A vizsgált idõszakban a belpolitikai hírek mozgatták a forintpiacot. Monetáris politikai oldalról a kamatcsökkentés és Matolcsy beszéde bírt kiemelt figyelemmel. A hazai jegybank újabb kamat meghatározási szempontjai nem okoztak érdemi változást a Magyar Nemzeti Bank kiszámítható politikájában. Annál inkább közbeszólt a belföldi fiskális politika. Az újabb devizahiteles mentõcsomaggal kapcsolatos hírekre volt érdemes odafigyelni, ismét felerõsödött a gazdaságpolitikai kockázat, amelyet komolyan megsínylett a forint árfolyama is.

Technikai oldal

Mi történt? A forint euróval szembeni kurzusa jelentõsen gyengült a vizsgált idõszakban, folytatódott a hosszú távú emelkedõ trend. Az EURHUF kurzusa továbbra is a 61,8 (291,53) és 100%-os (300,09) Fibonacci vonalak közötti zónában mozgott. A 200 napos mozgóátlag alól a 61,8%-os (291,53) Fibonacci támaszról visszafordult az árfolyam, majd a vevõk intenzitása játszotta a fõ szerepet, és augusztus elejére a sáv tetején zártak a jegyzések. Túlnyomórészt a középsõ és felsõ Bollinger szalagok között folyt a kereskedés, a közép- és hosszú távú mozgóátlagok fölött konszolidálódott a kurzus. Az RSI és a Stochastic technikai indikátorok eladási jelzését az MACD nem támasztotta alá.

Mi várható? Az EURHUF kurzus továbbra is a 200 napos mozgóátlag felett folytatta útját, ezzel érvényes maradt a növekvõ trend. Ha ismét gyengülés jön, akkor már a 161,8%-os lehet az árfolyam célja 314 környezetében, de ne szaladjunk annyira elõre. A jegyzések június óta már tartósan 290 és 300 között mozognak, ezért az oldalazás is folytatódhat, amelynek alsó támaszvonala a 61,8%-os (291,53) Fibo, felfelé pedig a 100%-os (300,09) Fibonacci lehet gátja az emelkedésnek.

eur/huf 2013. 29-31 hét

Fundamentális oldal

Összefoglalás: A vizsgált idõszakban a belpolitikai hírek mozgatták a forintpiacot. Monetáris politikai oldalról a kamatcsökkentés és Matolcsy beszéde bírt kiemelt figyelemmel. A hazai jegybank újabb kamat meghatározási szempontjai nem okoztak érdemi változást a Magyar Nemzeti Bank kiszámítható politikájában. Annál inkább közbeszólt a belföldi fiskális politika. Az újabb devizahiteles mentõcsomaggal kapcsolatos hírekre volt érdemes odafigyelni, ismét felerõsödött a gazdaságpolitikai kockázat, amelyet komolyan megsínylett a forint árfolyama is. Ahogyan már megszokhattuk, az egyes kormányzati politikusok különbözõ idõpontokban és sajtóorgánumokban gyakran eltérõ hangnemû és akár szélsõséges nyilatkozatokat tettek. A bankrendszerre rótt egyoldalú teherrõl és brutálisan radikális devizahiteles mentésrõl egyelõre nem kell tartani. Úgy tûnik, hogy a szélsõséges Navracsics-féle koncepció helyett Varga tervei kaphatnak szerepet a bankokkal történõ egyeztetés során. Amíg a részletek nem tisztázódnak, nagy kilengésekre lehet számítani a hazai fizetõeszköz árfolyamában. Egyfajta értelmezés szerint a magyar pénzvilágba vetett bizalomvesztést jelenthet Csányi Sándor OTP pakettjének eladása is. Csodálkoznék, ha a közeljövõben nem kapnánk váratlan fejleményeket a bankóriás háza tájáról.  

A nemzetközi szelek támogatást nyújthattak volna a magyar pénz- és tõkepiacnak, hiszen a világ jegybankjai – EKB, BoE és Fed – változatlanul hagyták a monetáris kondíciókat, ezzel folytatódhat a nulla körüli kamatszint és óriási likviditásáradat idõszaka. Ezért gyulladtak ki a zöldlámpák a részvényesek körében, csúcsra járatták a nemzetközi indexeket.


(07.16.) A Mol és Magyar Telekom stratégai szövetséget kötöttek informatikai és távközlési területeken, a megállapodás kevés konkrét információt tartalmazott. (07.17.) A kormányzat ködös kommunikációja alapján elképzelhetõ õsszel egy újabb devizahiteles mentõcsomag, amely rendkívül negatívan érintheti a magyar pénz- és tõkepiacot és elsõsorban az OTP pénzügyi eredményeit. (07.22.) A devizahiteles mentõcsomag témaköre került a középpontba, amelyrõl nem sokat lehetett tudni. Orbán két csapatnak adott megbízást a javaslatok elkészítésére. Egyes források szerint a Navracsics-féle team egy szélsõségesebb, bankok számára költségesebb, végleges koncepció tervét gondolta ki, míg Varga csoportja az árfolyamrés megoldásának elképzelését kapta. (07.23.) A jegybanki alapkamat 4%-ra csökkent, Matolcsy új szempontokat ismertetett, amelyek augusztustól meghatározzák a monetáris politika alakulását.(07.24.) A hivatalos kormányzati kommunikáció szerint nem kell tartani radikális devizahiteles mentõcsomagról, elkezdték az egyeztetést a bankokkal. Csányi Sándor is nyugtatta a közvéleményt, az OTP elnök vezérigazgatója nem vonul vissza és megerõsítette, hogy agrárcégei beruházásaira fordítja az OTP részvényeladásokból származó 11 milliárd forintot. A Központi Statisztikai Hivatal által közölt kiskereskedelem volumene 2,2%-al bõvült. (07.29.) Egy OTP igazgatósági tag, Braun Péter is értékesített 200 ezer darab részvényt, a magyar bankóriás 4% fölötti mínusszal fejezte be a napot. (07.30) A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a munkanélküliségi ráta 10,3%-ra csökkent. (08.01.) Varga Mihály nyilatkozata szerint a lakáscélú devizahiteleket forintosítanák, megosztva a terheket a bankokkal. A részletek még nem tisztázottak, a kormány tárgyalásban áll a Bankszövetséggel, de jó esély lehet a kompromisszumos megállapodásra.

Szólj hozzá