Töretlenül erõsödött a hazai fizetõeszközünk az euróval szemben, az elmúlt hetekben, azonban most fontos szintekhez érkezett az árfolyam. Az erõsödést sem a 28.-ai 10 bázispontos kamatcsökkenés sem ingatta meg, amely óta 2.50%-os hazai jegybanki alapkamattal számolhatunk, sem az idõszak elején még fokozódó orosz-ukrán krízis, amely azóta Putyin békülékenyebb szavainak hatásra már valamelyest enyhült. Az utóbbi idõben a forint alacsony kamatérzékenysége annak tudható be, hogy kamatdöntések terén nem okozott meglepetést az MNB monetáris tanácsa, a várakozásoknak megfelelõen csökkentettek, általában a várakozásoknak megfelelõ értékekkel, így kiszámíthatóságnak köszönhetõen nem reagálta túl a piac a vágásokat, sõt hangulatnak megfelelõen sokszor erõsödéssel reagált.
Ezt a szériát könnyen megszakíthatja a következõ kamatdöntõ ülés, mivel a londoni elemezõk már a 2.50%-os alapkamat megtartását valószínûsítik, így akár egy kisebb mértékû vágás is forintgyengülést okozhat. Többnyire kedvezõnek mondhatóak az érkezõ hazai gazdasági adatok is, így ez sem akadályozta a forintunk erõsödését. A feltörekvõ devizák – köztük a forint – felülteljesítésének az ECB kamatdöntés utáni Draghi beszéd is adott egy löketet, amelyben a lazítást is kilátásba helyezte a következõ kamatdöntésre vonatkozóan, amelyet a forint is erõsödéssel fogadott, így ezzel együtt két hét alatt több, mint 6 forintot erõsödött a forint euróval szembeni jegyzése.
Technikai oldal
Mi történt? A második hét elejére befejezte a fej-váll alakzat kirajzolását a forint euróval szembeni árfolyama, amelynek a nyakvonalát a középsõ, a 100-as EMA, valamint a 61.8%-os Fibonacci szint alkotta. A következõ két napon oktatókönyvbe illõen valósította meg az alakzatból kikövetkeztethetõ szakadást, a 200-as EMA-ig meg sem állt a jegyzés, majd fentrõl a mozgóátlagra tapadva oldalazó mozgással vészelte át a 19. hét utolsó napjait. Március vége óta nem fenyegette töréssel a hosszabb távú releváns szintjeit, amelyet felülrõl a 314-17-es ellenállási zóna, alulról pedig 2012 óta egyre magasabban lévõ aljakból kirajzolódó trendvonal és az 50%-os Fibo szolgáltat.
Mi várható? A 200-as exponenciális mozgóra tapadó ármozgás lefelé a 300-301-es szinteken találna komolyabb támasz szinteket, visszapattanás esetén a 306 forintnál húzódó nyakvonal és a korábban többszörös támaszként funkcionáló 100-as EMA képezheti a gyengülõ forint elsõ ellenállásait. Az erõsödés megfáradásra több indikátor is utal: a stochastic az alsó extrém szintbõl való keresztezésbõl fordul vissza, az MACD hisztogramján pedig divergencia van kialakulóban.
A két jelzés együtt különösen jó aránnyal mûködik attól függetlenül, hogy az RSI – amelyen egyébként szépen megfigyelhetõ a charton is kirajzolódott fej-váll alakzat – inkább semleges tartományban mocorog. Az elõbbiek alapján nagy esély van egy közelgõ forint gyengülésre, de nem kizárt, hogy ez csak az éppen hogy 300 feletti szintekrõl fog kiindulni. Az elõrejelzéseket még nagy mértékben befolyásolhatja a május végi kamatdöntõ ülés – ha ekkor releváns szint közelében tartózkodik az árjegyzés, akkor könnyûszerrel átlépheti ezeket.