Európai fronton nem állt be nagy változás az elmúlt két hétben, továbbra is folyik az elindult kötvényvásárlási program, de egyelõre erõtlennek bizonyult a több mint 800 millió eurónyi ráfordítás. Legnagyobb figyelemmel a múlt csütörtöki kamatdöntést követték a piaci szereplõk, amely során változatlan maradt a 0.05%-os alapkamat, a sajtótájékoztatón azonban sok információt közölt Mario Draghi EKB elnök a lazítási programmal kapcsolatosan. Kiderült többek között, hogy az eszközvásárlásokat még legalább két évig kívánja folytatni az Európai Központi Bank. Draghi megbízta a szakmai stábot újabb lazító intézkedések kidolgozásával is, amelyek bevezetését két feltételhez köti.
Az elsõ szerint akkor léphetnének életbe az új intézkedések, ha bebizonyosodna, hogy a jelenlegiek nem elegendõek – ami igencsak valószínûnek tûnik. A második feltételt az infláció alakulásához köti Draghi, így amennyiben kritikusan alacsony szintet fog megütni az árnövekedés és felerõsödnek a deflációs félelmek, nem fognak sokat várni a kidolgozás alatt lévõ programok bevetésével. Hazai oldalról egészen jó makroadatok láttak napvilágot, de nem voltak elegendõek a forintgyengülés megállításához, az utóbbi két hetet követõen újabb két forinttal kell többet adnunk egy euróért.
Technikai oldal
Mi történt? Töretlen az emelkedõ trend a forint euróval szembeni árfolyamában, ami csöppet sem jó hír a forinterõsödésre vágyóknak. Õsz elején másodjára is visszafordult a keresztárfolyam a 313-317-es ellenállási zónájából, ám ezúttal már magasabb szintekre is eljutott és többet is idõzött ott. A lefordulást követõen azonban hamar gátat szabott a forinterõsödésnek a 61.8%-os Fibonacci szint, illetve az emelkedõ trendvonal, így 305 forintnál már fordulós jelzések mutatkoztak.
Mi várható? Jelenleg is felfelé van tere az EUR HUF ármozgásnak, amelyet az indikátorok is alátámasztanak. Az RSI indikátoron fellelhetõ középérték alatti támaszzóna ismét megtartotta az esést és észak felé vette az irányt az indikátor, amely lassan az 50-es értéke fölé kerülhet. A Stochastic is vételi jelzést ad éppen az alsó extrém zónájából való visszatérését követõen, így az indikátorok is alátámasztják az ellenállási zóna ismételt megcélzását.