A forint jól állta a sarat váltakozó nemzetközi hangulatban. Júliusi szintre erõsödött az EUR/HUF árfolyam, a Fed 18-án tett bejelentése hatására 295-ig is lekúsztak a jegyzések. Aztán nem sokáig tartott az EUR/HUF eladói kedv, miután a világ tõzsdéi az amerikai költségvetési feszültségekre fókuszáltak. Ennek ellenére 300 alatt tudott maradni a magyar fizetõeszköz, amely elsõsorban a devizahiteles mentéssel kapcsolatos viszonylagos hallgatásnak is betudható.
Technikai oldal
Mi történt? Szeptember utolsó két hetében és október elején a forint erõsödni tudott az euróval szemben. A vizsgált idõszak elején még 300 fölött kereskedtek a hazai fizetõeszközzel, majd az MACD indikátor eladási jelzése helyesnek és pontosnak bizonyult. Három kereskedési nap után már 295-ös szintet láttunk, de a jegyzések már nem szúrtak le az 50%-os (294,11) Fibonacci támaszvonalig, mert ismét gyengülés vette kezdetét. Érdekesség, hogy a jegyzések a hosszú távú mozgóátlag vonala alól fordultak felfelé. A mágikus 300-ról ismét lepattantak a jegyzések, amelyet eladással gyönyörûen jelzett a Stochastic indikátor. Október elején már a 61,8%-os (296,12) Fibonacci vonal játszott szerepet egyszer ellenállásként, máskor támaszként, de az árfolyam a 200 napos mozgóátlag alatt zárt. Az RSI oszcillátor értékei semleges zónában tartózkodtak az elemzés során.
Mi várható? Az EUR/HUF jegyzések a 200 napos mozgóátlag közelében helyezkedtek el október elején, trendfordulóról korai még beszélni. A grafikonba integrált technikai indikátorok közül kettõ már vételi jelzést adott, amely reményt adhat az exportõr vállalatok és a hosszú pozíciókban érintett befektetõk számára. Erõsödõ forint esetén a hosszú távú mozgóátlag alatt a 61,8%-os (290,77) Fibonacci vonal tûnik a legerõsebb támaszvonalnak. Ha újabb vételi hullám jön, akkor 302 lehet a következõ megálló 100%-os Fibo szintnél, egy intenzívebb gyengülésben a 161,8%-os (313,16) Fibonacci szint meghódítása is lehetséges.
Fundamentális oldal
Összefoglalás: A forint jól állta a sarat váltakozó nemzetközi hangulatban. Júliusi szintre erõsödött az EUR/HUF árfolyam, a Fed 18-án tett bejelentése hatására 295-ig is lekúsztak a jegyzések. Aztán nem sokáig tartott az EUR/HUF eladói kedv, miután a világ tõzsdéi az amerikai költségvetési feszültségekre fókuszáltak. Ennek ellenére 300 alatt tudott maradni a magyar fizetõeszköz, amely elsõsorban a devizahiteles mentéssel kapcsolatos viszonylagos hallgatásnak is betudható. Érvényes maradt elõzõ elemzésünkben megfogalmazott gondolat, miszerint a legfontosabb forintot befolyásoló kockázati tényezõ a magyar gazdaságpolitika és a devizahiteles mentõcsomag témaköre. A kormányzat 24-én ismét megerõsítette a november 1-re kitûzött határidõt, amely idõpontig a bankoknak a hitelesek javára kell módosítani a devizaszerzõdéseket. Azóta nincsen új a nap alatt, a bizonytalanság megmaradt. Egy szélsõséges megoldással járó devizahiteles megoldás továbbra is idõzített bomba lehet a magyar fizetõeszköz számára.
Részletek: (09.17.) A Népszabadság információi szerint a magyar állam szeptember végéig aláírja a szerzõdést a Mol gáztároló üzletágának megvételérõl. (09.24.) Varga Mihály megerõsítette a kormány bankoknak nyújtott határidejét. A bankoknak november 1-ig kell megoldást találni devizahiteles témakörben, ellenkezõ esetben a kormányzat egyoldalúan fog beavatkozni. Az MNB 3,6%-ra süllyesztette a jegybanki alapkamatot. (09.27.) A magyar munkanélküliségi ráta 10% alá került szeptemberben. A folyó fizetési mérleg többlete meghaladta az elemzõi várakozásokat. (10.02.) A júliusi külkereskedelmi többlet értékét felfelé módosította a Központi Statisztikai Hivatal. A Mol és az Ina közötti konfliktus kormányzati szintre emelkedett, a vita hevességét jelzi, hogy Martonyi János horvátországi útját lemondták. (10.03.) A kiskereskedelmi forgalom júliusban 1,5%-al bõvült Magyarországon.