorna alá merült a kurzus. A technikai indikátorok alapján az MACD enyhe eladási jelzése mellett az RSI érintette a vételi zónához tartozó egyenest, miközben a Slow Stochastic vételi szignált adott.

Mi várható? Az EUR/HUF devizapár a 200 napos mozgóátlag vonala fölött mozgott, viszont az 50 napos mozgóátlag átszakadt és május elején az árfolyam közel állt a hosszú távú mozgóátlag visszateszteléséhez, amely 302-303 közötti sávban, a 100%-os Fibonacci támaszvonal közvetlen közelében húzódik.  Ennek ellenére a forint negatív szériája tovább folytatódhat, hiszen a hosszú távú trend rendkívül erõs és sok éve tartó folyamat, mert a növekvõ trend legalább öt éve érvényes. Ha az árfolyam képességet mutat a 305 alatti stabilizációra, akkor beszélhetünk fordulatról középtávon. Ha a javulás folytatódik, akkor a legkomolyabb technikai és lélektani megálló 305 után a 100%-os (300,39) Fibonacci szint. Ezután a legközelebbi támasz 297-nél, majd 295-nél található. A szakértõk többsége 300 fölötti EUR/HUF árfolyammal számol hosszútávon. Ennek megfelelõen a negatív forgatókönyvek is bekövetkezhetnek, ezért érdemes óvatosnak maradni. Ha a 161,8%-os (316,16) Fibonacci szint vagy az elmúlt években mért történelmi 317-es csúcs sem képes megálljt parancsolni a jegyzéseknek, akkor bizony 340-es EUR/HUF árfolyam sem elképzelhetetlen, amely nagyjából megfelel a 261,8%-os Fibo szintnek.

 

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

Egyrészt az ukrán válság negatív hatása megkérdõjelezhetetlen, a krízis eszkalálódása Európa összes börzéjét befolyásolta és a jövõben sem elhanyagolható tényezõrõl van szó.  A polgárháborús helyzet és Ukrajna feldarabolása teljesen reális szcenáriónak tûnhet, amely nyilván kellemetlenül érinti az egész régiót és a forintot is. Belpolitikai szempontból az Európai Bíróság állásfoglalása várhatóan nem nyugtatta megy a Magyarországon mûködõ külföldi bankokat. A kétharmados többségû kormány az országgyûlésben bármikor hozhat egyoldalú és radikális devizahiteles mentõcsomagot, a magyar bíróságok vizsgálhatják és módosíthatják a szerzõdéseket. Még akkor is bizonytalanságot eredményezõ helyzetrõl van szó, ha kormányzati döntéssel egyelõre rövidtávon nem kell számolni. A jegybank pedig tovább vágta a jegybanki alapkamatot, most már 2,5%-nál tartunk és nem látjuk a végét, hiszen az MNB kommunikációja alapján további kamatcsökkentések lehetségesek. Kétségtelen, hogy magasak a kockázatok. Ennek ellenére erõsödött a forint, de a kereskedés jövõ héten folytatódik.


Részletek:

(04.16.) Az OTP Bank bejelentette, hogy tevékenységét megszünteti a Krím félszigeten, amely csak 11 fiókot érint. A krími ügyfeleket ezután Ukrajna területén szolgálják ki. A hír alapvetõen nem értelmezhetõ pozitívumként az OTP számára. (04.17.) A KSH szerint februárban a bruttó átlagkereset 1,7%-kal, a családi kedvezmények nélküli nettó 1,7%-kal nõtt az egy évvel ezelõtti adatokhoz képest. (04.24.) A kéthetes MNB-kötvényt kéthetes lejáratú betétté alakítják át, mellyel kiszorulnak a külföldi intézményi befektetõk az eszköz jelenlegi 5800 milliárd forintos piacáról. A piac számára kedvezõtlen hírre és a tovább eszkalálódó ukrán hírekre gyengült a forint. (04.25.) A magyar munkanélküliségi ráta 8,3%-ra süllyedt az idei elsõ negyedévben. (04.29.) A jegybanki alapkamat 2,6%-ról 2,5%-ra csökkent. A jegybank nyitva hagyta a lehetõséget a további csökkentésre. (04.30.) Az Európai Bíróság álláspontja szerint a magyar bíróságok vizsgálhatják a szerzõdéses feltételek tisztességtelenségét, és a kifogásolható szerzõdéses pontokat módosíthatják, anélkül, hogy a teljes szerzõdést érvénytelenítenék. A megoldás a kormány és a magyar országgyûlés kezében van. 

Szólj hozzá