A Standard & Poors hitelminõsítõ márciusi felminõsítése után, amely során stabilra módosította Magyarország kilátásait a korábbi negatívról, indokoltan volt pozitív várakozás a Moody’s mostani felülvizsgálatával kapcsolatban. Ráadásként a három nagy nemzetközi hitelminõsítõ – S&P; Fitch Ratings; Moody’s – közül, egyedül a Moody’s tartotta negatívnak az ország államadós-osztályzatainak kilátását. Ez a pénteki felülvizsgálatot követõen sem változott, maradtunk bóvli kategóriában, negatív kilátással.
Ahhoz, hogy ez változzon, még legalább négy hónapot kell várnunk, november 7-én lesz a legközelebbi Moody’s vizsgálat. Közelít a végéhez a kamatvágási periódus, a hó végi kamatdöntõ ülés folyamán ismét 10 bázisponttal került alacsonyabb szintre az alapkamat mértéke, amely immár 2.3%. Ahogy az várható volt pénteken elfogadta az Országgyûlés az elsõ devizahiteles csomagot, amely során 4-900 Mrd forint járhat vissza a hiteleseknek az elõzetes várakozások szerint.
Technikai oldal
Mi történt? Amióta néhány hete elérte a sötétkékkel berajzolt emelkedõ trendvonalat az euró forint árfolyam és az esés két kalapács gyertyát követõen megtorpant, azóta gyakorlatilag folyamatosan gyengül a forint az euróval szemben. A két hetes periódus utolsó napján elérte a 313 forintos ellenállási szint közelében húzódó 76.4%-os Fibonacci szintet a jegyzés, majd végül a további gyengülés elbizonytalanodását jelzõ gyertyával záródott az idõszak.
Mi várható? Amennyiben a következõ gyertyával megerõsítésre kerül az elõzõ hét záró gyertyája újra elérhetõ a 61.8%-os Fibo szint 305 forintnál, amely már közel egybeesik az emelkedõ trendvonallal, jelentõsen lecsökkent a mozgástér. A Stochasticon is ennek az alátámasztása rajzolódott ki: extrém szint közelében hamarosan keresztezõdhetnek a görbék. A technikai alapú elõrejelzés alapján jövõ héten még nem fog eldõlni a hosszabb távú mozgás iránya, viszont rövidesen utat kell törnie az árfolyamnak valamerre, vészesen fogy a mozgástere kitörés nélkül.